Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion

Příběh jak z televizní Války skladů byl pro manžele naslepo kupující opuštěnou skladovou kóji výhrou v loterii. Z „automobilového pohledu” je celý příběh fascinující hned několikrát.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion

4.12.2019 | Mirek Mazal

Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Příběh jak z televizní Války skladů byl pro manžele naslepo kupující opuštěnou skladovou kóji výhrou v loterii. Z „automobilového pohledu” je celý příběh fascinující hned několikrát.

V roce 1989 zaplatil manželský pár z Long Islandu 100 dolarů (dnes asi 2 300 Kč) za skladovou kóji s neznámým obsahem. Kdo zná seriálovou Válku skladů, nebude to pro něj překvapivá situace - opuštěné kóje se takto prodávají a investice do nich může být čímkoli od totálního „provaru” investované částky až po výhru v loterii. Ani muž se ženou netušili, co bude skryto pod zámkem, jak to ale občas bývá, uvnitř starého úložiště se nacházel osudový automobil, který dvojici navždy změnil život.

Mezi rozličnou, více či méně bezcennou veteší byl zaházený Lotus Esprit S1 z roku 1976. To by samo o sobě bylo zajímavé, ke všemu to ale byl ten, který byl používaný před kamerou během natáčení desáté bondovky z roku 1977 s Rogerem Moorem v hlavní roli. V akčním sci-fi The Spy Who Loved Me (česky Špion, který mě miloval) se sportovní automobil proměňuje ve futuristickou ponorku a střílí rakety. Jeden z osmi kusů použitých při natáčení a jediný aktér podvodních scén byl po službě odvezen do zamčeného skladu a na místě zůstal zapomenutý déle než deset let až do objevení zmíněnou dvojicí.

Ani jeden z páru nedokázal okamžitě ocenit hodnotu nálezu. Noví majitelé pokladu přezdívaného „Wet Nellie“ totiž nikdy neviděli jediné filmové zpracování Jamese Bonda. Neměli tušení, jak cenný je jejich objev, prozradil Doug Redenius, který ověřoval pravost vzácné kulisy. Manžel prý nechal naložit Lotus na kamion a až ostatní řidiči po cestě hlásili do vysílačky, že se veze auto agenta 007. Manželé uháněli do půjčovny VHS a teprve pak se dostali do reality vzniklé životní situace.

Překvapený pár nemohl uvěřit, postupně proběhla renovace kosmetických částí Lotusu a další období Esprit sloužil jako výstavní exponát. Před sedmi léty zamířilo mrkací kupé do dražby, ve které jej získal zprvu neznámý kupec. Později se ukázalo, že nejvyšší nabídka 997 tisíc dolarů (23 milionu Kč) nepřišla od nikoho jiného než od Elona Muska.

Africko-americký vizionář popsal dětské vzpomínky na sledování bondovky s podvodním Lotusem. „Byl jsem zklamaný, když jsem zjistil, že se ve skutečnosti nemůže transformovat.“ Musk měl v plánu inspirovat se vydraženým nákupem a použít postřehy během konstrukce funkční autoponorky. „Ponorkový vůz skutečně můžeme mít, technicky je to možné. Myslím, že trh pro tento produkt bude malý. Malý, ale nadšený,“ vyjádřil záměry majitel automobilky Tesla. Na automobilovou ponorku nakonec nedošlo, sám Musk se ale před pár dny nechal slyšet, že Wet Nellie byla inspirací pro design kontroverzního Cybertrucku.

Ponorný Lotus S1 vznikl s náklady asi za 100 tisíc dolarů (dnes 2,3 milionu Kč) čistě kvůli filmu. Místo kol má natáčecí kormidla, v zadní části jsou čtyři vrtule poháněné čtyřmi elektromotory ve vodotěsné schránce. Klínový tvar byl navržen tak, aby poskytoval přítlak. Uvnitř museli být figuranti vybaveni potápěčským vybavením, protože se do interiéru dostávala voda. Jinak je ale auto i jako ponorka funkční.


Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 1 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 01Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 2 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 02Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 3 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 03Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 4 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 04Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 5 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 05Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 6 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 06Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 7 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 07Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 8 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 08Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 9 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 09Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 10 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 10Pár dal za opuštěnou skladovou kóji 100 dolarů, auto z ní koupil Elon Musk za milion - 11 - Lotus Esprit S1 z bondovky koupil Elon Musk 11
Manželé neznali agenta 007, ale našli v levně zakoupeném skladu jeho filmovou autoponorku, kterou nejprve vystavovali a poté ji prodali Elonu Muskovi za skoro 10 000krát vyšší cenu

Zdroje: CNBC, Movieclips@Youtube, Drive Tribe

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.