Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul

Tenhle Peugeot měl být kladivem na německé supersedany a s luxusem i výkonným motorem k tomu měl dobré předpoklady. Do výroby ho ale nepustil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul

29.4.2017 | Marek Bednář | 40 příspěvků

Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tenhle Peugeot měl být kladivem na německé supersedany a s luxusem i výkonným motorem k tomu měl dobré předpoklady. Do výroby ho ale nepustil.

Peugeot 607 si všichni pamatujeme jako luxusní francouzský křižník, který si člověk koupí, chce-li komfortně cestovat na dlouhé vzdálenosti. Nechybělo ale mnoho a Peugeot mohl jako vlajkovou loď nejen modelu 607, ale i celého svého portfolia nabízet také konkurenta pro německé supersedany. Nazval ho „Pescarolo” a představil na autosalonu v Paříži v roce 2002.

Peugeot 607 Pescarolo vypadá na první pohled jako obyčejná 607. Velmi rychle si ale všimnete upraveného předního nárazníku, který má mnohem, mnohem větší otvor pro přístup chladicího vzduchu, povytažených blatníků ukrývajících 19" kola a dvou koncovek výfuku v hliníkové spodní části zadního nárazníku.

Odlišností zvenčí tedy moc není, rozhodně nečekejte nějakou přehnanou agresivitu, tohle je pořád luxusní křižník. Podobný příběh to je i v interiéru této 607 - nečekejte zploštělý volant nebo „ušaté” závodní sedačky. Volant je pořád kulatý, jen sériové „sicny” nahradily kousky od Recara s lepším bočním vedením. Kromě toho se v této verzi objevil jako novinka také barevný displej na středové konzoli.

Téměř celý interiér je čalouněný tmavočervenou kůží. Všimněte si, jak elegantně to vypadá, když je ve stejné barvě většina interiéru - na rozdíl od dnešní praxe, kdy do jiné než černé barvy dostanete jen sedačky a možná loketní opěrku a malou část dveřních výplní. Tedy, pokud nejste ochotni investovat miliony korun za luxusní limuzínu typu Mercedes-Maybach.

To hlavní, co 607 Pescarolo odlišovalo od zbytku nabídky modelu a co jej stavělo do pozice konkurenta BMW M5, však bylo pod kapotou. Stále tam byl motor umístěný napříč a stále poháněl jen přední kola, ale byl to motor Sodemo-Peugeot A32, vyvinutý původně pro závodní vůz Peugeot-Courage C60. Vznikl z 2,9l V6 s kódovým označením ES9, který se montoval do 607 standardně a s atmosférickým plněním tam měl 211 koní.

Pro závodní účely byl jeho objem zvětšen na 3,2 litru a přibyla mu dvě turbodmychadla, která z něj dolovala až 659 koní. Takovou porci výkonu 607 Pescarolo pod kapotou neměl, motor tu byl naladěn na 405 koní, které putovaly výhradně na přední kola přes šestistupňový automat. Nemusí se to zdát moc, ale nezapomeňme, jsme v roce 2002 a tehdejší BMW M5 E39 nabídlo rovných 400 koní.

M5 ale tento výkon dolovala z atmosférického vidlicového osmiválce o objemu necelých pěti litrů, který byl spojen s manuálním šestikvaltem a poháněl zadní kola. Peugeot měl automat, byť o stejném počtu rychlostních stupňů, a hnal jen přední nápravu; automobilka nechtěla investovat do vývoje čtyřkolky a manuál vůbec nebyl v úvahách.

Spolu s komerčním neúspěchem Renaultu Safrane Biturbo to patřilo k důvodům, proč v případě 607 Pescarolo zůstalo u konceptu, proč se sériová výroba nikdy nerozběhla. Je to škoda, podobných aut není by nikdy dost a 607 Pescarolo mohla být zajímavá alternativa. Pravda, při velmi aktivní jízdě by vyžadovala zručného řidiče, zvládnout 405 koní na předních kolech není nic pro bačkory. Jako rychlé GT to ale mohl být skvělý dálniční křižník schopný dynamiky, kterou by 607 snad nikdo nikdy nehádal...


Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 1 - peugeot 607 pescarolo 01Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 2 - peugeot 607 pescarolo 02Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 3 - peugeot 607 pescarolo 03Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 4 - peugeot 607 pescarolo 04Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 5 - peugeot 607 pescarolo 05Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 6 - peugeot 607 pescarolo 06Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 7 - peugeot 607 pescarolo 07Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 8 - peugeot 607 pescarolo 08Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 9 - peugeot 607 pescarolo 09Peugeot před 15 léty stvořil luxusní sedan se závodním motorem. Výrobu zatrhnul - 10 - peugeot 607 pescarolo 10
Peugeot 607 Pescarolo by dnes byla rarita, vznikl ale jen tenhle koncept

Zdroje: Autoblog.nl, AutoRoad.cz

Marek Bednář

Diskuze 40 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.