Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár

Každý příběh má svůj začátek a svůj konec. Ten jménem „Škody s motorem vzadu” se uzavírá právě zde, u v ČR skoro neznámých verzí se vstřikováním paliva místo karburátoru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár

11.11.2020 | Petr Miler

Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár

/

Foto: Škoda Auto

Každý příběh má svůj začátek a svůj konec. Ten jménem „Škody s motorem vzadu” se uzavírá právě zde, u v ČR skoro neznámých verzí se vstřikováním paliva místo karburátoru.

Málokdo ji u nás řekne jinak než „stodvacítka”, Škoda 120 byla ale ve skutečnosti jen jednou z verzí modelu s interním označením 742. Byla tím nejprodávanějším a tedy i nejrozšířenějším typem, její nabídka ale sahala od nejskromnější 105 po - od modelového roku 1985 - i nejsilnější 130. Ta už používala motor o objemu 1 289 cm3, pětistupňovou manuální převodovku a víceprvkové zavěšení zadní nápravy. S výkonem 43 kW (58 koní) nabízela na svou dobu docela slušnou dynamiku, ty pravé vrcholy ale měly teprve přijít.

Šlo o verze 135 a 136, které leckdo zaměňuje s pozdějším Favoritem. Vyráběly se totiž částečně i ve stejnou dobu a používaly i do značné míry totožný motor, šlo jednalo se ale stále o staré škodovky s prapůvodem kdesi v eMBéčku a stovce, které měly motor za zadní nápravou a pohon zadních kol. Stejně jako dobový Rapid se stejným označením sázely na motor o výkonu až 46 kW (63 koní) a se stovkou dosahovanou za 14 sekund po startu byly skutečnými vrcholy evoluce. S jedním malým dodatkem - ani to nebylo úplně nejvíc.

Absolutní vrchol vývoje se totiž dostavil až v roce 1989, na samém sklonku existence komunistického Československa. Tehdy se komunistické AZNP, dnes Škoda Auto, naposledy pokusily oslovit zákazníky na západě inovovaným provedením verzí 135 v provedení GLi. V plánu tedy byly i skromnější Li a Si, na jejich výrobu už ale nikdy nedošlo. Počínaje létem 1989 tak bylo po boku podobně výjimečné skvadry Rapidů RiC vyrobeno také 400 sedanů 135 GLi určených zejména pro Rakousko a Velkou Británii, ale také Finsko či Kanadu. A přesně na tuto verzi si posvítíme.

Právě kvůli vývozu, striktnějším emisním normám a vyšším požadavkům zákazníků byl už tak neobvyklý typ 135 vybaven vstřikováním paliva značky Bendix a řízeným třícestným katalyzátorem S2 s lambda-sondou. Zůstala schopnost motoru spalovat bezolovnatý benzin a vůz byl rázem schopen plnit i relativně tvrdé americké exhalační předpisy EPA 75 resp. US 83. Kvůli použití katalyzátoru o něco klesl výkon a točivý moment (41 kW resp. 92 Nm při 5 000 resp. 3 500 ot./min) a trochu se zhoršila i dynamika, oficiální údaje ale dále hovořily o stovce za 15 sekund a maximální rychlosti 140 km/h.

Škoda s touto verzí vyrážela na západ se vší vážností. Jak můžete vidět níže, vznikly k ní návody k obsluze a údržbě, servisní manuály i propagační materiály v němčině či v angličtině. Rakouské zastoupení značky dokonce zapůjčovalo vůz tamním novinářům a doufalo v dobrou odezvu. Dobový československý tisk psal, že se ji dočkalo. Vídeňský Kurier prý přes některé drobné námitky k citlivosti na boční vítr, hlučnosti a omezenému zavazadlovému prostoru konstatoval následující:

„Zkouška ukázala, že škodovka jede spolehlivě. Její modernizovaný motor je teď klidnější, temperamentnější, s dobrou akcelerací a nemá problémy se spouštěním. Pokud jde o vybavení, pak je tento vůz ve srovnání s předchůdci vybaven daleko komfortněji. Po stovkách kilometrů s ním jedete uvolněně a klidně, i když odhlučnění motoru brumlajícího vzadu by mohlo být o trochu lepší. Velmi dobře funguje topení a větrání. (...) Přes všechna příjemná vylepšení zůstává automobil věrný své tradici: je pevný, robustní, trochu slabší ve vedení.”

Tohle auto bylo navíc s cenou 96 600 šilinků daleko nejlacinějším vozem své třídy na rakouském trhu. I na to Kurier prý narážel: „Cena vozu je mimořádně výhodná, je to plnohodnotná čtyřdvéřová limuzína s dobrými jízdními vlastnostmi v zimě, jednoduchým servisem a robustní konstrukcí,” uváděl dále vídeňský list.

Přes podobné ohlasy a připravenost Škody nabídnout v případě zájmu takových aut „na západě” se z verzí 135, 136, ani finální 135 GLi už hit nestal. A nepomohla ani britská kampaň odvolávající se na dobová slova Autocaru: „Co má jízdní projev jako Porsche, stojí jen 4 200 liber a je zábavnější než GTi?” s tím, že jde přece o novou Škodu GLi 1989 s elektronickým vstřikováním paliva. A tehdejší britská periodika skutečně označovala škodovky jako jedinou alternativu k Porsche 911 - jiné masověji rozšířené vozy už motor za zadní nápravou dávno neměly.

Z oněch 400 kusů jistě nemalou část sešverkal zub času, pár českých fandů si ale několik těchto vzácností dovezlo zpět do země jejich zrodu a vrací jim zpátky zašlou slávu. Až tedy někdy uvidíte na silnici starou škodovku s nápisem 135 GLi na zádi, věřte, že to nemusí být „hec” s písmenem „i” v podobě nálepky od pumpy, ale výjimečné auto vzácnější než spousta dobových i modernějších supersportů.

Dobové materiály ke Škodě 135 GLi pro Rakousko a Velkou Británii


Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 1 - Skoda 135 GLi historie 01Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 2 - Skoda 135 GLi historie 02Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 3 - Skoda 135 GLi historie 03Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 4 - Skoda 135 GLi historie 04Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 5 - Skoda 135 GLi historie 05Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 6 - Skoda 135 GLi historie 06Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 7 - Skoda 135 GLi historie 07Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 8 - Skoda 135 GLi historie 08Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 9 - Skoda 135 GLi historie 09Poslední pokus prodat staré Škody na západě okouzlil Rakušany, vzniklo jich ale jen pár - 10 - Skoda 135 GLi historie 10
Foto: Škoda Auto

Zdroje: Škoda Auto, Archiv Autoforum

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše