Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů

Jako by požáry v Kalifornii nebyly dost ničivé i bez toho, vzaly si za oběť také jednu úchvatnou kolekci starých aut v čele s velmi cenným, unikátním Normanem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů

15.11.2018 | Mirek Mazal

Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jako by požáry v Kalifornii nebyly dost ničivé i bez toho, vzaly si za oběť také jednu úchvatnou kolekci starých aut v čele s velmi cenným, unikátním Normanem.

Současné požáry v Kalifornii zuří naplno už několik dní po sobě a hasiči stále nemají situaci pod kontrolou. Ohnivá katastrofa označená jako Camp Fire nebere konce a už teď je označována za nejsilnější lesní požár v dějinách třetího největšího státu USA. K padesáti mrtvým a stovkám nezvěstným osobám můžeme nyní připočítat i celou řadu krásných automobilů.

Zasažené území je bydlištěm mnoha bohatých lidí. Mezi evakuovanými se ocitla například Lady Gaga, Cher, Miley Cyrus, Gerard Butler či Scott Derrickson. Méně známý, ale o to smutnější osud potkal i automobilového sběratele jménem Gary Cerveny, potomka českých imigrantů. Kolekce více než třiceti nenahraditelných vozů skončila v plamenech.

O víkendu se ohnivé peklo dostalo až do Malibu ke garáži Garyho, který tím přišel o celou svou léta budovanou sbírku, kterou si můžete prohlédnout níže na starších fotkách amerického Hot Rodu. Rozsáhlá a velmi drahá kolekce aut se skládala převážně z domácí produkce. Sběratel a jeho žena byli známí tím, že schraňovali mnoho klasických vozů, mezi obdivované kusy patřily legendy jako například Pontiac GTO Gasser z roku 1965, Dodge Dart 1966, Ferrari Dino, Dodge Charger 1966, Dodge Viper 1997, Studebaker Kart Hauler 1953, Plymouth Barracuda ročník 1971, Hudson Italia nebo vzácný dragster Aicher & Benham Hisso Special stojící vedle speciálů závodů Nascar. Mnozí před katastrofou Garymu tiše záviděli vlastnictví Fordu Sedan z roku 1940, i ten ale bohužel lehl popelem.

Pomyslným vrcholem celé sbírky byl Norman Timbs Special. Auto pojmenované podle svého konstruktéra vzniklo ve 40. letech a později bylo odstaveno do pouště. Zničený vrak zaujal Cerveneho, který za něj i v mizerném stavu zaplatil 17 milionů dolarů (392 milionů dolarů) a okamžitě se pustil do pečlivé renovace. Po dokončení prací aut znovu ohromovalo davy.

Přes pět metrů dlouhý roadster s ručně tvarovanou hliníkovou karoserii umožňovalo otevřít zadní díl lehké konstrukce skrývající náhradní kolo a motor. Nízký elegán vážil 997 kilogramů, s aerodynamickými tvary a řadovým osmiválcem Buick s dvojitými karburátory zasazeným doprostřed uháněl až 193 km/h. Jízda se vyznačovala pohodlností i stabilitou danou nezávislým zavěšením zadní nápravy.

Nadšený majitel se dočkal veřejného uznání za renovaci elegantního otevřeného stroje, ale osud s ním měl nakonec jiné plány. Debut proběhl v roce 2010 a teď i tento poklad lehl popelem. Škoda nádherného díla, ani ozdoba automobilového světa holt neměla to štěstí. Je to pochopitelně jenom auto, kalifornské požáry mají i smutnější oběti, ale i tato zarmoutí.


Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 1 - Gary Cerveny sbirka aut foto 01Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 2 - Gary Cerveny sbirka aut foto 02Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 3 - Gary Cerveny sbirka aut foto 03Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 4 - Gary Cerveny sbirka aut foto 04Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 5 - Gary Cerveny sbirka aut foto 05Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 6 - Gary Cerveny sbirka aut foto 06Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 7 - Gary Cerveny sbirka aut foto 07Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 8 - Gary Cerveny sbirka aut foto 08Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 9 - Gary Cerveny sbirka aut foto 09Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 10 - Gary Cerveny sbirka aut foto 10Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 11 - Gary Cerveny sbirka aut foto 11Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 12 - Gary Cerveny sbirka aut foto 12Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 13 - Gary Cerveny sbirka aut foto 13Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 14 - Gary Cerveny sbirka aut foto 14Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 15 - Gary Cerveny sbirka aut foto 15Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 16 - Gary Cerveny sbirka aut foto 16Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 17 - Gary Cerveny sbirka aut foto 17Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 18 - Gary Cerveny sbirka aut foto 18Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 19 - Gary Cerveny sbirka aut foto 19Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 20 - Gary Cerveny sbirka aut foto 20
Požáry v Kalifonii postupují dále, vyžádaly si oběti na životech i nevyčíslitelné škody na majetku. Sběratel Gary Cerveny se ženou oplakávají kolekci automobilů...

Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 21 - Gary Cerveny sbirka aut foto 21Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 22 - Gary Cerveny sbirka aut foto 22Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 23 - Gary Cerveny sbirka aut foto 23Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 24 - Gary Cerveny sbirka aut foto 24Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 25 - Gary Cerveny sbirka aut foto 25Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 26 - Gary Cerveny sbirka aut foto 26Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 27 - Gary Cerveny sbirka aut foto 27Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 28 - Gary Cerveny sbirka aut foto 28Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 29 - Gary Cerveny sbirka aut foto 29Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 30 - Gary Cerveny sbirka aut foto 30Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 31 - Gary Cerveny sbirka aut foto 31Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 32 - Gary Cerveny sbirka aut foto 32Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 33 - Gary Cerveny sbirka aut foto 33Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 34 - Gary Cerveny sbirka aut foto 34Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 35 - Gary Cerveny sbirka aut foto 35Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 36 - Gary Cerveny sbirka aut foto 36Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 37 - Gary Cerveny sbirka aut foto 37Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 38 - Gary Cerveny sbirka aut foto 38Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 39 - Gary Cerveny sbirka aut foto 39Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 40 - Gary Cerveny sbirka aut foto 40Požárům v Kalifornii padla za oběť i úžasná sbírka aut potomka českých imigrantů - 41 - Gary Cerveny sbirka aut foto 41
...kterým vévodil renovovaný Norman Timbs Special

Zdroje: oldcrowspeedshop@Instagram, Hot Rod

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše