Muž našel vzácné ztracené autíčko v hodnotě 2,3 milionu Kč, jako nové stálo 100 korun

Je to fantastický nález jediného existujícího exempláře tohoto modýlku. Do prodeje se dostal omylem, byl koupen za obvyklou cenu a dnes stojí čtyřikrát víc než skutečné nové auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž našel vzácné ztracené autíčko v hodnotě 2,3 milionu Kč, jako nové stálo 100 korun

8.2.2020 | Petr Miler

Muž našel vzácné ztracené autíčko v hodnotě 2,3 milionu Kč, jako nové stálo 100 korun

/

Je to fantastický nález jediného existujícího exempláře tohoto modýlku. Do prodeje se dostal omylem, byl koupen za obvyklou cenu a dnes stojí čtyřikrát víc než skutečné nové auto.

Ať už se vám to líbí nebo ne, sběratelé na tomto světě existují a svou zálibou ve vlastnění skoro čehokoli výjimečného ženou hodnotu i zdánlivě bezcenných věcí až do absurdních výšin. Pokud jde o skutečná auta, lidé to ještě jakž chápou - takový McLaren F1 je sice za stovky milionů korun absurdně drahý, bylo to ale po léta nejrychlejší auto vlastněné řadou výjimečných lidí, se kterým si pořád můžete sjet. Ale co takové modýlky aut?

Ty jsou dobré leda na pokochání, i to ale některým stačí na to, aby jejich hodnotu vyhnali do milionů korun. Už dříve jsme vám ukazovali nejdražší angličák světa, slavný to Volkswagen z nabídky Hot Wheels, který se nikdy neměl dostat do prodeje. Dnes vám přiblížíme druhý nejcennější z nich, o jehož existenci panovaly pochybnosti. Sám Joel Magee, expert a sběratel u nás známý třeba ze seriálu Mistři zastavárny (v originálu Pawn Stars) jej ale dokázal objevit a pochlubil se s ním světu.

Laik by při pohledu na něj patrně neřekl, že jde o něco mimořádného, je to otřískaná zmenšenina Chevroletu Camaro z roku 1968, se kterým si kdysi dávno hrálo jistě šťastné děcko. Dnes si s ním hraje Magee a štěstím září též - do rukou totiž dostal jeden ze svatých grálů mezi autíčky Hot Wheels, jediný prototyp sériového kousku vyrobený mimo USA.

Abychom výjimečnost tohoto modýlku pochopili, je třeba si nejprve říci, že standardně nebyl nikdy prodáván v bílé barvě - tu výrobce používal jen u zkušebních sérií k odhalení nedostatků. Takové série se nikdy neměly dostat do prodeje, omylem ale nebyly vždy zničeny, a dostaly se tak ke koncovým zákazníkům. Právě to je činí cennými a obvykle se prodávají za desetitisíce či statisíce korun. Tohle Camaro ale má hodnotu v milionech, neboť jako jedno jediné opustilo továrnu výrobce v Hongkongu.

To je celé, žádná další zápletka to není, je to jediný kus ze zkušební série ze zámořské továrny Mattelu, který se dostal do prodeje. Mluvilo se o tom, že existuje, byl ztracen a Magee jej nějakým způsobem dokázal najít. Jeho autenticita už byla potvrzena a hodnota je odhadována na 100 tisíc dolarů, tedy asi 2,3 milionu Kč. Za to lze koupit v USA čtyři úplně nová Camara, která jezdí. Původní majitel jej přitom v roce 1968 koupil za 59 centů, což při započtení inflace dělá dnešním kursem asi 100 korun.

Magee si jako správný sběratel hodlá autíčko nechat, ostatně na ceně skoro jistě jen poroste - jak jsme již zmínili dražší už existuje jen jedno jediné a vzhledem k jeho unikátnosti by jej toto jednoho dne mohlo i překonat.


Muž našel vzácné ztracené autíčko v hodnotě 2,3 milionu Kč, jako nové stálo 100 korun - 1 - Chevrolet Camaro 1968 Hot Wheels Hong Kong nalez 01Muž našel vzácné ztracené autíčko v hodnotě 2,3 milionu Kč, jako nové stálo 100 korun - 2 - Chevrolet Camaro 1968 Hot Wheels Hong Kong nalez 02Muž našel vzácné ztracené autíčko v hodnotě 2,3 milionu Kč, jako nové stálo 100 korun - 3 - Chevrolet Camaro 1968 Hot Wheels Hong Kong nalez 03
Nemusí vám to přijít normální, ale díváte se na druhý nejcennější modýlek auta na světě, jeho hodnota činí okolo 2,3 milionu Kč

Zdroj: Robb Report, Foto: Joel Magee

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše