Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky

Zkušení mechanici jsou po létech konfrontace s uživateli aut jistě otrlí, přesto i je leccos zaskočí. U těchto 10 případů se asi ani nebudete divit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky

8.12.2017 | Petr Miler

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zkušení mechanici jsou po létech konfrontace s uživateli aut jistě otrlí, přesto i je leccos zaskočí. U těchto 10 případů se asi ani nebudete divit.

Každá konfrontace profesionálů v určitém oboru s lidmi, pro něž je stejná záležitost jen jednou z mnoha vedlejších součástí života, přináší zajímavé situace. A je celkem jedno, jestli jde o lékaře, „ajťáky” nebo automechaniky. V prvním případě budou asi překvapování tím, jaké mají lidé povědomí o některých svých částech těla a péči o ně, druhé zřejmě zaskočí, jak kdo zachází se svým počítačem a ve třetím třeba to, jak vůbec smýšlí o fungovaní svých aut a jaké mají představy o jejich údržbě a opravách.

Na jednu stranu to bývá úsměvné, na druhou... běžné. „Ten dělá to a ten zas tohle” platí pořád a není nic zvláštního, když se setkáte se špičkovým lékařem, který absolutně neumí pracovat s počítačem, špičkovým informatikem, který si nebude vědět rady s výměnou oleje v autě nebo zručným mechanikem, který nebude mít ponětí o tom, kde hledat ve svém těle apendix. Všichni jistě dříve nebo později vezmou jako fakt, že tak, jako oni neumí vše, neumí to ani jiní a budou neznalost svých klientů v jejich oboru vnímat profesionálně. Tedy prakticky nijak.

Přesto se každý občas setká s případem, který zaskočí i otrlé, který se jen tak nevídá, který je v nějakém směru extrémní - od mimořádných událostí až po mimořádnou neznalost či naprostou ignoraci svých klientů. Automechanici z celého světa si o takových případech říkají na reddit.com a je zajímavé se mezi ně na chvíli „zamíchat”. Připusťme, že dotyční své zážitky takto sdílejí hlavně pro vlastní pobavení, ale neberme to automaticky nelibě. Takto probíraných případů jsou za poslední roky stovky, my jsme vybrali 10 křiklavých, které by mohly zaujmout i vás.

Zpravidla jde o konfrontaci požadavku zákazníka s tím, s čím přijel, někdy jde ale o požadavky samotné nebo o to, co se stalo s jejich auty. Už nechoďme kolem vroucí kaše, tohle je ona desítka.

1. „Mé brzdy už nejsou tak výkonné, jak bývaly”


Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 1 - Sok mechanici 01 brzdy 01

Bodejť by byly. Takto zhuntované, na kost vydřené brzdové desky se opravdu jen tak nevidí. Chápeme, že někdo desky přes veškeré varovné signály „dojede”, tohle ale chtělo hodně dlouhou ignoraci všech z nich.

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 2 - Sok mechanici 01 brzdy 02

Případ uvozený slovy: „Nechci platit za nové kotouče, můžete vyměnit jen desky?” je pak velmi podobný. Dotyčný se nakonec nechal přesvědčit o nutnosti výměny obojího, ke štěstí svému i všech okolo.

2. „Protáhl jsem vůz po Autobahnu”

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 3 - Sok mechanici 02 motor crdi 01Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 4 - Sok mechanici 02 motor crdi 02Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 5 - Sok mechanici 02 motor crdi 03Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 6 - Sok mechanici 02 motor crdi 04Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 7 - Sok mechanici 02 motor crdi 05Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 8 - Sok mechanici 02 motor crdi 06Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 9 - Sok mechanici 02 motor crdi 07Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 10 - Sok mechanici 02 motor crdi 08Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 11 - Sok mechanici 02 motor crdi 09Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 12 - Sok mechanici 02 motor crdi 10Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 13 - Sok mechanici 02 motor crdi 11Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 14 - Sok mechanici 02 motor crdi 12Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 15 - Sok mechanici 02 motor crdi 13

To, na co se díváte, je torzo motoru 1,7 CRDi od Hyundai. Je naprosto zničený, sám mechanik o něm říká, že jde o nejhorší devastaci motoru, kterou kdy viděl. Všechny čtyři ojnice projely blokem a některé fragmenty agregátu pokračovaly i dále - zničen byl chladič, přední maska, alternátor, startér a dokonce i některé části kabiny. Až k cestujícím se ale kousky motoru naštěstí nedostaly.

Pochopitelně, toto nemusí být chyba zákazníka, ale chyba motoru a jeho selhání při vysoké zátěži na německé dálnici. Jakkoli klient je v podezření, že chybně zařadil nízkou rychlost (např. trojku místo pětky) a motor přetočil. Tak či onak, mimořádná devastace, z motoru nezůstalo použitelné prakticky nic.

3. „Mé BMW Z3 se nějak přehřívá”

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 16 - Sok mechanici 04 vetrak 01

Aby také ne, když z ventilátoru chladiče zbyly tři lopatky z původních jedenácti a při jízdě v koloně či stání se motor pomalu nemá jak chladit. Docela by nás zajímalo, kam se podělo těch zbylých osm...

4. „Koupil jsem plnou benzinu. Ale do dieselu”

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 17 - Sok mechanici 06 benzin diesek 01Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 18 - Sok mechanici 06 benzin diesek 02Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 19 - Sok mechanici 06 benzin diesek 03

Připusťme, že záměna tankovacích pistolí není zas až tak mimořádná událost, málokdo ale vezme plnou a málokdo pak s autem pokračuje vesele dále. Co se pak v takovém případě stane s motorem? Podívejte se sami, písty se doslova roztečou.

5. Tohle už by možná chtělo nový olejový filtr...

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 20 - Sok mechanici 07 filtr 01

Zanedbaná údržba je to nejčastější, s čím se mechanici setkávají, však jsme tu měli třeba i motor, v němž někdo po 133 tisíc km nevyměnil olej. Vidět podobný.... ex-filtr se přesto „nepoštěstí” každému.

6. „Do kabiny mi jdou výfukové plyny a nadměrný hluk”

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 21 - Sok mechanici 08 podlaha 01Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 22 - Sok mechanici 08 podlaha 02Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 23 - Sok mechanici 08 podlaha 03Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 24 - Sok mechanici 08 podlaha 04

Míru devastace některých vozů je obtížné pochopit. Zvlášť v případě, kdy zákazník ani neví, v jakém stavu své auto má. Tento mohl být rád, že jím nepropadl dolů na zem...

7. „Mému autu pískají brzdy”

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 25 - Sok mechanici 09 brzdy zvire 01Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 26 - Sok mechanici 09 brzdy zvire 02

Zvířata to s auty zjevně nemají lehké, to jistě nemusíme rozebírat. Málokdy se ale některému „podaří” dostat se mezi segmenty brzd.

8. „Ne, nechci nové pneumatiky, jen vyměnit olej”

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 27 - Sok mechanici 10 pneu 01

Ignorace některých „antiautařů” nezná mezí. Některé k nápravě nepřivede ani upozornění mechanika.

9. Tento mechanik v sukních je spíše tesař

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 28 - Sok mechanici 11 tesar 01

Paní si zkrátka brzdové desky vyměnila sama. Za jiné, z poněkud neobvyklého materiálu. Jak mohlo něco takového fungovat, si netroufáme ani odhadovat, brzdy podobného kalibru by uspokojily snad jen Freda Flintstona...

10. 1997 musí být skvělý ročník...

Servisní případy, které dostaly do kolen i zkušené automechaniky - 29 - Sok mechanici 12 rok 1997 01

Jinak si těžko lze vysvětlit, že někdo přijede v roce 2017 do servisu s 20 let starým olejovým filtrem. Nebo chtěl autu nadělit servis až k dvacátinám?

Zdroj: Reddit

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše