Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo

Když člověk zahlédne tohle černo-žluté auto s přelakovanými světly i vnitřkem, pomyslí na cosi jako „art car”. Realita je ale jiná a není to jediný zajímavý aspekt.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo

20.5.2017 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když člověk zahlédne tohle černo-žluté auto s přelakovanými světly i vnitřkem, pomyslí na cosi jako „art car”. Realita je ale jiná a není to jediný zajímavý aspekt.

Dnes je Seat součástí koncernu Volkswagen, ovšem nebylo tomu tak vždy. Španělská automobilka byla do roku 1983 velmi úzce svázána se značkou Fiat, dlouhá léta dokonce produkovala vozy Fiat s vlastními logy v licenci - odtud se také bere její podobně znějící název, třebaže význam je docela jiný (Sociedad Española de Automóviles de Turismo). Licenční Fiaty u Seatu dělali i v době modelu Ritmo, který byl původně Fiatem, ale Seat ho vyráběl a prodával se svými logy od roku 1979.

V roce 1981 se nicméně Fiat se Seatem začal rozcházet. V rámci dohody o rozvázání spolupráce mohli Španělé dále pokračovat v licenční výrobě Fiatů 127, Panda a Ritmo. S tou podmínkou, že auta budou zásadně změněna po stránce designu a že dostanou nová jména. Ritmo tedy bylo přepracováno a dostalo jméno Ronda.

Poupraven byl zevnějšek; zejména zmizely kulaté přední světlomety, kulaté kliky dveří a zadní světla v nárazníku, prvky nejvíce charakteristické pro Fiat Ritmo. Také byl kompletně přepracován interiér, ten je v podstatě celý nový a s Ritmem nesdílí vůbec nic. Seat ale chtěl upravit i motory, které do svých aut montoval.

Mohl stále používat výrobní linky pro motor odvozený z toho ve Fiatu 124, ale chtěl a potřeboval něco jiného. Kontaktoval proto Porsche s žádostí o spolupráci. To souhlasilo a řadové čtyřválce Fiatu upravilo. Největšími změnami bylo elektronicky řízené vstřikování paliva a úpravy hlavy válců. Výsledkem bylo až neuvěřitelné zvýšení výkonu; takto upravená patnáctistovka dávala až 100 koní, o přes 50 procent navíc oproti původním 64 koním. Pro Italy dost možná nepříjemná lekce.

Motory vzniklé ve spolupráci s Porsche nosily na krytu ventilového ústrojí nápis „System Porsche”, ovšem k tomuto označení se váže ještě jedna pikantnost. Seat musel značce Porsche platit 7 německých marek za každý prodaný vůz, v němž bude motor vyvinutý ve spolupráci těchto automobilek. Tyto motory se nemontovaly jen do vozu Ronda, nýbrž i později do první generace hatchbacku Ibiza a sedanu Málaga; zejména v prvním jmenovaném jste se s nimi mohli setkat po roce 1989 i u nás.

Seat Ronda vstoupil do historie ještě jednou, možná výrazněji, a to v soudním sporu mezi Seatem a kdysi mateřským Fiatem. Italům se totiž změny na Rondě nezdály dostatečně výrazné a chtěli po Seatu, aby vůz dále změnil. Vedení Seatu nesouhlasilo a aby byly změny dostatečně patrné, generální ředitel Juan Miguel Antoñanzas nechal vzít černou Rondu a veškeré nové části nalakovat žlutou barvou.

Právě odtud pochází ona podivná černožlutá Ronda, která je k vidění v barcelonském muzeu Seatu. Karoserie zůstala téměř beze změn, ale je tu nová příď i záď a kompletně nový interiér, jak stojí i výše - a všechno tohle je na tomto demonstrativním voze prostě žluté, aby to u soudu bylo co nejjasněji patrné. A na tomto základě bylo také v roce 1983 rozhodnuto, že změny jsou dostatečné.

Tolik oficiální zprávy. Spekuluje se nicméně, že Fiat v té době už měl téměř hotový facelift Ritma a že modernizovaný vůz vypadal náhodou velmi podobně jako původní Ronda. Na ochranu svého produktu tak chtěl po Seatu další změny, jenže neúspěšně. Co na tom je pravdy, je otázkou; faceliftované Ritmo přišlo na svět v roce 1982 a mělo dva páry kulatých světlometů a také oproti Rondě trochu odlišnou záď. I když, pravda, ne zas tak moc...


Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 1 - seat ronda prototyp 01Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 2 - seat ronda prototyp 02Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 3 - seat ronda prototyp 03Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 4 - seat ronda prototyp 04Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 5 - seat ronda prototyp 05
Tento vůz dnes stojí v muzeu Seatu a dělá dojem nějakého uměleckého díla. Jenže je to jinak - Všechno, co je žluté, se na Seatu Ronda lišilo od Fiatu Ritmo, na kterém byl založen. Vůz dnes stojí v muzeu

Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 6 - seat ronda system porsche 01Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 7 - seat ronda system porsche 02Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 8 - seat ronda system porsche 03Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 9 - seat ronda system porsche 04Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 10 - seat ronda system porsche 05Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 11 - seat ronda system porsche 06Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 12 - seat ronda system porsche 07Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 13 - seat ronda system porsche 08Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 14 - seat ronda system porsche 09Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 15 - seat ronda system porsche 10Tajemství nejbizarnějšího exponátu muzea Seatu: toto není umělecké dílo - 16 - seat ronda system porsche 11
Rondu by si nejeden člověk aut neznalý klidně spletl s Favoritem. Dokud by se nepodíval pod kapotu, kde vidíme nápis „System Porsche” - Němci pouhou úpravou italských motorů zvýšili jejich výkon o více jak polovinu

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.