Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt

Statisíce Volkswagenů s TDI může v USA zachránit jen zázrak. VW v něj zjevně doufá, a tak je skladuje, kde se jen dá, po celých Státech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt

24.1.2017 | Petr Miler | 68 příspěvků

Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Statisíce Volkswagenů s TDI může v USA zachránit jen zázrak. VW v něj zjevně doufá, a tak je skladuje, kde se jen dá, po celých Státech.

Největší skandál v dějinách Volkswagenu je nyní už skoro rok a půl starou historií. Přesto má daleko ke svému konci - v Evropě tedy bylo nalezeno „konečné řešení”, přesto se občas ozývají hlasy, že by tak úplně konečné být nemuselo. Své závěry má aféra i v místech, kde se zrodila, ve Spojených státech, kde už je od loňského roku jasné, co se stane s motory 2,0 TDI vybavenými podvodným software. Jejich osud na papíře je ale věc jedna, vidět jejich konec na vlastní oči je trochu něco jiného.

Němci auta už po mnoho týdnu čile vykupují a až na drobné zádrhele jde vše podle plánu. Poslední informace od soudu, který na rozuzlení celé aféry z pohledu zákazníků dohlíží, VW už koncem roku reálně vykoupil 200 tisíc aut. Dnes jich může být více - může jít o 250 tisíc či ještě více vozů, výsledek bude ale tak jako tak jeden: vykoupeno musí být okolo 400 tisíc automobilů s motory TDI, aby celá aféra mohla být označena za ukončenou.

A to spousta aut. Sakramentsky velká spousta aut.

Kdybychom je poskládali za sebe s očekávanou délkou 4,5 metru na jedno (jsou tu Passaty, Jetty, Golfy, Beetly, sem tam nějaké Audi...), dojdeme ke šňůře vozů měřící 1 800 kilometrů. To je jako bychom auty zaplnili skoro celou cestu z Prahy do Moskvy. Všechna tahle auta musí VW někde uložit, protože mu podmínky výkupu dávají jen velmi malý manévrovací prostor - auta může buď v USA opravit a prodat jako ojetá, nebo je tam může zlikvidovat a použít na díly vše krom motorů. Leckdo si proto myslel, že Němci budou vykoupená auta, šrotovat, protože... kam s nimi. Ale oni to nedělají, věří, že je budou schopni opravit a prodat, a tak je skladují.

Pochopitelně, na uskladnění takového kvanta aut nebude stačit záchytné parkoviště v Kunraticích. Popravdě, pokud bychom každému měli vyhradit konzervativní plochu 10 m2, jsme na 4 čtverečných kilometrech, takové parkoviště neexistuje ani v Rusku. A tak si VW pronajal různé neobvyklé plochy po celých Spojených státech, kam vozy postupně silážuje.

Kolega David Tracy z Jalopniku dal spolu se Samem Hillem a Nathanem Brownem, lidmi z amerických automobilových fór, dohromady fotky tří míst, kde Volkswagen tato auta evidentně skladuje. A ty snímky berou dech. Je to pohled na zřejmě „jen” tisíce aut (jen proto, že celkově jich bude ještě mnohem, mnohem více), přesto musí každého člověka se srdcem bijícím pro auta tyto pohledy rmoutit. Jsou to často zánovní či svěže vypadající stroje, které byly předurčeny k tomu „natáčet” statistíce kilometrů, teď mohou jen opuštěné a nikým nechtěné na opuštěných parkovištích čekat na zázrak.

Podívejte se na to sami na přiložených snímcích ze třech míst - opuštěného parkoviště zpustošeného stadionu Pontiac Silverdome v Michiganu, staré vojenské základy Norton, dnes součásti letiště San Bernardino v Kalifornii a přístavu Baltimore v Marylandu.

Mohou se auta z těchto obřích odstavných ploch ještě někdy vrátit do provozu? Upřímně řečeno, nevěříme tomu, ale doufejme v to, ať už si o Volkswagenu, TDI a jeho podvodu myslíme cokoli. Žádné auto si nezaslouží zhynout předčasně, natož takto smutným způsobem - sama auta nikdy za nic nemohou....

Snímky z parkoviště u opuštěného stadionu Pontiac Silverdome


Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 1 - VW TDI opustene USA 01Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 2 - VW TDI opustene USA 02Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 3 - VW TDI opustene USA 03Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 4 - VW TDI opustene USA 04Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 5 - VW TDI opustene USA 05Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 6 - VW TDI opustene USA 06

Snímky z opuštěné Norton Air Force Base

Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 7 - VW TDI opustene USA 07Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 8 - VW TDI opustene USA 08Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 9 - VW TDI opustene USA 09Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 10 - VW TDI opustene USA 10

Snímky z odstavné plochy Port of Baltimore

Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 11 - VW TDI opustene USA 11Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 12 - VW TDI opustene USA 12Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 13 - VW TDI opustene USA 13Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 14 - VW TDI opustene USA 14Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 15 - VW TDI opustene USA 15Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 16 - VW TDI opustene USA 16Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 17 - VW TDI opustene USA 17Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 18 - VW TDI opustene USA 18Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 19 - VW TDI opustene USA 19Tak končí vykoupené VW s TDI. Opuštěné čekají v obrovských kvantech na smrt - 20 - VW TDI opustene USA 20

Zdroj: Jalopnik

Petr Miler

Diskuze 68 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše