Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit

Ptáte se, jak je možné, že některé ještě celkem banální opravy stojí v případě exotického supersportu majlant? Není to vždy jen vysokými sazbami servisů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit

20.11.2017 | Mirek Mazal | 19 příspěvků

Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit

/

Ptáte se, jak je možné, že některé ještě celkem banální opravy stojí v případě exotického supersportu majlant? Není to vždy jen vysokými sazbami servisů.

Abyste se mohli s automobilem rozjet, pohybovat se a měnit jeho rychlost, potřebujete spojku, která spojuje hnací ústrojí mezi motorem a převodovkou. V podstatě jde o jednoduché, přesto zcela nepostradatelné zařízení. Obvykle je dimenzována na přenos momentu motoru, pro který je určena a při správném používání umí přežít i celý vůz. Jenže nedokonalá konstrukce nebo častěji nesprávné používání ji dokáží značně zkrátit život.

U aut s vysokým výkonem to ani nemusí trvat dlouho, stačí pár neopatrných rozjezdů a se spojkou může být amen. Její výměna nikdy není úplně snadná, v případě aut s motorem vpředu jde ale o ještě celkem rutinní operaci. Jde-li o automobil s motorem uprostřed či vzadu, nezřídka to končí extrakcí celého pohonného soustrojí. Když ale mluvíme o Ferrari F50, dostává se celý servisní úkon na úplně jinou úroveň.

Oficiální dealer italských supersportů z Londýna zaznamenal průběh výměny spojky Ferrari F50, na kterém můžete vidět, že pracovníci musí F50 doslova rozpůlit, aby se k ní dostali. Není běžné vidět předchůdce Enza rozděleného na dvě části čistým řezem. Je to dáno tím, že motor a převodovka jsou zde součástí nosné konstrukce a stejně jako u Formule 1, i zde je zadní náprava namontována na ně.

Pohled na celou operaci do jisté míry vysvětluje, jak mohou podobné úkony stát na exotických autech statisíce korun, když se v principu zdají být stejné jako u kteréhokoli jiného vozu. Někdy tomu tak být i může, v tomto případě to ale zkrátka neplatí - na výměnu spojky jsou třeba hodiny práce několika špičkově vyškolených techniků a taková věc zkrátka nemůže vyjít levně.

Připomeňme, že Ferrari F50 bylo představeno v roce 1995 na počest 50. let automobilky a jako nástupce slavného Ferrari F40. Během dvouletého výrobního cyklu opustilo továrnu v Maranellu jen 349 kusů, z toho důvodu je považováno za nejvíce podceňované Ferrari vůbec, nikdy nedosáhlo uznání jako předchozí model. F50 má odnímatelnou střechu, můžete si naplno užívat dvanáctiválec V12 o objemu 4,7 litru s původem ve Formuli 1. Jeden z nejlépe znějících motorů historie s výkonem 382 kW (519 k) tak byl možná až příliš na přenos takové síly do převodovky...


Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 1 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 01Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 2 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 02Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 3 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 03Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 4 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 04Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 5 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 05Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 6 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 06Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 7 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 07Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 8 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 08Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 9 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 10Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 10 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 11Takhle se opravuje spojka na Ferrari F50, auto je třeba doslova rozpůlit - 11 - Jak se meni spojka na Ferrari F50 12
Výměna spojky na Ferrari F50 je vážně bizarně vyhlížející operace

Zdroje: Drive Tribe, Joe Macari Servicing

Mirek Mazal

Diskuze 19 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše