Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek

Fandové do aut obvykle nad přesuny letadlem ohrnou nos, však je to v podstatě autobus, akorát letí. Sovětský vzdušný obr ale dokáže některým lidem na palubě poskytnout díky prosklené části přídě docela jiný pohled na věc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek

11.8.2019 | Mirek Mazal

Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek

/

Fandové do aut obvykle nad přesuny letadlem ohrnou nos, však je to v podstatě autobus, akorát letí. Sovětský vzdušný obr ale dokáže některým lidem na palubě poskytnout díky prosklené části přídě docela jiný pohled na věc.

Cestovatelské příručky se hemží zaručenými radami na výběr nejlepšího sedadla v letadle, ani ta nejchytřejší vám ale nezaručí letový zážitek na úrovni sovětského Iljušinu. Model Il-76 byl odpovědí SSSR na americký Lockheed C-141A Starlifter a poprvé se vznesl v roce 1971. Sovětský stroj musel být přirozeně větší, ale monstrózní rozměry byly během některých operací limitující.

Podpora vojenské činnosti i obhospodařování rozličných průmyslových projektů často narážela na nouzi o letiště s dostatečně dlouhou ranvejí zejména v odlehlých částech SSSR. Aby se zajistilo bezpečné přistání letadla na složitá místa určení, vznikl pod přídí vyboulený prosklený pozorovací oddíl. Výhled ven vpřed i do stran byl určen pro člena posádky, který pomáhal očima navigovat v nepřehledných situacích.

Historicky známe i rychlejší nebo ještě větší nebeské křižníky, ale ty měly buď spolehlivější radary, nebo létaly na trasách, kde o prostorná letiště nebylo nouze. Autoři Il-76 prezentovali své dílo jako prvek důležitého spojení s venkovskými komunitami odloučenými kvůli obtížným povětrnostním podmínkám. Teoretický záměr byl definován na jedničku, ale praktické usazení na zem mezi zasněženými vrcholky Sibiře dokázaly jen opravdu sehrané týmy pilotů a přidružených pozorovatelů na spodní straně kulatého trupu.

I po skončení sovětského konfliktu v Afghánistánu zůstal Iljušin přítomen na tamních letištích. Slouží jako velmi objemný nákladní dopravník s trvanlivou technikou a vysokou užitečnou kapacitou, který nepotřebuje nutně nejmodernější navigační techniku, aby se snesl i tam, kde by to jiné srovnatelné stroje nezvládly.

Pozice člověka těsně nad zemí před předními koly na každý pád přináší úplně jiný pohled na létání, zejména vzlet a přistání nikdy nebyly více vzrušující. Nechtěné posazení letadla na nos už tak povznášející zážitek být nemusí, takové nehody se ale stávají zřídka. Podívejte se sami, co znamená letět v přídi Il-76 a hledět dolů jeho svéráznou kabinou, i prostřednictvím objektivů kamer je to výjimečný zážitek.


Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 1 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 01Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 2 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 02Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 3 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 03Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 4 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 04Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 5 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 05Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 6 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 06Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 7 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 07Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 8 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 08Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 9 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 09Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 10 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 10Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 11 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 11Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 12 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 12Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 13 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 13Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 14 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 14Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 15 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 15Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 16 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 16Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 17 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 17Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 18 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 18Teprve let na přídi obřího Iljušinu Il-76 promění cestu letadlem v životní zážitek - 19 - Iljusin Il 76 pozorovaci vybouleni pod kabinou 19
ljušin Il-76 s vybouleným pozorovacím můstkem dává pocitu z létání docela jiný rozměr

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše