Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová

Navzdory svému ikonickému statutu zůstal tento vůz léta opuštěný v polích bez interiéru a částí karoserie. V tomto stavu byla Toyota Supra čtvrté generace nalezena, nadšenci z ni za dva roky udělali zánovní stroj.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová

3.9.2019 | Mirek Mazal

Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová

/

Navzdory svému ikonickému statutu zůstal tento vůz léta opuštěný v polích bez interiéru a částí karoserie. V tomto stavu byla Toyota Supra čtvrté generace nalezena, nadšenci z ni za dva roky udělali zánovní stroj.

Čtvrtá generace Toyoty Supra po představení moderního nástupce dramaticky vzrostla na ceně. Majitelé strojů s oblými tvary a obrovským křídlem se přes noc stali boháči s miliony uloženými v garáži. Za méně peněz dnes tohle auto v dobrém stavu nekoupíte, pokud je ale někdo ochoten vzdát se „zbytečného luxusu”, jako jsou přední panely karoserie, většina interiéru nebo běžící motor, existují i dostupnější možnosti, jak si hvězdu prvních dílů ságy Rychle a zběsile pořídit. S trochou snahy lze i téměř bezcenný vrak proměnit v plně fungující sporťák pálící pneumatiky na požádání.

Lidé stojící za kanálem MotionAutoTv na Youtube se přesně touto cestou vydali, když v polích objevili totálně rozpadlou Supru s rokem výroby 1995. Vůz v tomto stavu koupili a rozhodli se jej zrenovovat až do podoby zánovního automobilu. Proces obnovy musela doprovázet bezmezná víra v dobrý skutek, neboť mechanici museli na autě doslova nechat ruce.

Přiložené video sestavené z těch nejdůležitějších a nejzajímavějších momentu celé renovace má stopáž jen 10 minut, mapuje ale neskutečné dva roky práce s transformací orezlého vraku. Nejtěžší bylo připravit a dodělat všechny části karoserie, k čemuž posloužily původní, nově koupené i vlastnoručně vyrobené díly. Postupně tak došlo na rozebírání, kytování i broušení, které na závěr vyvrcholilo nalakováním auta do červeno-černé s bílým přechodem.

Po lakovně se pánové sešli u generální opravy pohonné jednotky. Vyčištěný řadový šestiválec smontovali a společnými silami jej uložili do motorového prostoru. Renovovaný motor doplňuje turbodmychadlo Garrett Gtx3584rs, které k Supře IV patří asi jako odpadní roura střílejícího výfuku či velké křídlo na kufru. Agregát dostal také kompletní palivový systém Deatschwerks, upravený software a navazující šestistupňovou převodovku. S palivem E85 dosahuje znovuzrozená Toyota výkonu 433 kW (588 koní).

Dvouleté martyrium symbolicky vyvrcholilo složením chybějícího interiéru a jistě únavná akce dosáhla vytouženého finiše. Úlevu po prvním zátěžovém testu všech součástek autoři proměnili v několik sad spálených pneumatik. Radost po dokončení díla zamořila ovzduší bílým dýmem od kol a černými sazemi z nepřehlédnutelné koncovky pod zadním nárazníkem. Podívejte se na zrychlený průběh prací sami, je to fantastické dílo, které si zasluhuje uznání kloboukem dvakrát smeknutým až k zemi.


Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 1 - Toyota Supra 1995 vrak renovace 01Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 2 - Toyota Supra 1995 vrak renovace 02Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 3 - Toyota Supra 1995 vrak renovace 03Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 4 - Toyota Supra 1995 vrak renovace 04Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 5 - Toyota Supra 1995 renovace foto 01Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 6 - Toyota Supra 1995 renovace foto 02Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 7 - Toyota Supra 1995 renovace foto 03Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 8 - Toyota Supra 1995 renovace foto 04Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 9 - Toyota Supra 1995 renovace foto 05Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 10 - Toyota Supra 1995 renovace foto 06Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 11 - Toyota Supra 1995 renovace foto 07Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 12 - Toyota Supra 1995 renovace foto 08Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 13 - Toyota Supra 1995 renovace foto 09Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 14 - Toyota Supra 1995 renovace foto 10Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 15 - Toyota Supra 1995 renovace foto 11Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 16 - Toyota Supra 1995 renovace foto 12Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 17 - Toyota Supra 1995 renovace foto 13Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 18 - Toyota Supra 1995 renovace foto 14Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 19 - Toyota Supra 1995 renovace foto 15Totálně zničená ikona filmů Rychle a zběsile hnila léta v polích, teď je zase jako nová - 20 - Toyota Supra 1995 renovace foto 16
Parta nadšenců na vyřazené ikoně z roku 1995 doslova nechala ruce, výsledek ale stojí za to

Zdroj: MotionAutoTv@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše