Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil

Pouhých 10 let se z hlediska vývoje automobilismu zdá být ničím, i tak krátká doba ale teď stačí k tomu, aby se svět aut změnil k nepoznání. Tento případ budiž jasným důkazem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil

21.3.2019 | Mirek Mazal

Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil

/

Pouhých 10 let se z hlediska vývoje automobilismu zdá být ničím, i tak krátká doba ale teď stačí k tomu, aby se svět aut změnil k nepoznání. Tento případ budiž jasným důkazem.

Nezapomenutelný Mercedes-Benz SLR McLaren s žábrami přes celé blatníky byl jedním z nejobdivovanějších superaut minulé dekády. Společně jej vyvinuli Němci a Britové na počest Mercedesu-Benz 300 SLR a postavili jen 2 157 exemplářů s vertikálními dveřmi, dlouhou kapotou a čtyřmi výfuky pod bočními prahy.

Osmiválcový stroj odjakživa přitahuje pozornost svým původem, výkonem a designem, ale málokdo si uvědomí, jak svérázná byla z dnešního pohledu jeho nabídka výbavy. Prodejci v letech 2003 až 2010 nabízeli nový vůz v základu se dvěma designy osmnáctipalcových disků kol, jen jako vrcholná příplatková volba byly k dispozici větší devatenáctky.

Skromné rozměry ráfků jsou vidět na dobových propagačních fotografiích a svého času nikomu nepřišly divné. Ještě v minulé dekádě platila 18" disky za velké a 19" za mimořádné, kdeže ale tehdejší sněhy jsou.

Velikost kol zaujme hlavně kvůli současné nabídce automobilek, které zcela automaticky počítají s pořádnými loukotěmi i u mnohem menších aut. Renault už před třemi léty zavedl jako standardní 20" kola pro MPV Scénic a ohlašoval plány nabízet je jako výchozí volbu pro všechny modely. To je extrém i dnes, 18" nebo 19" kola ale v tuto dobu nezaskočí prakticky na ničem; snad jen nejmenší auta se takovým rozměrům vyhýbají.

Tento postřeh budiž pozoruhodnou připomínkou překotného vývoje automobilismu v poslední dekádě. Dříve trvalo desítky let, než se v rámci jednoho segmentu disky kol zvětšily byť o jediný palec, srovnání aut z let 2019 a 2009 ale nutí jen k hořkému pousmání. To, co dnes dostanete jako standard k lecjakému výkonnějšímu kompaktu, bylo před 10 léty příplatkovou volnou na jednom z nejsilnějších aut v prodeji.

SLR McLaren stále okouzlí, koly to ale vážně nebude. Dobový prospekt s technickými daty ukazuje možnou volbu disků 9J x 18 s pěti nebo deseti paprskovým vyhotovením. Většina marketingových podkladů zobrazuje německo-britského křížence na turbínových ráfcích 9J x 19, protože vypadají lépe. Ani devatenáctky ale dnes už nepatří mezi volbu hodnou srovnatelně výjimečného automobilu.


Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 1 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 01Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 2 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 02Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 3 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 03Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 4 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 04Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 5 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 05Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 6 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 06
Mercedes SLR McLaren je dodnes autem par excellence, velikostí kol ale připomene spíše to, jak rychle se svět změnil. I příplatkové 19" disky jsou na dnešní dobu malé...

Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 7 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 07Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 8 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 08Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 9 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 09Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 10 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 10Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 11 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 11Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 12 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 12Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 13 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 13Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 14 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 14Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 15 - Mercedes-Benz SLR McLaren mala kola 15
...standardem ale byly ještě menší osmnáctky...

Výbava jen dekádu starého supersportu dokonale ukazuje, jak rychle se svět změnil - 16 - Mercedes SLR McLaren kola jak se zmenil svet dalsi 01
...jak dokladuje i dobový prospekt s technickými údaji

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše