Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice

Vedle ostatních aut na silnici působí tento nekompromisní stroj jako zjevení zbloudilé ze závodiště těch nejlepších speciálů. Majitel se může cítit jako pravý pilot v Le Mans, každý den.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice

24.6.2019 | Mirek Mazal

Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice

/

Vedle ostatních aut na silnici působí tento nekompromisní stroj jako zjevení zbloudilé ze závodiště těch nejlepších speciálů. Majitel se může cítit jako pravý pilot v Le Mans, každý den.

Během uplynulých let jsme mohli vidět spoustu napodobenin různých výjimečných automobilů. Některé repliky byly k nerozeznání od předlohy, ale většina byla jen odstrašujícím případem přesvědčujícím okolí o ztrátě soudnosti majitele. Případ jihoafrické stavby speciálu z Le Mans bezpochyby zastupuje vzácnou skupinu kutilů, které je třeba obdivovat, přestože i oni jen kopírovali některé z nejlepších aut planety.

Šedý Sauber Mercedes C9 je totiž kopie závodního automobilu skupiny C uvedeného v roce 1987. O dva roky později soutěžní vůz finišoval jako první v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans a vavříny si připsal i v dalších závodech mistrovství světa.

Dokonalou napodobeninu úspěšného prototypu vytvořil automechanik Johan Ackermann z Kempton Parku na předměstí Johannesburgu. Práce na autě odstartovaly před osmi lety, kdy autor postupně navrhl celé auto včetně podvozku. Pohonem se stal vidlicový šestiválec o objemu 3,2 litru s výkonem 240 kW (326 koní). Dvakrát přeplňovaný motor má práci pouze s tisíci kilogramy hmotnosti, díky kterým automobil umí jet rychlostí až 300 km/h. I to je sice méně než skutečný C9, stěží to ale někoho urazí.

Pilný mechanik si pohrál i s detaily repliky, proto má vzhledově velmi blízko k reálné speciálu. Nejlepší na celém záměru je ale fakt, že Sauber C9 úspěšně homologoval celou stavbu pro provoz na veřejných komunikacích. Johan tak dotáhl svůj sen do úplného konce a v důchodu se může po silnicích prohánět jako jako závodník z Le Mans. Že při průjezdu jeho auta ulicemi města zůstane málokterá hlava hledět přímým směrem, nepochybujte ani na okamžik.


Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 1 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 01Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 2 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 02Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 3 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 03Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 4 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 04Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 5 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 05Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 6 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 06Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 7 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 07Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 8 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 08Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 9 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 09Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 10 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 10Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 11 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 11Zasloužilý mechanik si doma postavil kopii speciálu z Le Mans, může s ním na silnice - 12 - Sauber Mercedes C9 povedena replika foto 12
Sauber Mercedes C9 je replika, ale na první pohled naprosto nerozpoznatelná od vítězného originálu. S velmi slušnou technikou a dynamikou může na běžné silnice

Zdroj: Barcroft Cars@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše