Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu

O autenticitě mnohých nálezů aut lze pochybovat, tady není co řešit. Vrata zašroubovaná zevnitř a krytá technikou jiných aut jistě dlouho chránila vzácný Mustang Shelby GT500. Nálezce jej hned vykoupil od vdovy po jeho majiteli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu

13.1.2020 | Petr Prokopec

Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O autenticitě mnohých nálezů aut lze pochybovat, tady není co řešit. Vrata zašroubovaná zevnitř a krytá technikou jiných aut jistě dlouho chránila vzácný Mustang Shelby GT500. Nálezce jej hned vykoupil od vdovy po jeho majiteli.

O nálezech zajímavých aut ve stodolách se zmiňujeme poměrně často, zdaleka ne každý ale působí věrohodně, už jen kvůli některým detailům. Auta za vraty zdánlivě opuštěných prostor mají stát na jednom místě po mnoho dekád, jenže vrstvy prachu či stav pneumatiky něčemu takovému neodpovídá. Kdokoliv s trochu pozornějším okem tak často musí pochybovat o tom, zda byl ten či onen vůz skutečně po léta zcela skryt lidským očím.

Tentokráte se ovšem zdá, že tu máme autentický nález se vším všudy. Vzácný Ford Mustang Shelby GT500 z roku 1967 si jeho původní majitel „odložil“ pod jednu dřevěnou střechu společně s dalšími muscle cars i někdejšími americkými ikonami. Proč se tak stalo, bohužel v takřka půlhodinovém videu nezazní, objev auta ale přesto působí věrohodně a jsme mimo jiné svědky toho, jak jsou vozu dofoukávány zcela splasklé pneumatiky, aby vůbec mohl opustit stodolu.

To samo o sobě není až tak snadné, neboť dosavadní majitel se snažil legendární kupé maximálně zabezpečit proti odcizení. Proto jsou ona vrata zevnitř přišroubována. Kromě toho se před ně ještě nastěhoval jeden starý motor s převodovkou. Vůz tak byl v absolutním bezpečí před zloději, bohužel ne před zubem času. Celé auto je zatuhlé, brzdy se do sebe dokonce zakously tak, že zcela zamezují otáčení kol.

Právě tyto skutečnosti, stejně jako nemalá vrstva letitého prachu, dokazují, že Shelby strávil v garáži několik dekád a skutečně s ním nebylo pohnuto ani o milimetr. Na druhou stranu je však díky tomu v poměrně dobré kondici, jakkoliv to na první pohled nevypadá. Nicméně koroze se podívala jen na velmi malé části karoserie, vnitřek je dokonce zcela zachován. A jelikož nechybí ani jedno z oken, nestal se vzácný Mustang ani kočičím záchodem.

Ve výsledku tedy nepřekvapí, že automobilový expert na Shelbyho modely Jeff Yergovich tento kousek ocení na 60 až 70 tisíc dolarů (cca 1,36 až 1,59 milionu korun). To není zrovna nízká suma, základní novodobý Mustang byste za ni totiž pořídili hned dvakrát. Potenciální zájemce Bob Folkestad navíc přiznává, že bude muset investovat dalších zhruba 40 000 USD (909 tisíc korun), aby vůz dostal do provozuschopného stavu.

Přesto nakonec k uzavření koupě dojde a Bob vyplatí vdově po někdejším majiteli 65 tisíc dolarů (1,47 mil. Kč). Jak přitom sám dodává, GT500 skončí v jeho osobní sbírce, neboť je jím přímo nadšen. Tomu se nelze příliš divit, protentokrát tu totiž máme stodolní nález jako z učebnice. Novému majiteli tak nezbývá nic jiného než závidět. A také přát mnoho šťastných kilometrů, neboť americkou legendu nehodlá ustájit, ale používat.


Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 1 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 01Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 2 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 02Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 3 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 03Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 4 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 04Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 5 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 05Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 6 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 06Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 7 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 07Zašroubovaná vrata stodoly léta skrývala vzácný sporťák, majitelce vynesl 1,5 milionu - 8 - Ford Mustang Shelby GT500 1967 stodolni nalez 08
Vzácný Ford Mustang Shelby GT500 se skutečně po dlouhá léta skrýval před světem. Nyní jej koupil nový majitel, který jej sice zařadí do své sbírky, ale hodlá s ním také pravidelně jezdit

Zdroj: Jerry Heasley@Youtube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše