Jaká bude budoucnost světlometů? LED nebo laser?

Dnes si posvítíme na současnost, ale i budoucnost automobilových světlometů. Na jejich správné funkci závisí, jestli dojedete do svého cíle včas a bezpečně. Jedním z předních světových lídrů ve výrobě a vývoji osvětlovací techniky a elektroniky pro prestižní světové automobilky je společnost HELLA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Inzerce

Jaká bude budoucnost světlometů? LED nebo laser?

23.4.2021 | inzerce

Jaká bude budoucnost světlometů? LED nebo laser?

/

Foto: BMW

Dnes si posvítíme na současnost, ale i budoucnost automobilových světlometů. Na jejich správné funkci závisí, jestli dojedete do svého cíle včas a bezpečně. Jedním z předních světových lídrů ve výrobě a vývoji osvětlovací techniky a elektroniky pro prestižní světové automobilky je společnost HELLA.

HELLA v České republice působí od roku 1992 a na globální úrovni již více než 110 let. Je vždy na špici v rámci inovací ve svém oboru a každoročně investuje desítky milionů korun do svých vývojových center v Mohelnici a Ostravě. A vyplácí se to. Díky tomu mohla také jako první na světě přijít na trh s uceleným systém revolučního třířádkového ledkového projektoru MATRIX. Pod tímto názvem se skrývá trvale svítící, ale přitom neoslňující dálkové světlo, které si samo reguluje svoji intenzitu vzhledem k ostatním účastníkům silničního provozu. Matrix je nová generace adaptivních světlometů. Když už jsme u inovativních řešení, každým rokem vývojáři v HELLA, kterých je v české republice více než 500, podají téměř 250 patentů. Vývoj se za poslední dekádu posunul od halogenových světlometů k ledkovým a v poslední době také laserovým technologiím. Podle názoru vývojářů ale laser nebude nosnou technologií budoucnosti a to zejména z důvodu její nákladnosti a vysokých požadavků na bezpečnost. Zdá se tak, že prim budou hrát i nadále LED technologie.

Jaká bude budoucnost světlometů? LED nebo laser? - 1 - 1 HELLA svetlomet LED laser autoforum (3)
Zkouška vodotěsnosti světlometu

“Vývoj nového světlometu je takový neustálý tanec mezi vejci. Ladí se designové a funkční požadavky zákazníka, světelný výkon, nákladovost, spolehlivost a také vyrobitelnost.,” říká Marek Olivík, systémový inženýr. V současné době se světlomet může skládat z více než 500 komponentů a čas mezi předáním úvodní představy designérů automobilky a zahájením sériové výroby může být až dva a půl roku. Mezi tím je třeba provést desítky tisíc hodin konstrukce, výpočtů a simulací. Ve fázi před zamražením konstrukce se provádějí simulace zaměřené na pevnost a odolnost proti vibracím, tepelné a světelné simulace a další. Ve fázi kvalifikace výrobku se zkouší odolnost proti vibracím a teplotním cyklům, odolnost vůči vlhkosti a chemikáliím, elektromagnetická kompatibilita a zkoumá se mnoho dalších vlivů, které ovlivňují funkčnost spolehlivost a životnost světlometu. Proto se do vývoje zapojují odborníci nejrůznějších profesí.

Jaká bude budoucnost světlometů? LED nebo laser? - 2 - 1 HELLA svetlomet LED laser autoforum (1)
Měření fotometrických veličin pomocí goniofotometru

HELLA klade velký důraz na vlastní vývoj a proto se rozhodla, že se během nejbližších dvou let stane z ostravského Technického centra největší evropské vývojové a testovací centrum celé společnosti.Potřeba specialistů a kvalifikovaných techniků ve vývoji i výrobě moderních světel je obrovská”, říká Jan Bezděk, vedoucí předsériové výroby vzorků. Jedná se o široké spektrum pozic z oblasti aplikované elektroniky, vývoje optických systémů nebo pokročilé konstrukce plastových dílů. Uplatnění najdou také procesní inženýři, experti na robotizaci, konstruktéři a další. HELLA je přitom pověstná přátelskou atmosférou v pracovních týmech. Každý nováček dostane přiděleného kolegu, takzvaného Patrona. Ten se o něj v prvních měsících stará a poskytujeme veškerou pomoc v rámci adaptačního procesu.: “Nemalým bonusem je i fakt, že člověk vidí denně na ulici světla projíždějících aut a může si říct, že na nich zanechal svůj otisk,” dodává Jan Bezděk.

Jaká bude budoucnost světlometů? LED nebo laser? - 3 - 1 HELLA svetlomet LED laser autoforum (2)
Ověření elektromagnetické kompatibility

Chcete vědět více informací nebo se rovnou podílet na vývoji světlometů, navštivte naše webové stránky HELLA.jobs.cz.

inzerce