Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd

Historické tabulky se přepisovaly v poslední sadě nárazových zkoušek Euro NCAP. Stále ještě prodávaný Fiat má jako vůbec první vůz 0 hvězd.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Ostatní

Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd

13.12.2017 | Petr Prokopec | 63 příspěvků

Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Historické tabulky se přepisovaly v poslední sadě nárazových zkoušek Euro NCAP. Stále ještě prodávaný Fiat má jako vůbec první vůz 0 hvězd.

Euro NCAP před koncem roku vyrukovalo s finální letošní várkou nárazových testů. Těch se zúčastnilo hned patnáct vozů, tedy snad nejvíce, kolik jich kdy bruselská organizace v rámci jednoho kola vyzkoušela. Navíc hned u dvou došlo na dvojí metr, tedy na možnost crash testů se základní výbavou i s příplatkovým bezpečnostním paketem. Veškeré výsledky si přitom můžete projít v níže přiložených souhrnných tabulkách, my se z nich budeme detailně věnovat dvěma vozům.

Jedním z nich je nová Dacia Duster, tedy druhá generace rumunského SUV, která je nejen na českém trhu napjatě očekávána. Krom toho se pak budeme zabývat Fiatem Punto, který je v prodeji již od roku 2005 a skutečně se pořád prodává. Jde nakonec o docela vyhledávaný hatchback, v českých luzích a hájích bylo od ledna do listopadu prodáno 96 exemplářů. Tedy o deset více než takové Mazdy 2, která je mnohem novějším vozem.

Punto se přitom dočkalo zápisu do historie Euro NCAP, jako první totiž dosáhlo na nulový počet hvězdiček. Podle bruselské organizace totiž nedokáže držet krok s inovacemi, jenž automobilky od doby jeho příchodu na trh představují jak na běžícím pásu. Je ovšem třeba dodat, že italský hatchback stáhla ke dnu především absence elektronických berliček, nikoliv třeba chatrná struktura či slabé deformační zóny, jakkoli ani ty nejsou zdaleka tak dobré, jaké dnes mohou být a obvykle jsou.

Samotná organizace dodává, že v rámci ochrany dospělé i dětské posádky by Punto i dnes dosáhlo na alespoň dvouhvězdičkové ohodnocení. Jenže o autonomních brzdách či monitoringu jízdních pruhů si může nechat pouze zdát, standardem je totiž pouze upozornění na nezapnutý bezpečnostní pás u řidiče. A právě to se dnes v Bruselu už neodpouští.

Více si ovšem řekneme v rámci hodnocení samotných vozů, které si dle našeho dobrého zvyku probereme v abecedním pořádku. Rumunské SUV tedy přijde na řadu jako první, italský hatchback pak jako druhý.

Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.

Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP


Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 1 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 01Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 2 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 02Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 3 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 03Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 4 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 04Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 5 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 05Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 6 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 06

Dacia Duster

Na první pohled se může zdát, že nový Duster bruselským sítem prošel jen s odřenýma ušima, pravda je to ale jen z poloviny. Za třemi hvězdičkami ovšem stojí zejména slabé výsledky v kategorii elektronických pomocníků, kde se SUV zaměřené na nízkou cenu nemůže pochlubit autonomními brzdami, ani monitoringem jízdních pruhů. Tyto systémy by nejspíše u Dacie nikdo ani nehledal, zisk 37 procent tedy rozhodně nelze považovat za prohru. Stejně jako skutečnost, že v rámci ochrany chodců dosáhl Duster 56 procent. I zde totiž body sráží absence autonomních brzd, nicméně jen samotnou konstrukcí je Dacia na vyšší úrovni než třeba mnohem dražší DS3.

Zaměřit se můžeme na ochranu dospělých a dětí, kde Duster získal 71, respektive 66 procent. To jsou na nový model nepřesvědčivé výsledky. Výtky v druhém případě směřovaly také k nemožnosti usadit dětskou autosedačku s univerzálními držáky na přední sedadlo. U dospělých je pak kritika zaměřena k následkům nárazu celou částí přídě, kdy je velké riziko úrazu u hlavy řidiče. Nepřesvědčivými pak byly shledány i hlavové opěrky.

Tabulka s klíčovými výsledky Dacie Duster

Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 7 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 07Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 8 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 08Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 9 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 09Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 10 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 10

Záběry s následky jednotlivých testů

Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 11 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 11Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 12 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 12Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 13 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 13Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 14 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 14Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 15 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 15Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 16 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 16Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 17 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 17

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Dacie Duster na stránkách Euro NCAP.

Fiat Punto

Přesunout se můžeme ke smutnému rekordmanovi, který ovšem na bodové stupnici získal při nárazu celou částí přídě či pouze její 40procentní částí lepší hodnocení než výše popsaná Dacia. Nicméně jelikož Punto není standardně osazeno hlavovými airbagy, nebylo aplikováno boční „napíchnutí na kůl“. Díky tomu Fiat získal body pouze na boční náraz pojízdnou překážkou, což nakonec vedlo k zisku pouhých 51 procent. Tyto skutečnosti se pak rovněž podepsaly na ochraně dětí hodnocené 43 %. Punto je totiž spojeno zejména s velkým rizikem v případě hrudníku a hlavy u desetiletých ratolestí.

V případě ochrany chodců vůz obdržel 52procentní verdikt, za kterým stojí hlavně tuhé spodní části čelních sloupků a spodní lem čelního okna. Obojí samozřejmě budete z pohledu posádky kvitovat, nicméně dle Euro NCAP tyto prvky nemalou měrou ohrožují hlavu pěších. O berličkách pak nejspíše nemá smysl ani mluvit, neboť s ohledem na stáří vozu by Fiat musel učinit razantní kroky, aby autonomní brzdy či monitoring jízdních pruhů přivedl do hry. Na druhou stranu, ono upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy vyjma řidiče by Italové přeci jen již za ty roky zakomponovat mohli.

Tabulka s klíčovými výsledky Fiatu Punto

Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 18 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 18Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 19 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 19Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 20 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 20Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 21 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 21

Záběry s následky jednotlivých testů

Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 22 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 22Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 23 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 23Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 24 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 24Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 25 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 25Nová Dacia Duster zklamala v crash testu, Fiat Punto úplně propadl. Má 0 hvězd - 26 - Euro NCAP 2017 Dacia Duster a Fiat Punto 26

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Fiatu Punto na stránkách Euro NCAP.

Petr Prokopec

Diskuze 63 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše