Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů

Je tak promyšlený, že by ho mohlo jít používat i s elektromobilem, alespoň by to tedy mělo jít lépe než s jinými obdobnými karavany. Výjimečně vypadá i funguje, dovolit si jej ale nebude moci zdaleka každý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů

10.3.2023 | Petr Prokopec

Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů

/

Foto: Airstream

Je tak promyšlený, že by ho mohlo jít používat i s elektromobilem, alespoň by to tedy mělo jít lépe než s jinými obdobnými karavany. Výjimečně vypadá i funguje, dovolit si jej ale nebude moci zdaleka každý.

Zůstává otázkou, zda se elektromobilita skutečně stane budoucností lidstva. Ať tak či onak, bateriový pohon bude mít na celkových prodejích stále větší podíl. Už jen proto, že mnozí výrobci nehodlají nic jiného ani nabízet a nezdá se, že by je trápilo, že pak prodají polovinu aut. Těmto změnám se pochopitelně přizpůsobuje i zbytek branže, kam spadají i výrobci obytných vozů a přívěsů. Ti logicky přichází s nápady, s jejichž pomocí má být vykompenzováno jedno z největších negativ elektrických aut, tedy malý dojezd v kombinaci s dlouhou dobou doplňování energie.

Zatímco včera jsme si tak posvítili na Lightship L1, za kterým stojí veteráni od Tesly, jenž přívěs osadili paketem baterií o kapacitě 80 kWh, dnes se svou troškou do mlýna přichází společnost Airstream ve spolupráci s Porsche. Firma Airstream byla ve 20. letech minulého století založena Wallym Byamem, který jako první přišel s nápadem přesunout vstupní dveře z čelních partií na bok. Tím se snížil aerodynamický odpor a zlepšila spotřeba. To bylo v době, kdy pumpa nestála na každém rohu, docela důležité.

Právě tímto směrem se Airstream rozhodl kráčet i nyní, s elektrickými auty se staré problémy vrací. Jak jsme už naznačili, americká firma ke spolupráci přizvala designové studio Porsche, jenž se rozhodlo spojit minulost s budoucností. Nově představený karavan tak dostal do vínku klasickou hliníkovou konstrukci a venkovní panely, které však kvůli snížení odporu vzduchu nedrží pohromadě viditelné nýty.

Kromě hliníku přitom bylo vsazeno také na karbon a další kompozitní materiály, vedle příkladné aerodynamiky by se tedy přívěs měl vyznačovat rovněž nízkou hmotností. Konkrétní data však zatím nebyla zmíněna, neboť karavan zvaný Airstream Studio F.A. Porsche je zatím konceptem, Američané nicméně věří, že jej rychle dostanou do sériové výroby. Jejich zákazníci totiž budou vlastnit elektromobil spíše než kdokoli jiný.

Přívěs má pouze 4,9 metru na délku, patří tedy k těm nejmenším na trhu. Airstream nicméně na kompaktních rozměrech trval, neboť takto se karavan bez problémů vejde do standardní garáže. Aby ovšem majitelům nabídl dokonalé útočiště, je plný chytrých nápadů. Do vínku tak dostal třeba výsuvnou střechu, stejně jako dvoudílné zadní víko, jenž může vnitřní prostor rozšířit. Zároveň je lze celé vyklopit vzhůru a vytvořit tak kryté venkovní sezení.

Uvnitř asi nejvíce zaujme kuchyňka kombinovaná s koupelnou, jenž spoléhají na flexibilní dveře, s nimiž je možné buď pouze oddělit toaletu nebo rozšířit sprchový kout. Podobným způsobem pak funguje i jídelní kout, jenž lze pro změnu proměnit na ložnici. Jelikož prostor pro spaní počítá s rozměry 2,1 na 1,5 metru, je zřejmé, že karavan je určen pouze dvojici dobrodruhů. Další pár tak bude muset vzít zavděk stanem, který není součástí balení.

Zmínit musíme ještě podvozek, který je stavitelný a umožňuje zvýšení světlé výšky v terénu či naopak snížení na silnici, což dále vylepšuje aerodynamiku. Součástí platformy skateboardového typu jsou přitom veškeré nádrže, stejně jako baterie. Ty jsou v této chvíli sice určené jen pro napájení spotřebičů jako lednice či varné desky, ovšem do budoucna by stejně jako u Lightshipu L1 mohli poskytnout i dodatečnou energii pro elektrické ústrojí.

Informační tok nám tím vysychá, dodat už můžeme jen úvahu o ceně. Podobně velký přívěs Bambi od téže společnosti totiž startuje na 1,1 milionu korun. Karavan s designem od Porsche však bude o poznání dražší, zvláště pokud se dočká větších baterií. V té chvíli si jej ovšem budou moci dovolit skutečně jen zákazníci automobilky z Zuffenhausenu. Tak jako v případě samotných elektrických aut tedy ani tentokrát zdaleka nejde o řešení pro všechny.


Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 1 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 01Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 2 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 02Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 3 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 03Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 4 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 04Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 5 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 05Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 6 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 06Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 7 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 07Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 8 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 08Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 9 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 09Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 10 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 10Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 11 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 11Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 12 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 12Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 13 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 13Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 14 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 14Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 15 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 15Američané s Porsche stvořili výjimečný dům na kolech, v malém balení skrývá spoustu chytrých nápadů - 16 - Airstream Studio F.A. Porsche Trailer Concept 2023 prvni sada 16
Na hliníkový přívěs, za jehož designem a chytrými nápady stojí rovněž designové studio Porsche, se hezky kouká. Jenže dovolit si jej stejně jako elektromobily bude moci jen málokdo. Foto: Airstream

Zdroj: Airstream

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.