Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii

Doba možná nepřeje ryzí automobilovým nadšencům a puristům všeho druhu, jednomu ale přeje zcela nesporně - rychlosti. Jen tak se mohlo stát, že 306 km/h dnes svezete i sedm lidí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii

1.12.2019 | Petr Miler

Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Doba možná nepřeje ryzí automobilovým nadšencům a puristům všeho druhu, jednomu ale přeje zcela nesporně - rychlosti. Jen tak se mohlo stát, že 306 km/h dnes svezete i sedm lidí.

Spoustu věcí dnes v autě nemůžete mít. Silné modely s manuální převodovkou jsou obecně raritou a pokud mají mít alespoň čtvery dveře, neexistují prakticky vůbec. Motory bez turba jsou zralé na vymření, hydraulické posilovače řízení jsou dávno po smrti a kdybychom chtěli ovládat motor přímo lankem napojeným na škrtící klapku, museli bychom pomalu vyrazit projet se na dvůr muzea. Máte-li rádi podobné puristické libůstky, jste zkrátka mimo hru, jednu věc ale dnes dostanete prakticky ke každému autu, ať chcete nebo ne.

Je to rychlost, což je docela paradoxní, pokud uvážíme, za jaké zlo je na veřejných komunikacích považována. Pomalé auto už téměř neexistuje, obyčejné kompakty s malými turby typu 1,5 TSI jsou dnes tak rychlé, jako kdysi šestiválcové sedany střední třídy. A pokud zamíříte mezi opravdu výkonné vozy je to jeden masakr za druhým, bez přehánění - hot hatche dnes mohou mít i přes 400 koní a jet jako kdysi Ferrari, manažerské sedany a rodinné kombíky o tříd nebo dvě výše mohou mít i přes 600 kobyl a soupeřit klidně se současnými supersporty a paneláky na kolech jménem ostrá SUV mohou drtit třístovku na požádání. Právě o jednom takovém vám dnes povíme.

Jmenuje se Bentley Bentayga a k novince má obecně daleko asi tak jako Donatella Versace k ženské přirozenosti. Výrobce ale nově rozšířil jeho nabídku o tří verze, z nichž jedna je skutečně pozoruhodná - odveze totiž většinu fotbalového týmu kalupem, který byl donedávna vyhrazen jen sportovním kupé. A zrovna fotbalisté by takovou možností nemuseli pohrdnout, uvážíme-li jejich oblibu Bentley.

Než se dostaneme k tomu hlavnímu, zmiňme krátce i zbylé dvě novinky. Bentaygu je nyní možné pořídit ve verzi se čtyřmi sedadly, která pochopitelně akcentuje komfort dvou vážených cestujících vzadu. Čtyřdvéřovou verzi je pak možné ji mít i s hybridním pohonem, který kombinuje šestiválcový benzin s elektrickým motorem a ve výsledku dává až 450 koní výkonu a 700 Nm točivého momentu. Britové neuvádí, jaké dynamiky hybridní Bentayga dosahuje, ale to nakonec až tak neudiví - verze je určena hlavně pro zákazníky ze zemí, které daní auta na základě emisí CO2 nebo omezují vozy s určitými emisemi v pohybu po městech či cokoli podobného.

S motory V8 a W12 se ale situace stává teprve zajímavou, ty je možné mít nejen se čtyřmi, ale i zmíněnými sedmi sedadly. Bentley říká, že jde o nejpraktičtější auto, které kdy postavilo a představit si máme něco jako luxusní limuzínu pro sedm. Tušíme, že při sezení v poslední řadě sedadel to nebude až taková sláva, přesto nečekejte nic primitivního - třetí řada se elektricky vyklápí a sklápí, k dispozici jsou i pro tato sedadla věci jako dřevěné obložení, kožené čalounění nebo zábavní systém.

I v sedmimístné verzi pak auto pohání až motor 6,0 W12 biturbo s výkonem až 635 koní a točivým momentem 900 Nm, s nímž vůz uhání až 306 km/h a na stovku zrychlí za 3,9 sekundy. Žádné rychlejší sériově vyráběné auto pro sedm nepamatujeme a také někdejší rekord Škody z Ringu by tohle auto sfouklo jako svíčku, jistě i s oněmi sedmi fotbalisty na palubě.


Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 1 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 01Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 2 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 02Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 3 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 03Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 4 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 04Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 5 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 05Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 6 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 06Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 7 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 07Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 8 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 08Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 9 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 09Auto pro 7 dnes může jet i 306 km/h, je nejrychlejší svého druhu v celé historii - 10 - Bentley Bentaagy 7 mist 4 mista verze 2019 10
Bentley Bentayga pro čtyři a hybridní verze nejsou až tak zajímavé, sedmimístné provedení schopné jet až 306 km/h je ale svérázný extrém svého druhu

Zdroj: Bentley

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše