Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení

Tak trochu jako snaha o znovuobjevení kola působí snahy izraelské firmy stojící za tímto nápadem, ale žerty stranou, toto může posunout auta vpřed. Součástí kola je zde opravdu vše včetně motoru, převodovka či řídicí jednotky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení

19.1.2021 | Petr Prokopec

Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení

/

Foto: REE Automotive

Tak trochu jako snaha o znovuobjevení kola působí snahy izraelské firmy stojící za tímto nápadem, ale žerty stranou, toto může posunout auta vpřed. Součástí kola je zde opravdu vše včetně motoru, převodovka či řídicí jednotky.


Automobilový segment prochází v posledních letech dramatickými změnami, neboť je drakonickými limity spotřeby resp. emisemi CO2 tlačen to nahrazování spalovacích motorů elektrickými. Tento posun, ať už žádaný, nebo ne, otevírá cestu k zásadní změně konstrukce aut jako takových. Zpočátku se jednalo či stále jedná jen o použití jiných motorů v rámci existujících architektur, každý výrobce ale dříve nebo později zjistí, že elektrický pohon skýtá specifika, se kterými mohou vhodně pracovat jen nové platformy.

I v tomto ohledu ale většina zavedených výrobců kráčí dále stejným směrem, jen s dílčími odlišnostmi. Stále zde tedy máme pohonnou jednotku umístěnou nad jednou či oběma nápravami a obvykle baterie integrované do podlahy, které redukují vnitřní prostor či negativně ovlivňují výšku vozu. Děje se tak u koncernu VW Group (platforma MEB), stejně jako třeba u korejských automobilek Hyundai a Kia (E-GMP) nebo u aliance Renault-Nissan (CMF-EV). A ve výsledku nejinak je tomu i u Rimacu, jehož chystaný C_Two sice má motor pro každé kolo, ovšem usazený společně s převodkami mezi podběhy.

Jak jsme nicméně zmínili již loni v květnu, proti proudu se rozhodl vydat izraelský start-up REE Automotive. Ten totiž počítá s tím, že obrazně i doslova znovuobjeví kolo. Firma totiž počítá s tím, že každé kolo bude nejen poháněno jedním specifickým elektromotorem, ale rovnou mu poskytne i útočiště. Součástí jednotky přitom bude rovněž invertor, stejně jako vysoce efektivní převodovka. A aby toho nebylo málo, nastěhují se do podběhů také klasické prvky jako brzdy, kterým společnost bude dělat nezávislé řízení každého kola. To navíc bude osazeno i vlastní rekuperací brzdné energie. Jinými slovy - přímo kolo pojme vše potřebné krom zdroje energie.

Izraelci tedy tímto způsobem dokonale vyčistili prostor mezi nápravami, a to v podélném i příčném směru. Vše je totiž řízeno elektronicky, načež není třeba žádného fyzického propojení mezi jednotlivými koly. Součástí každého podběhu je navíc jednotka s umělou inteligencí, jenž konstantně monitoruje teplotu a vibrace a může tak předejít systémovému selhání. Technologie se navíc zvládne učit, pročež dokáže sama o sobě měnit jednotlivé parametry. To pak následně vede k navýšení životnosti jednotlivých komponentů, a tedy k výraznému poklesu nákladů na údržbu.

Firma REE Automotive přitom na své revoluční platformě spolupracuje s japonskou společností KYB, která má na starosti plně nezávislé, extrémně kompaktní a hlavně flexibilní zavěšení. Izraelci totiž pochopitelně hodlají své řešení nabídnout všem světovým automobilkám. Dáno je to i jejich nabídkou, která je nadmíru široká. Start-up totiž má k dispozici hned pět typů modulárních platforem, jenž mohou být použity jak pro malé vozy s maximální nosností 1,8 tuny, tak i pro středně velké dodávky a nákladní vozy, jejichž kapacita již může být až sedmitunová.

Právě na užitkové vozy se firma REE chce zaměřit především. Aktuálně již má po podpisu memoranda o porozumění s indickým gigantem Mahindra. Izraelci tak nyní budou zkoumat, na kterých trzích a s jakým typem vozidel mohou přijít co nejrychleji a v co největším množství. Dá se nicméně předpokládat, že Mahindra je pouze první vlaštovkou v řadě a v následujících měsících dojde na sepsání dohod s daleko větším počtem světových automobilek.

O revoluční platformě tedy nejspíše zakrátko budeme psát již v souvislosti s novými vozy, které na ní budou postaveny. Momentálně tak už jen dodáme, že stejně jako ostatní firmy zastavěla i společnost REE baterie do podlahy. O jejich kapacitě se přitom již nezmiňuje, nicméně s ohledem na šíři nabídky se dá předpokládat, že největší architektura určená pro náklaďáky dostane do vínku více než 100 kWh. Jaký pak bude dojezd, závisí na konkrétním zaměření.


Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení - 1 - REE Automotive 2021 nova platforma nova sada 01Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení - 2 - REE Automotive 2021 nova platforma nova sada 02Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení - 3 - REE Automotive 2021 nova platforma nova sada 03Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení - 4 - REE Automotive 2021 nova platforma nova sada 04Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení - 5 - REE Automotive 2021 nova platforma nova sada 05Autoři odhalili detaily k pohonu aut budoucnosti, vše ukryli do jednoho balení - 6 - REE Automotive 2021 nova platforma nova sada 06
Firma REE Automotive integrovala veškeré nezbytné komponenty k pohonu auta do samotných kol, je to pokus o revoluci svého druhu. Foto: REE Automotive

Zdroj: REE Automotive

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.