Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek

(doplněno 12.9. 22:30) IAA 2013 ve Frankfurtu je tady. Projděte si přehled všech známých novinek i informace o samotném autosalonu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek

12.9.2013 | Autoforum.cz | 8 příspěvků

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno 12.9. 22:30) IAA 2013 ve Frankfurtu je tady. Projděte si přehled všech známých novinek i informace o samotném autosalonu.

Kia Niro - koncept

Začít můžeme pohonným ústrojím, které se skládá z 1,6litrového přeplňovaného čtyřválce, jež svými 160 koňmi pohání skrze sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku kola přední. Kola zadní má pak na svědomí elektromotor, který je zásobuje silou 45 koní, jíž získává z regenerativního brzdění. Jízdní dynamiku či kapacitu baterií již Korejci nezveřejnili, s ohledem na výše zmíněné ale půjde o zajímavé hodnoty na straně jedné i nevelkou velikost na straně druhé.

Ačkoliv přitom nikdo prozatím nepotvrdil, že toto hybridní ústrojí dorazí pod kapotou crossoveru také do výroby, s ničím jiným se prý nepočítá. Jasné jsou přitom i rozměry platformy, která počítá s 2,56metrovým rozvorem a 1,63 metrovým rozchodem kol. Na těchto základech je pak usazena karoserie, která měří na délku 4 185 mm, na šířku 1 850 mm a na výšku 1 558 mm. V tomto případě je ale změna rozhodně vyhrazena.

S čím stoprocentně počítat nemůžeme, jsou 20palcová kola s pneumatikami o rozměru 225/40. A otázkou pak zůstává i uspořádání interiéru. Aktuálně totiž koncepční Niro nabízí konfiguraci 2+2, která vzadu počítá s dělenou lavicí a výraznějším zavazadlovým prostorem. Jeho objem je sice veličinou neznámou, spoléhat však má na výsuvné víko držící drobnosti pohromadě.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 114 - Kia Niro nova sada 20Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 115 - Kia Niro nova sada 25Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 116 - Kia Niro nova sada 31

Přečtěte si více: Detailní představení konceptu korejského Juku, víme o něm kde co.

Kia Optima 2014 - facelift

O chystané modernizaci korejského sedanu jsme se již před časem stručně zmiňovali. Se zahájením frankfurtského autosalonu zde ovšem máme veškeré změny černé na bílém, včetně kvalitních fotografií. Mnoho novinek ale ve srovnání se stávajícím provedením neočekávejte, hlavně ne v motorovém prostoru. Zde se totiž nepohnul ani šroubek, díky čemuž budete moci v rámci modelového roku 2014 volit mezi 1,7litrovým turbodieselem a dvoulitrovým benzinovým čtyřválcem (Optimu Hybrid považujeme za zvláštní model).

První z nich se bude dozajista podílet na většině prodejů, přičemž nabízí 136 koní a průměrnou spotřebu 5,1 l/100 km v kombinaci se šestistupňovým manuálem. Druhý je již naladěn na 165 koní, přičemž žíznivost by v jeho případě neměla překročit 7 litrů na 100 km. Ovšem pouze v případě opětovné volby manuálu, automatická převodovka u obou motorizací přihazuje několik desetin litru paliva.

Zatímco ovšem pod kapotou se nic nezměnilo, zvenčí Optima hraje jinou ligu. Nová jsou totiž světla, nárazníky a 17palcová či 18palcová litá kola. Nejzásadnější proměnou pak prošly denní LEDky, které se podobají kouskům z modelu Pro_Cee'd GT. Lehké změny pak evidujeme rovněž na světlometech vzadu, zde se ovšem daleko více upravovala technika.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 117 - Kia Optima 2014 euro spec 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 118 - Kia Optima 2014 euro spec 03Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 119 - Kia Optima 2014 euro spec 04

Přečtěte si více: Vše důležité o modernizaci jednoho z větších korejských sedanů.

Kia Picanto LPG

Poslední generace Kie Picanto sice zdaleka není žádná „vyzobaná slunečnice”, na trhu už je ale dobře etablovaným modelem. V některých koutech světa už se dokonce dočkala prvního mírného liftingu, zatím ale nevíme, jestli se v celistvěji inovované podobě chystá vyrazit i do Evropy. Zato víme, že na stále se blížící autosalon ve Frankfurtu dorazí ve verzi nazvané prostě LPG.

Její hlavní specifikum zřejmě netřeba blíže osvětlovat a nečekejte ani nic mimořádného - půjde o provedení schopné spalovat benzin i propan butan, jak jsme u podobných provedení zvyklí. Že smyslem tohoto kroku je stvořit zejména velmi úsporné auto naznačuje už použitý motor, litrový tříválec. V případě této varianty má disponovat výkonem nejvýše 67 koní a točivým momentem maximálně 90 Nm bez ohledu na použité palivo. Dynamika této verze přesto může být odlišná a to i s ohledem na to, jaké palivo zvolíte, automobilka ale v tomto případě konkrétnější není.

Dosud známé technické údaje se tak soustřeďují hlavně na spotřebu plynu, která má činit 5,8 litru plynu na 100 km u standardní verze a 5,6 litru s příplatkovým systémem start and stop. Vzhledem k odlišným emisím CO2 při spalování LPG stačí i tyto hodnoty na to, aby se vůz dostal pod hranici 100 g CO2/km (97 gramů u verze se start-stopem) a to bude jistě i jeden z hlavních důvodů uvádění tohoto provedení na některé trhy.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 120 - Kia Picanto tridverove 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 121 - Kia Picanto tridverove 04Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 122 - Kia Picanto tridverove 15

Přečtěte si více: Třídveřové „plynové“ Picanto odhalilo další technické detaily.

Kia Soul 2014 - nová generace

Ještě před pár měsíci to vypadalo, že Kiu Soul můžeme pomalu oplakat. Na autosalonu v New Yorku byla totiž představena nová generace jen v americké verzi a do Evropy se jí rozhodně nechtělo. Nakonec ovšem budeme moci korejskou „Duši“ ve Frankfurtu přivítat, a to i s novou platformou, která vychází z modelu Cee'd. Je tak zřejmé, že uvnitř Kia nabídne o poznání více místa, v tomto ohledu ale budeme muset vyčkat až do hesenské metropole. Aktuálně totiž víme pouze o zavazadelníku, jehož objem naroste z předchozích 340 na 354 litrů.

Navýšena ovšem bude také tuhost karoserie, a to o 29 %. V kombinaci s lepším zavěšením a ovladatelností se tak řidiči nové Kie Soul budou cítit o poznání jistější v kramflecích. Zároveň se budou cítit i komfortněji, ačkoliv potlačení hluku o 3 decibely (jinak jistě nemalá změna...) asi nebude tak znatelné, jako jistota pramenící z většího rozvoru náprav a také ze širšího rozchodu předních i zadních kol.

Po stránce stylistické je pak zřejmý odklon od americké verze, která se nedávno ukázala i na přiloženém videu, jež má všechny panely karoserie lakovány jednotnou barvou. Evropská specifikace však sází na černé lemy blatníků a bočních prahů, ke kterým může přibýt také kontrastní střecha (kromě černé je na výběr také bílá nebo červená). Pro samotnou karoserii pak bude na výběr 11 odstínů.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 123 - Kia Soul 2014 EU verze prvni sada 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 124 - Kia Soul 2014 EU verze prvni sada 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 125 - Kia Soul 2014 EU verze prvni sada 03

Přečtěte si více: Vše známé o nové generaci Kie Soul pro Evropu, na stánku značky nebude chybět ani Kia Optima 2014.

Lamborghini Gallardo LP 570-4 Squadra Corse

Začíná to vypadat, že ze slibované nekompromisní verze vybavené manuální převodovkou nic nebude. Lamborghini totiž do Frankfurtu přiveze limitovanou verzi modelu Gallardo, u níž se o přenos výkonu stará automat e-gear. Oproti poslední omezené sérii 50 Anniversario se navíc edice Squadra Corse spoléhá na standardní pohon všech 19palcových kovaných kol, zvláštností oproti standardu tak vlastně příliš není.

V podstatě se totiž jedná jen o mohutné zadní křídlo a kapotu motoru s rychloupínáky, které byly vyrobeny z karbonu. Uhlíkové vlákno pak ještě bylo použito na spodní část předního nárazníku a bočních prahů, tím ale modifikace veskrze končí, neboť nové jsou dále pouze trikolory zdobící boční partie.

Po stránce mechanické pak Squadra Corse rovněž nepřiváží nic, co bychom již neviděli (konkrétně třeba na loňském modelu Superleggera Edizione Technica). Desetiválcový motor tak produkuje 570 koní, které vozu v kombinaci s hmotností 1 340 kg stačí ke zrychlení z klidu na stovku za 3,4 s, na dvoustovku za 10,4 sekundy a nejvyšší rychlost 320 km/h. O bezpečné zastavení se pak starají karbon-keramické brzdy.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 126 - Lamborghini Gallardo Squadra Corse 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 127 - Lamborghini Gallardo Squadra Corse 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 128 - Lamborghini Gallardo Squadra Corse 03

Přečtěte si více: „Závodní skvadra“ od Lamba do všech detailů, k dispozici máme i nové fotky a první video.

Lancia Delta 2014 a Voyager S 2014 - facelift a nová verze

Další odnož italského koncernu Fiat se ve Frankfurtu ukáže s inovovanou Deltou a Voyagerem S. Začít můžeme ryze evropským modelem, který v rámci modelového roku 2014 přiváží boční prahy a nárazníky lakované v barvě karoserie nebo chromovanou dvojici koncovek výfuku. V interiéru se pak měnily obklady, kdy leskle černé najdete na displeji klimatizace, zatímco matně černé zdobí střed volantu, přístrojový štít, tlačítka a středovou konzoli.

Tím pro Italy práce na tomto modelu skončila, díky čemuž si můžeme už jen maximálně projít nabídku doplňků a motorů, s nimiž je Delta k mání. Na výběr je tedy 19 barev exteriéru, z nichž devět nabízí kombinaci dvou odstínů. V případě litých kol je pak k dispozici hned 7 různých designů v 16palcovém, 17palcovém a 18palcovém provedení.

Tím můžeme povídání o modelu Delta utnout a přesuneme se k Lancii Voyager S, která má být stejně jako sesterský hatchback k mání od ledna 2014. V jejím případě novinek není o moc více, přičemž zvenčí zahrnují třeba masku zdobenou matným chromem, 17palcová černě lakovaná kola nebo logo „S“ na zádi. Uvnitř pak tento model charakterizuje černé čalounění s kontrastními šedivými švy nebo již zmiňované logo, které se tentokráte ve formě výšivek objevuje na předních sedadlech.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 129 - Lancia Delta 2014 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 130 - Lancia Delta 2014 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 131 - Lancia Voyager S 2014 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 132 - Lancia Voyager S 2014 02

Přečtěte si více: Lancia již zveřejnila i podrobnosti o jednotlivých výbavách obou modelů.

Land Rover Discovery 2014 - facelift

Čtvrtá generace Land Roveru Discovery byla poprvé představena v roce 2009, díky čemuž je větší facelift právem na pořadu dne. Přeci jen, předchozí dvě modernizace, které proběhly loni a předloni, byly drobného charakteru a spíše měnily jen některé technické komponenty. Na letošní Frankfurt ale britská značka přiveze o trochu výraznější aktualizaci.

Začít můžeme exteriérem, který nabízí nově stylizovaný nárazník, čelní masku a světlomety. Denní svícení pak mají na starosti LEDky, snad nejpodstatnější je ale nápis „Discovery“ zdobící lem kapoty motoru. Mimo to jsou k mání další dva designy litých kol, v případě volby paketu Black Design ovšem dostanete stejně stylizované dvacítky jako před modernizací.

Nově lze také přiobjednat senzory brodivosti, které představila nová generace Range Roveru Sport, monitoring slepých úhlů nebo kamery „koukající za roh“. Z klasického Range Roveru si pak faceliftovaný Land Rover Discovery propůjčuje audio systém Meridian, jeho 17reproduktorů ale vyjde na cca 120 tisíc korun.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 133 - Land Rover Discovery 2014 prvni sada 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 134 - Land Rover Discovery 2014 prvni sada 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 135 - Land Rover Discovery 2014 prvni sada 03

Přečtěte si více: Nové Discovery prošlo také několika modifikacemi motorového prostoru.

Lexus GS 300h 2014 - evropská verze

Přítomnosti japonské automobilky na frankfurtském autosalonu nespočívala pouze v prezentaci konceptu NF-NX, ale také v představení evropské verze hybridního sedanu GS 300h. Ten dle předchozího ohlášení dostal pod kapotu 2,5litrový čtyřválec Atkinsonova cyklu, který spřáhnul s elektromotorem o výkonu 143 koní. Celkový výkon soustavy činí stejně jako u menšího modelu IS 300h působivě znějících 223 koní, v kombinaci s bezestupňovou převodovkou CVT a vyšší hmotností však o jízdní dynamiku máme trochu obavy.

Ty pramení především ze zmiňovaných zkušeností s menším sedanem, u kterého se tato hybridní souprava - na rozdíl od výkonnější 450h - ukázala být jako nepříliš kultivovaná a při touze po dynamickém svezení nedostatečná. A to vůz váží 1 620 kilogramů. GS 300h se však s daným pohonným ústrojím bude pohybovat ještě o asi dvě stě kilo výše. Je tedy zřejmé, že pokud IS akceleruje z klidu na stovku s námahou za 8,3 s, větší GS bude potřebovat ještě více času. A to je jen jedno číslo z mnoha.

Oficiálně ovšem značka dynamické parametry raději nezmiňuje, pročež si na potvrzení přesných čísel budeme muset počkat na evropské zahájení prodeje. K tomu stoprocentně dojde, neboť Lexus v tiskové zprávě zmiňuje hladinu emisí CO2 ve výši 109 g/km, která mu na vybraných trzích zaručí finanční úlevy (kupříkladu ve Francii se o jediný gram vešel do kolonky, která kupujícím ušetří podstatné 4 000 Eur/104 000 Kč).

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 136 - Lexus GS 300h nove foto 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 137 - Lexus GS 300h nove foto 02

Přečtěte si více: Představení údajně nejúspornějšího Lexusu GS.

Lexus NF-NX - koncept

O nové čelní masce japonské automobilky si můžete myslet, co chcete. Jisté ovšem je, že s výjimkou Lexusu RX prakticky žádnému modelu nějak extra neslušela. Novému konceptu NF-NX, který si odbude premiéru právě ve Frankfurtu, ale sedne jako pozadí na hrnec. Můžeme si tak jen naivně přát, aby značka během přechodu na sériovou verzi nesáhla po větších kompromisech a prémiovou konkurenci Nissanu Juke uvedla na trh tak, jak ji vidíte na fotkách.

Z předchozích řádků jste už jste jistě pochopili, že konceptem Lexusu pro letošní IAA je kompaktní crossover a nikoli další evoluce studie kupé RC, jak jsme se původně domnívali. Automobilka sice rozměry vozu nezveřejnila a z pouhých fotografií si člověk nikdy nemůže být jist skutečnou velikostí, soudě podle obsahu tiskové zprávy se ale opravdu jedná o malý model, který by si krom již skloňovaného Juku mohl velikostně tykat třeba i Peugeotem 2008. Vyloučit ale nelze ani to, že zamíří o třídu výše a vytáhne své zbraně proti Audi Q3, nebo může též vyrazit vlastní cestou a zařadit se kamsi mezi ně, podobně jako BMW X1. Ostatně konceptem vlastní X1 už Lexus dříve vyhrožoval a tohle by mohl být on.

Vyjma vzhledu, který je vyveden v metalíze Brushed Metal Silver, ovšem o novince příliš informací nemáme. Lexus jen uvedl, že pod kapotou se skrývá hybridní ústrojí uzpůsobené přímo tomuto crossoveru, detaily ale zřejmě odhalí až v hesenské metropoli. O trochu více víme o čelních světlometech, které separují diody pro denní svícení. Ty ovšem stále najdeme zasazené do nárazníku, zatímco světla osvětlující zatáčky již zdobí přední blatníky.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 138 - Lexus NF-NX concept 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 139 - Lexus NF-NX concept 04

Přečtěte si více: Nakoukněte také do oranžovo-modrého interiéru Lexusu NF-NX.

Maserati Quattroporte Diesel

Detaily příchodu na trh momentálně nejsou známé, mluví se pouze o začátku roku 2014, tedy velmi dohledné době. V rámci samotné techniky ale již máme větší přehled. Aby také ne, když půjde o stejný třílitrový šestiválec od VM Motori, jaký pohání také Ghibli. I zde přitom dostaneme dvojí naladění, což znamená 250 nebo 275 koní dle přání a bonity zákazníka.

Silnější provedení by mělo zvládnout akceleraci na stovku za 6,4 sekundy a nejvyšší rychlost 250 km/h, přičemž průměrná spotřeba se má pohybovat okolo 6 litrů na 100 km. Slabší verze pak bude na stovku sprintovat za přibližně 6,8 s, maximálka však klesne na 240 km/h. Stejný tah čeká i žíznivost.

Maserati se přitom u obou modelů chce ujistit, že zákazníci dostanou také odpovídající zvuk, nikoliv traktorový chraplák. Proto dostane systém Active Sound, podobně jako třeba BMW M135i, který počítá se dvěma akustickými rezonátory umístěnými vedle výfuků. Jejich činnost pak bude záviset na zvoleném jízdním režimu.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 140 - maserati quattroporte 2013 ermenegildo zegna 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 141 - maserati quattroporte 2013 ermenegildo zegna 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 142 - maserati quattroporte 2013 ermenegildo zegna 03

Přečtěte si více: Představení naftových čtyř dveří, které z reproduktorů budou „hrát benzin”.

Maserati Quattroporte Ermenegildo Zegna - koncept

Poslední generace Maserati Quattroporte s námi není dlouho, představila se před necelým rokem. Zájem o ní je mimořádně velký, však se dnes z většiny stará o masivní růst prodejů značky a v takových situacích nebývá obvyklé přicházet na trh se zvláštním provedením, které má obvykle za cíl křísit upadající prodeje. Italové to ale vidí jinak, i když... vlastně nevidí. První „Special Edition” nového Quattroporte totiž do prodeje nemíří, alespoň prozatím, debutovat bude jen jako koncept.

Ve spolupráci s módním domem Ermenegildo Zegna pro něj Maserati vytvořilo vnější barvu, která má připomínat „čistotu a tekutost kovu” za pomoci speciálních „ultrajemných hliníkových pigmentů”. V kombinaci s lesklým černým základním nátěrem tak vytváří „dojem hloubky”. Jestli je to tak, nebo vám novinka přijde být jako běžné Quattroporte, posuďte sami.

Pokud se zahledíme do šedobéžového interiéru, ten byl údajně vytvořen podle posledních pánských kolekcí. Samozřejmostí jsou kožené potahy sedadel a výplně dveří, kůže je však i na stropě. Některé povrchy dostaly potah speciální látkou, připomínající samet.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 143 - maserati quattroporte 2013 ermenegildo zegna 01Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 144 - maserati quattroporte 2013 ermenegildo zegna 02Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 145 - maserati quattroporte 2013 ermenegildo zegna 03

Přečtěte si více: Projděte si veškeré podrobnosti první speciální edice italského trojzubce.

Mazda 3 2014 - nová generace

Vzhledově se sice trojka citelně změnila, po stránce rozměrů je ale leccos při starém - můžeme třeba se stejnou délkou (4 460 mm) jako doposud. Šířka ovšem narostla na 1 795 mm (+40 mm), zatímco výška poklesla na 1 450 mm (-20 mm). Nejpodstatnější je ale rozdíl v rámci rozvoru, který narostl z 2 640 mm na 2 700. Očekávat lze tak mnohem větší prostor na zadních sedadlech, který souvisí s novou koncepcí kabiny dělící interiér na dvě zóny - účelový kokpit na straně řidiče a uvolněné a klidné prostředí pro spolujezdce. Přičemž posunutí čelních sloupků o 100 mm vzad přispělo také k lepšímu výhledu z vozu.

Souběžně s tím Mazda zapracovala také na sedadlech, která by i přes nižší buclatost měla nabízet více komfortu. Tužší opěradla zároveň mají lépe pohlcovat vibrace, přičemž po stránce čalounění nebude v nabídce kromě standardního látkového potahu chybět i černá nebo krémová kůže s červeným, bílým nebo šedým kontrastním prošíváním. Pocit ještě většího luxusu pak mají zajistit obklady lakované piánovou černí, zatímco praktičnost bude mít na starosti největší šířka v oblasti ramen v daném segmentu a zavazadlový prostor nabízející v základní konfiguraci objem 350 litrů.

Jen s komfortem a pragmatismem se ovšem dnes v automobilovém průmyslu přežít nedá a proto nová Mazda 3 dostala rozsáhlou selekci chytré elektroniky. Head-up-displej zvaný Active Driving Display nabízí řidiči v jeho zorném poli tři nejdůležitější provozní údaje, zatímco upravený otočný ovladač na středové konzoli umožňuje lepší pohyb na středovém 7palcovém dotykovém monitoru. Počítat můžete i s připojením k internetu a e-mailu, jehož obsah je možné stejně jako u SMS hlasitě předčítat. Řadu funkcí, včetně nové navigace s tříletou aktualizací zdarma, pak můžete ovládat hlasem.

Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 146 - Mazda 3 2014 oficialni sada 22Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 147 - Mazda 3 2014 oficialni sada 24Autosalon Frankfurt 2013: velký přehled všech novinek - 148 - Mazda 3 2014 oficialni sada 26

Přečtěte si více: Podrobné představení nové generace trojky, podívejte se i na informace a snímky verze sedan.

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.