Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek

(doplněno 30.9.) Po 2 letech se žhavé automobilové novinky vrací na nejstarší autosalon světa. Letos hostí i nevšední hvězdy stříbrného plátna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek

29.9.2016 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno 30.9.) Po 2 letech se žhavé automobilové novinky vrací na nejstarší autosalon světa. Letos hostí i nevšední hvězdy stříbrného plátna.

Škoda Kodiaq - nový model

O novém SUV, větším než Škoda Yeti, se mladoboleslavská automobilka začala poprvé zmiňovat již v roce 2011. Teprve předloni však dění nabralo na obrátkách. Kromě vzhledu karoserie se předmětem diskuze stalo i jméno, přičemž zpočátku padala slova jako Snowman či Showman (dobře, to byl vtip...). Nakonec se však v závěru loňského roku provalilo, že půjde o Kodiaq, což sama automobilka letos v květnu potvrdila.

Od té doby dorazila řada oficiálních upoutávek i neoficiálních ilustrací, jež vyvrcholila dnešním velkým únikem fotek exteriéru a interiéru. Na tiskovou zprávu ovšem bylo třeba ještě pár hodin vyčkat. Nyní vás ale již nebudeme déle napínat, Škoda Kodiaq je oficiálně zde. Její představení přitom odstartujeme u rozměrů, kde se počítá s délkou 4 697 milimetrů, šířkou 1 882 mm, výškou 1 676 mm a rozvorem 2 791 mm.

SUV bylo postaveno na modulární platformě MQB, která dostala odlehčenou konstrukcí a zároveň kvůli maximalizaci tuhosti také rozsáhle využívá vysokopevnostní oceli. Zásluhou této architektury se pohotovostní hmotnost udržela na přijatelné úrovni, bez řidiče startuje u verze osazené pohonem předních kol a 1,4litrovým benzinovým čtyřválcem TSI na 1 452 kg. V případě varianty 4x4 je to 1 540 kg.

Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek - 136 - Skoda Kodiaq prvni vlastni Bila 04Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek - 137 - Skoda Kodiaq prvni vlastni Bila 06Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek - 138 - Skoda Kodiaq prvni vlastni Bila 28

Přečtěte si více: Projděte si detailní představení nového českého SUV, které sveze až sedm pasažérů, máme pro vás i živé fotky z Berlína a exkluzivní záběry základního provedení. Po veřejném debutu v Paříži vám pak můžeme přiblížit i ceny a vůz vám ukázat ve svérázném žlutém provedení.

VW I.D. - koncept elektromobilu

Největší novinkou Volkswagenu je koncept elektrického hatchbacku. Ten jsme si mohli prohlédnout na prvních fotkách i oficiálních ilustracích, naplno jej ovšem německá automobilka prezentuje teprve nyní. Stran designu se konečně dozvídáme i název I.D., ten ale výrobce nijak nevysvětlil. Dodal ovšem, že s produkční verzí máme počítat v roce 2020. Její dojezd má přitom činit až 600 km na jediné nabití, čímž by Němci překonali vše, co je dosud k mání, navíc v balení relativně dostupného auta. Je ovšem otázkou, jak moc je tato porce reálná a především - kde bude tou dobou konkurence.

Přesnou kapacitu baterií VW neuvádí, po stránce hnacího ústrojí však máme počítat s elektromotorem naladěným na 125 kW (170 koní), který by mohl zaručovat slušnou jízdní dynamiku. Dá se ovšem předpokládat, že spíše než na tu se Volkswagen zaměří na onen dojezd. A také na na komfort řidiče, který dostane k dispozici autopilot a volant zasouvající se do palubní desky. S reálným nasazením této technologie však automobilka počítá až v roce 2025. Což též zavání optimismem.

Kromě toho se očekává větší prostor než u rozměrnějšího Volkswagenu Passat, který je dán modulární platformou MEB (Modular Electric Drive Kit). Ta byla navržena jen pro elektromobily, z nichž produkční I.D. bude první vlaštovkou. Chystá se ovšem nemalá expanze, neboť Volkswagen by do již zmiňovaného roku 2025 velmi rád prodával milion elektromobilů ročně. Tedy z dnešního pohledu extrémní množství.

Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek - 139 - VW ID Concept 2016 prvni lepsi 02Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek - 140 - VW ID Concept 2016 prvni lepsi 03Autosalon Paříž 2016: velký přehled všech novinek - 141 - VW ID Concept 2016 prvni lepsi 05

Přečtěte si více: Revoluční elektrický hatchback VW za vás zvládne přebírat i zásilky.

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.