BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní

Typické řešení přídí BMW se mění prakticky po celou dobu od roku 1933, kdy se na nich objevilo. Nikdy ale nedoznalo takové změny, která se chystá teď.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní

23.4.2018 | Petr Prokopec | 67 příspěvků

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Typické řešení přídí BMW se mění prakticky po celou dobu od roku 1933, kdy se na nich objevilo. Nikdy ale nedoznalo takové změny, která se chystá teď.

Na autosalonu v Pekingu představí BMW nový koncept iX3, který je, jak již název naznačuje, elektrickou verzí kompaktního mnichovského SUV. To by v produkční verzi mělo dorazit v roce 2020, přičemž bude součástí poměrně výrazné expanze značky zaměřené právě na vozy s alternativním pohonem. Mezi ně bude patřit i sedan i4, který by měl nabídnout dojezd až 700 km. To už je docela zajímavá porce, jakkoli je jasné, že v reálném světě s takovým dojezdem počítat nepůjde.

My se ovšem musíme vrátit i BMW iX3 a technické parametry necháme být, nebo zatím žádné neznáme. Podíváme se ale na to, co nám automobilka už ukázala a co má větší význam, než se na první pohled zdá. BMW totiž odhalilo design přídě vozu s tím, že naznačuje budoucí pojetí pro mnichovskou značku tak typických ledvinek. A jejich zpracování neodpovídá ničemu, co jsme dosud na mnichovských vozech mohli vidět.

Pochopitelně nežijeme v tom, že by se tradiční designový prvek BMW dosud nikterak neměnil. Ostatně když s ním automobilka v roce 1933 vyrukovala u modelu 303 poprvé, byly ledvinky úzké a vysoké. Za nimi se pak vůbec poprvé v historii značky nacházel řadový šestiválec, ten však s výkonem pouhých 30 koní mnoho lidí neokouzlil. Ač tedy bylo BMW 303 nejlevnějším šestiválcovým vozem, jenž byl tehdy v Německu k mání, velkého úspěchu se nedočkalo.

Z modelu 303 byla ale nakonec odvozena řada dalších derivátů, z nichž provedení 309 dostalo pouze čtyřválcový motor, zatímco verze 315 či 319 zůstaly u šestiválce, ovšem výrazně výkonnějšího. S tím se dostavil i větší zájem, pro nás je ovšem podstatnější, že všechny tyto vozy už počítaly s oněmi ledvinkami, které se vedle pozdější Hofmeisterovy křivky staly jedním z nezaměnitelných rozpoznávacích designových prvků značky.

S příchodem 50. let došlo na první výraznější revoluci. Zatímco totiž BMW 503 ještě vsázelo na vertikální stylizaci ledvinek, byť ty samozřejmě již byly nižší než u předchozího modelu 327, souběžně vyvíjený roadster 507 již vsadil na horizontální orientaci. Sedmdesátá léta jsou pak spojena s tou podobou, jakou již víceméně známe - tedy s dvojicí užších metalických obrouček, jejichž výška je dána sníženou maskou chladiče.

S moderním věkem dorazilo více chromu, stejně jako se ledvinky začínají spíše roztahovat do šířky, než aby byly orientovány výškově. Změn tedy proběhla spoustu a jak můžete vidět níže, i mezi generacemi BMW 3 F30 a E46 došlo k razantními posunu. Pořád to ale byly ledvinky, dva oddělené prvky, které dávají bavorákům jejich typický vzhled. Zmíněné BMW iX3 ale velí k mnohem větší změně a tušíme, že zapřísáhlí fanoušci značky z toho velkou radost mít nebudou.

Spíše nám totiž připadá, že jde o novou variaci „tygřího čumáku“ od Kie než o budoucnost mnichovských ledvinek. Je zajímavé, že k této proměně stačilo málo - vnější obrysy dané ocelovým rámečkem se víceméně nemění. Nicméně došlo k propojení obou ledvinek uprostřed a zaplnění celého prostoru mřížkou.

Nevíme, co BMW k něčemu takovému vede, pravděpodobně je takové řešení lépe použitelné na vozech s elektrickým pohonem, které žádnou skutečnou masku pochopitelně nepotřebují. Nakonec, změnu naznačoval už dřívější elektrický koncept. Nám se tahle změna příliš nezamlouvá, ale možná ji vidíme příliš kriticky a vám se zamlouvat bude.


BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 1 - BMW M3 2017 druhy facelift 01BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 2 - BMW M3 2017 druhy facelift Perex lepsi
BMW dnes prakticky na všech modelech používá ledvinky blízké těm, které vidíme na aktuální řadě 3

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 3 - BMW ledvinky evoluce 01
BMW představí v Pekingu nový koncept iX3, jenž se pyšní unikátním designem čelních ledvinek...

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 4 - BMW ledvinky evoluce 01a
...připomínajícím „tygří čumák“ Kie

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 5 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 03BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 6 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 04BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 7 - BMW i Vision Dynamics 2017 prvni sada 09
Že se chystá změna, naznačoval už loňský koncept BMW i Vision Dynamics, který trochu přeháněl

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 8 - BMW M3 F80 vs BMW M3 CSL E46 01BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 9 - BMW ledvinky evoluce 02
Tvar přídě se sice vždy měnil, nikdy ale tak kontroverzně, jako nyní

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 10 - BMW ledvinky evoluce 03
Takto kupříkladu vypadaly ledvinky v 70. letech u modelu E9...

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 11 - BMW ledvinky evoluce 04
...takto v 50. letech u modelu 507...

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 12 - BMW ledvinky evoluce 05
...a takto v roce 1933 u modelu 303, který jimi byl osazen vůbec poprvé

BMW dává sbohem svým tradičním ledvinkám. Náhrada je docela kontroverzní - 13 - BMW ledvinky evoluce 06
První samostatný vůz BMW, model 3/20, příslušnost k automobilce vůbec nedává najevo, obejít se totiž musel bez ledvinek

Petr Prokopec

Diskuze 67 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše