Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody

Tradiční britská anketa Driver Power odrážející nikoli pohled novinářů, ale skutečných zákazníků, každý rok přibližuje desítku těch nejlepších aut z rozličných pohledů, toto je ta letošní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody

11.9.2020 | Petr Prokopec

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody

/

Foto: Škoda Auto

Tradiční britská anketa Driver Power odrážející nikoli pohled novinářů, ale skutečných zákazníků, každý rok přibližuje desítku těch nejlepších aut z rozličných pohledů, toto je ta letošní.

O koupi nového vozu v současné době uvažuje méně lidí než v minulosti, neboť spousta z nás si nemůže být jista svou budoucností. Situace okolo koronaviru je všechno, jen ne vyřešená, jak ukazují i nejnovější opatření přijatá v České republice. Různé obory zasahuje tento stav různým způsobem, už jen ztráty způsobené omezením cestovního ruchu budou ale pro spoustu ekonomik velmi bolavé. Může se proto zdát zbytečné sestavovat jakékoliv žebříčky nejlepších aut ke koupi, britský Auto Express ale zjevně o budoucnosti uvažuje optimističtěji budoucnost, a tak i letos s jedním tradičním přišel.

Jde o výsledky studie Driver Power, v jejichž rámci si můžeme představit deset nejlepších aut, která si dnes může pořídit. Nejde tentokrát o ryzí novinky, nýbrž o auta, která již jsou nějaký ten pátek ve výrobě a především se dostala k zákazníkům. I díky tomu je však jejich hodnocení zajímavé, neboť nejde o výsledek hodnocení novinářů, nýbrž o průzkum mezi desetitisíci čtenáři zmiňovaného magazínu. Ti pak nezmiňují pouze pozitiva, ale také nejčastější chyby a další trápení, která je s autem potkávají.

Britové díky tomu sestavili žebříček pětasedmdesáti modelů, z nichž hned osmatřicet získalo minimálně 90procentní hodnocení. S vítězem pak byla spojena 92,05procentní klasifikace, s nejhorším vozem v tabulce pak 88,43procentní. To jsou relativně malé rozdíly, které ukazují, jak moc je dnes špička vyrovnaná. Toliko ale pro úvod, nyní již vzhůru za nejlepší desítkou.

10 nejlepších aut, která lze vlastnit, dle ankety Driver Power 2020

1. Kia Sorento - 92,05 %

Korejské SUV zaujalo nejen svou prostorností, ale rovněž komfortem, neboť sedadla Kie Sorento čtenáři shledali jako vůbec nejpohodlnější. Chvála míří rovněž na brzdy, stejně jako na kvalitu jízdy. A výjimkou nejsou ani multimédia, která dokážete obsluhovat intuitivně bez návodu. Chyby se však rovněž najdou, nahlásilo je dokonce 23,8 procenta majitelů, což je nadprůměr. Nejčastěji měly spojitost s elektronikou.


Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 1 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 01
Foto: Auto Express

=

2. Peugeot 3008 - 92,04 %

O francouzských vozech se traduje, že nejsou příliš spolehlivé. To však francouzské SUV popírá, neboť v tomto ohledu na vítěznou Kiu ztrácí jen pověstný chloupek. Navíc si na závady stěžovalo jen 11,8 procenta majitelů, přičemž povětšinou zmiňovali spíše jen problémy řešené v rámci svolávacích akcí. Chvála pak mířila na vzhled, vnitřní prostor, zavazadelník či zábavu za volantem. Jediným vítaným zlepšením by tak prý bylo zjednodušené ovládání klimatizace.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 2 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 02
Foto: Auto Express

3. Lexus RX - 91,98 %

Třetí příčka japonského SUV je poněkud překvapivá, zejména v souvislosti se stížnostmi. Jakkoliv je totiž Lexusu RX považován za nejlepší hybridní vůz v průzkumu, jeho slabinou jsou vysoké provozní náklady. Člověk by také čekal, že mezi pozitivy bude spotřeba a nikoliv třeba jízdní zážitky nebo opulentnost kabiny, ale realita je právě taková.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 3 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 03
Foto: Auto Express

4. Kia Niro - 91,82 %

Další zářez Korejců je tentokráte spojen s vyšší spolehlivostí, neboť se stížnostmi se vytasilo pouze 11,9 procenta majitelů. I tentokráte však míří jejich kritika hlavně k elektronice. Slova chvály pak míří na ekonomický provoz, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o hybridní, plug-in hybridní či elektrickou verzi. Všechny jsou navíc spojené s nízkými servisními náklady, řadou bezpečnostních asistentů či špičkovými multimédii.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 4 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 04
Foto: Auto Express

5. Mazda CX-5 - 91,75 %

Jízdní potěšení nepatřilo při vývoji Mazdy CX-5 zjevně k prioritám, v tomto kontextu se japonské SUV umístilo až na sedmnácté příčce v pořadí. Stojí za tím hlavně nižší výkon, samotné pohonné ústrojí je však již chváleno jako sametové. Palec nahoru dostává také kabina i spolehlivost, nicméně jak uvedlo 13,6 procenta majitelů, pokud se něco pokazí, pak účet za servis není malý. Nejčastěji přitom hapruje elektronika, což je nešvar mnoha moderních aut.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 5 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 05
Foto: Auto Express

6. Škoda Kodiaq - 91,73 %

Britové si Škodu zamilovali, šestá příčka Kodiaqu tak vlastně není překvapením. Ovšem je třeba poukázat na stížnosti 19,3 procent majitelů, kteří zmiňují hlavně elektronické šotky. Kromě toho jsou benzinové i dieselové motory spojené s vyšší než očekávanou žíznivostí. Na druhou stranu, za podobné peníze nikdo nenabízí tak prostorný interiér a zavazadelník. A výhled z vozu ze sedadla řidiče je dokonce nejlepší v celé anketě.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 6 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 06
Foto: Auto Express

7. Toyota Corolla - 91,71 %

Zatímco SUV patří první větší polovina nejlepší desítky, v té druhé se již prosazují ostatní karosářské styly. Ty logicky nemohou nabídnout tolik prostoru uvnitř, ovšem Corolla oslňuje ovladatelností. Působivé je to hlavně za stavu, kdy Toyota zvolila spíše měkčí naladění podvozku, které jde majitelům k duhu, a nikoliv tvrdé, sportovně se tvářící. I proto vlastně s kritikou vyrukovalo jen 7,7 procenta lidí, kteří poukazovali hlavně na multimédia.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 7 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 07
Foto: Auto Express

8. Lexus IS - 91,64 %

Multimédia jsou oblastí, na kterou prší stížnosti také u Lexusu. IS je navíc již staršího data vzniku, což vede rovněž ke kritice elektroniky, neboť rané systémy skutečně selhávají častěji než ty poslední. Jinak tu ovšem máme nízké provozní náklady, komunikativní řízení či efektivní brzdy. Britové pak dodávají, že díky špičkové servisní síti máte zajištěn život jako v bavlnce. Otázkou je, jak by zrovna s tím souhlasili čeští majitelé.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 8 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 08
Foto: Auto Express

9. Hyundai Ioniq - 91,61 %

Ioniq je tak jako Kia Niro k mání se třemi typy alternativního ústrojí, nicméně v tomto případě již chvála není tak jednoznačná. S problémy jsou totiž spojené hlavně motor a převodovka, což odkazuje na nižší spolehlivost hybridní a plug-in hybridní verze. Celý trojlístek pak trápí i elektronika, ovšem jelikož ke kritice přistoupilo jen 8,2 procenta majitelů, nejde o nic až tak zásadního. Ekonomičnost provozu či kvalita jízdy jsou pak již vyzdvihovány.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 9 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 09
Foto: Auto Express

10. Škoda Superb - 91,59 %

Jsme ve finále, a to znovu u Škody. Tentokrát se na řadu dostává Superb, na jehož nekvality si stěžuje méně lidí než u Kodiaqu. Nejčastěji je pak zmiňována elektronika. Tím však kritika končí a začíná chvála, jenž míří k prostornosti, provozním nákladům či komfortu. Kabina působí opravdu luxusně, zvláště pokud je čalouněna Alcantarou, chvála kupodivu míří i na multimédia. Vlajková loď značky tak plně dostává svému názvu.

Britové vybrali nejlepší auta, která lze vlastnit, jsou mezi nimi i dvě Škody - 10 - Driver Power 2020 Best Cars To Own 10
Foto: Auto Express

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše