Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody

Kodiaq RS se dočkal policejních polepů, majáčků a sirény. Se sprintem za 6,9 sekund bude s „piráty silnic“ držet krok, maximálkou 221 km/h ale příliš neoslní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody

27.6.2019 | Petr Prokopec

Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kodiaq RS se dočkal policejních polepů, majáčků a sirény. Se sprintem za 6,9 sekund bude s „piráty silnic“ držet krok, maximálkou 221 km/h ale příliš neoslní.

Pro Škodu se britské ostrovy stávají zemí zaslíbenou. Může to znít překvapivě, neboť ještě před pár lety byly mladoboleslavské vozy tamními motoristy považované za tragikomedii. Novodobá produkce se však zasloužila o vylepšení reputace, a to dokonce natolik, že zpětně milována jsou i ta auta, která dříve byla nenáviděna. Tato úroveň obliby není spojena pouze s běžnými zákazníky, Škodu začínají vynášet do nebes i záchranné složky či policie. Bez skrupulí s ní proto nahrazují prestižnější Audi.

Britská policie se totiž nyní rozhodla, že ze svého vozového parku zaměřeného na pronásledování „pirátů silnic“ vyřadí vozy se čtyřmi kruhy ve znaku. Místo nich půjde podezřelým po krku Kodiaq RS. Vrcholná verze přitom po teoretické stránce má všechny trumfy v kapse, s výkonem 240 koní, točivým momentem 500 Nm, sedmistupňovým automatem a pohonem všech kol totiž zvládá stovku za 6,9 sekundy. To jistě není špatné, maximálka 221 km/h ale již moc impozantně nezní.

Dle Škody jsou tyto technické parametry pro pronásledování hříšníků ideálem, nicméně hatchbacky, sedany a kombíky se čtyřmi kruhy ve znaku jsou dle našeho názoru přeci jen lepší volbou. Pochlubit se totiž mohou nižším těžištěm, které je při pronásledování stejně důležité jako vysoký výkon. To samé pak ostatně lze říci o hmotnosti, jakkoliv zrovna v tomto ohledu moderní SUV již nejsou o tolik těžší než tradiční karosářské styly.

Na druhou stranu je ovšem třeba dodat, že policejní honičky by již neměly spočívat v pronásledování hříšníků napříč zemí, ale spíše ve správném narafičení chytré pasti. Na to je Kodiaq RS dostačující, přičemž od standardní varianty jej odlišují grafické polepy, světelná rampa na střeše užívající tehcnologii LED či třítónová 100ampérová siréna. Jejich obsluha je přitom nyní možná pouze skrze separátní tlačítka, do budoucna však půjde o součást multimédií.

Tím úpravy končí, zbytek je již standardní. Znamená to tedy, že britská policie si bude hovět ve sportovních sedadlech čalouněných Alcantarou. Počítat pak může ještě s 10,25palcovým digitálním přístrojovým štítem, progresivním řízením či podvozkem DCC. Nic bližšího ale již nemůžeme dodat, byť by nás nyní docela zajímalo, zda Kodiaq RS nezamíří i do služeb záchranných složek, neboť na rychlý převoz orgánů by byl rovněž ideálem.


Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody - 1 - Skoda Kodiaq RS 2019 britska policie 01
Britská policie přživítala ve svých řadách Škodu Kodiaq RS

Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody - 2 - Skoda Kodiaq RS 2019 britska policie 02Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody - 3 - Skoda Kodiaq RS 2019 britska policie 03Britská policie nakoupila nová rychlá stíhací auta, Audi vyměnila za Škody - 4 - Skoda Kodiaq RS 2019 britska policie 04
Vozy mladoboleslavské značky jsou přitom muži a ženami zákona, stejně jako záchrannými složkami, velmi oblíbeny

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše