Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Bugatti ukázalo nejmodřejší ze svých modrých aut, v něžně brutálním hávu skrývá až 1 618 koní
23.6.2022 | Petr Prokopec
Bugatti proslula svými typickým modrými zbarveními, jeden ze zákazníků značky se ale rozhodl zajít ještě dál. Vůz si specifikoval v záplavě odstínů této barvy, výjimkou jsou jen dvě části.
V roce 2019 se Bugatti znovu zapsalo do historie, když s modelem Chiron Super Sport 300+ dosáhlo na testovací dráze Ehra-Lessien rychlosti 490,484 km/h. Na tomto rekordu nicméně ulpělo pár skvrn. Že ve srovnání se základní verzí hypersportu z Molsheimu došlo na mnohé úpravy vozu, mimo jiné na jeho prodloužení o 250 milimetrů, by ani tak nevadilo. Problémem jistě není ani úprava šestnáctiválcového motoru, jehož výkon vzrostl z 1 500 na 1 600 koní. Rychlostní rekord byl ale dosažen jen při jízdě jedním směrem a produkční verze dostala pro silniční jízdu omezovač redukující nejvyšší tempo na 440 km/h. Pro víc si musíte od VW Group pronajmout zmíněný areál v Ehra-Lessien.
I tak se nicméně Super Sport 300+, jehož bylo k dispozici pouze 30 exemplářů, prakticky okamžitě vyprodal. Bugatti se proto rozhodlo, že lidem nabídne ještě poněkud „civilnější“ provedení Super Sport. To se dočkalo odlišně tvarovaných kol, se kterými majitelé mohou sladit jakoukoliv barvu karoserie, místo aby museli počítat jen s průzračným lakem odhalujícím karbonová vlákna. Do interiéru se pak nastěhovalo více kůže, kterou si zákazníci taktéž mohou užívat i při výše zmíněné rychlosti.
Na dodávky verze Super Sport přitom došlo až zkraje letošního roku, k zákazníkům má celkově zamířit hned 60 kousků. My se zaměříme na jeden z nich, který automobilka sama vyzdvihla. Divit se jí nemůžeme, neboť majitel vozu Jason Camper se rozhodl řádně uctít její historii, zvláště pak vztah k modré barvě. Karoserie byla proto vyvedena v zářivém odstínu Agile Bleu, se kterým kontrastují matně černá kola. Logo EB na středových krytkách je však již opět modré.
Ve stejném duchu jsou vyvedeny také brzdové třmeny, na krytech motoru se pak objevuje dokonce hned několik odstínů modré. Za ostatně zamířila rovněž do interiéru, kde však již hraje druhé housle. Je přitom otázkou, zda detaily v ní vyvedené, hlavně pak střed volantu, nejsou spíše pěstí na oko, vkus je však ryze individuální záležitostí. A vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby naživo vše působilo daleko lákavěji. Zvláště když ona na pohled bílá kůže je reálně světle šedá.
Lze už jen dodat, že Bugatti před pár dny poslalo Chiron Super Sport na dynamometr. Ten musel být uzpůsoben jeho výkonu, hmotnosti i rychlosti. Výsledky pak ujistily značku, že může nadále bez obav pokračovat v plnění závazků - vozu bylo totiž naměřeno 1 618 koní, tedy více, než uvádí tovární specifikace. Je tedy jisté, že na třístovku zvládá zrychlit již za 12,1 sekundy, což zákazníky vychází minimálně na 3,2 milionu Eur (cca 79,2 milionu Kč).








Bugatti Chiron Super Sport vznikne pouze v 60 kusech, přičemž toto je jedno z nich. Automobilka přitom této edici na motorové brzdě naměřila 1 618 koní, tedy o 18 více než v technických parametrech uvádí. Foto: Bugatti
Zdroj: Bugatti
Bleskovky
Novodobý Horst Fuchs dělá shyby na otevřených dveřích nejdražších aut, ukazuje tím jejich kvalitu
dnesUpadající značka oddaná elektromobilům pořád dělá auto s motorem V8, na Autobahnu ukázalo skoro 280 km/h
včeraŘidiče Porsche 911 změřili z vrtulníku, jak jede 285 km/h na silnici s povolenou stodvacítkou, to se hned tak nevidí
25.6.2022
Nejnovější články
Už se ví, komu patří extrémní šestikolový Rolls-Royce, poprvé se ukázal i v pořádné akci
před 5 hodinamiRusové si začali chystat vlastní dovolenková auta. Budou jednoduchá, levná a skrznaskrz ruská
před 6 hodinamiPět zemí EU chce odložit zákaz spalovacích aut a nařízení elektromobilů, je to jen další z řady absurdit
před 8 hodinamiPadlý bestseller Fordu dostal další ránu, i ten dohnala pohroma moderních aut
před 9 hodinamiFotbalisté Realu Madrid musí vrátit Audi, která dostali od automobilky zdarma, žádná další už jim nedá
před 11 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.27. 20:30 - ctrl_j
- Rychlodotazy 06.27. 20:21 - abgx1
- Onboard videa 06.27. 19:44 - Truck Daškam
- VZKAZY 06.27. 16:23 - pavproch
- Suzuki obecně 06.27. 16:17 - Miso122
- Škoda Auto obecně 06.27. 16:15 - Předseda
- Poradíte? Jak minimalizovat ztráty po nehodě 06.27. 15:35 - HonzaKovar
- čelní sklo - reklamace 06.27. 14:35 - petr_riha