Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník

Někteří se snaží spojit auto a letadlo v jedno, jiní se pokouší dovolit letadlu fungovat tak, abyste vlastně žádné auto nepotřebovali. Tohle je ten druhý případ a je pozoruhodné, že za ním stojí česká firma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník

25.1.2022 | Petr Prokopec

Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník

/

Foto: Zuri

Někteří se snaží spojit auto a letadlo v jedno, jiní se pokouší dovolit letadlu fungovat tak, abyste vlastně žádné auto nepotřebovali. Tohle je ten druhý případ a je pozoruhodné, že za ním stojí česká firma.

Pro Čechy i Slováky zřejmě povrch zemský začíná být malý, a proto míří do oblak. Naši sousedé pracují na létajícím autě, zatímco pražský start-up Zuri se zaměřuje na soukromá letadla s vertikálním vzletem a přistáním, která by uměla zaskočit i za auto. Celý projekt se začal rodit v hlavě Michala Illicha v roce 2017, kdy si od svých dětí půjčil voskovky a nakreslil vizi privátního cestování budoucnosti. Jeho kresbu pak již dále upravil profesionální letecký designér, přičemž o rok později došlo na první testy s modelem disponujícím dvoumetrovým rozpětím křídel.

V mezičase start-up Zuri nalákal řadu investorů, s jejichž penězi bylo možné vyvinout druhou generaci letadla typu VTOL (Vertikal Take-Off and Landing neboli vertikální vzlet a přistání). Novinka stejně jako pilotní projekt počítá s hybridním ústrojím, jehož stinnou stránkou dosud byl malý dolet. To se však mění, neboť aktuálně má Zuri zvládat více než 700kilometrovou vzdálenost. Firma přitom udává, že z Prahy se dostanete na chorvatský ostrov Cres již za 2 hodiny a 40 minut.

Výhodou nicméně není jen rychlejší cesta, která by při použití běžných aerolinek zabrala osm hodin a automobilu, jenž by navíc ještě musel využít trajektu, dokonce dvanáct. Hlavním kladem je ona možnost vertikálního vzletu a přistání, pro které je vyžadována plocha o rozměrech jen 26x26 metrů. V tomto ohledu tak vlastně lze mluvit o větší praktičnosti, než s jakou je spojován slovenský AirCar firmy Klein Vision. Ten totiž ke vzletu potřebuje 300 metrů dlouhou ranvej.

Slováky za sebou Češi nechávají také v případě cestovní rychlosti, jež v případě nového prototypu Zuri 2.0 vzrostla na 300 km/h. Mimo to zde máme daleko tišší provoz, a to právě díky hybridnímu ústrojí. Nicméně je třeba také zmínit, že AirCar již získal Certifikát o letové způsobilosti a má za sebou rozsáhlé testování s plnohodnotným prototypem. Novinka Zuri oproti tomu existuje ve finální formě jen ve virtuálním světě.

Na vývoj a testy pochopitelně dochází i v tomto případě, nicméně kdy odstartuje sériová výroba, je vskutku otázkou. Češi chystají jak variantu pro čtyři cestující, z nichž jeden zastane i úlohu pilota, tak ryze nákladní provedení. V obou případech přitom pohon dostanou na starosti čtyři elektromotory na předním a čtyři na zadním křídle, s nimiž bude spárováno několik nezávislých bateriových modulů. Každý se pak pochlubí kontrolním systémem.

Nic bližšího již nemůžeme dodat, na další kroky pražského start-upu jsme nicméně velmi zvědaví. Byť je třeba dodat, že i přes vyšší cestovní rychlost zatím působí méně zajímavěji než slovenské létající auto. To má navíc dostat nový letecký motor, čímž své tempo ještě zvýší. Díky onomu certifikátu pak vlastně startu sériové výroby již nic nebrání, řidič/pilot totiž nově může letovou kontrolu požádat o svolení k letu kdykoliv.


Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník - 1 - Zuri VTOL 2022 prvni sada 01Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník - 2 - Zuri VTOL 2022 prvni sada 02Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník - 3 - Zuri VTOL 2022 prvni sada 03Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník - 4 - Zuri VTOL 2022 prvni sada 04Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník - 5 - Zuri VTOL 2022 prvni sada 05Česká firma ukázala nové soukromé letadlo. Doletí dál, zvládá starty i přistání na místě jako vrtulník - 6 - Zuri VTOL 2022 prvni sada 06
Hotový Zuri 2.0 zatím existuje jen ve formě počítačových vizualizací. S prototypem verze 1.0 ale česká firma loni zahájila testy. Foto: Zuri

Zdroj: Zuri

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.