Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň

Čínské automobilky už nechtějí být jen hvězdami domácího trhu. Chtějí zářit i v Evropě a už se za to ani nestydí. Na starý kontinent tak oficiálně míří rovněž kompaktní SUV velikosti Karoqu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň

26.11.2019 | Petr Miler

Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čínské automobilky už nechtějí být jen hvězdami domácího trhu. Chtějí zářit i v Evropě a už se za to ani nestydí. Na starý kontinent tak oficiálně míří rovněž kompaktní SUV velikosti Karoqu.

Co mají společného Japonsko, Korea a Čína? Jistě, jsou to všechno asijské země, jedna po druhé si ale prošla velmi podobným vývojem automobilového průmyslu. Jak japonské, tak později korejské automobilky do značné míry nejprve jen kopírovaly vozy evropských a amerických značek, aby se postupem času postavily na vlastní nohy a některými nápady své někdejší vzory i překonaly. Nyní stejným směrem míří jejich čínští souputníci a zatímco rozmach Japonců a Korejců jsme za železnou oponou nemohli sledovat vůbec a nebo jen zčásti, posun Číňanů můžeme sledovat právě teď.

Pravidelně vás informujeme o nových modelech čínských automobilek s „evropskými ambicemi” a po startu autosalonu v Kantonu vám musíme ukázat další. Jednou ze zajímavých novinek je vůz jménem Changan CS55 Plus, který se poprvé veřejně představil právě v Kantonu, a to rovnou s cílem zaútočit i na starý kontinent.

Zatím je otázkou, co přesně tím bude míněno, neboť oficiálně byl potvrzen jen vstup na ruský trh. I tam ale Changan vlétne s cílem zkomplikovat život mimo jiné Škodě, jejímuž Karoqu je přímým konkurentem. S délkou 4 500 mm, šířkou 1 860 mm, výškou 1 690 mm a rozvorem 2 650 mm jde o nepatrně větší vůz na nepatrně menším rozvoru, který se v právě odhaleném, přepracovaném provedení Plus může pochlubit i atraktivnějším designem.

Nebudeme říkat, že jde o auto, ze kterého by se člověku podlamovala kolena, vypadá ale moderně, šik a především originálně. Ostudu vozu nedělá ani nový interiér s dvojicí velkých displejů a pruhem výdechů ventilace módně pod nimi. Tady půjde žít a odrazující není ani technika, která v základu počítá s motorem 1,5 turbo se 156 koňmi, pohonem předních kol a šestistupňovou manuální převodovkou. Opět šestistupňový automat bude za příplatek, pohon 4x4 ani za něj.

To je asi jediná podstatná slabina vozu oproti Karoqu, zvláště když se podíváme na výbavu. Tohle auto toho má v základu tolik, že by jen výčet standardní výbavy vyšel na pár A4. Ve zkratce ze zajímavějších věcí jde mj. o ESP, ABS, předkolizní systém, adaptivní tempomat, systém parkovacích kamer, kola z lehkých slitin, samozřejmě klimatizaci, digitální kokpit, palubní systém s více jak 10" displejem, všechna okna v elektrice, Bluetooth, bezklíčový vstup a start, sklopná zrcátka a spoustu dalších věcí.

Za toto vše žádají Číňané v přepočtu od 302 tisíc Kč výše, to je oproti Karoqu, který stojí v základu přes půl milionu, s motorem 1,5 TSI od 600 tisíc a s popsanou výbavou ještě o 100 až 200 tisíc víc, skoro výsměch. Pokud by se vůz dostal k nám, bude jistě dražší, ale i kdyby byl o polovinu dražší, pořád to bude zajímavá nabídka. Poměr výkonu a ceny je u čínských aut pořád velmi, velmi zajímavý.


Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 1 - Changan CS55 prvni zive 01Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 2 - Changan CS55 prvni zive 02Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 3 - Changan CS55 prvni zive 03Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 4 - Changan CS55 prvni zive 04Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 5 - Changan CS55 prvni zive 05Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 6 - Changan CS55 prvni zive 06Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 7 - Changan CS55 prvni zive 07Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 8 - Changan CS55 prvni zive 08Čínský sok Škody Karoq míří do Evropy, nabízí nesrovnatelně víc za nesrovnatelně míň - 9 - Changan CS55 prvni zive 09
Changan CS55 Plus se ukázal na oficiálních i živých fotkách a rovnou odhalil své specifikace a cenu - ve srovnání s přímo konkurenční Škodou Karoq je to na papíře nesrovnatelně lepší nabídka

Zdroj: Changan Motors

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše