Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny

Francouzská novinka počítá jen s benzinovými motory, které v nejvyšší výbavě doplní semi-anilinová kůže, masážní strojky nebo osvěžovač vzduchu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny

20.12.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny

/

Francouzská novinka počítá jen s benzinovými motory, které v nejvyšší výbavě doplní semi-anilinová kůže, masážní strojky nebo osvěžovač vzduchu.

Řada DS představuje pro francouzskou automobilku zlatý důl. A žíla očividně nemá konce, kvůli čemuž se u Citroënu pustili do dalšího kutání. Před pár dny se tak objevila produkční verze modelu DS3 Racing Cabrio, nyní zde pro změnu máme vlajkovou loď DS 5LS. I její produkci však doprovází jistá omezení. První zmíněný vůz vznikne v omezeném počtu 400 exemplářů, druhý je určen striktně pro čínský trh. Ačkoliv automobilka nevylučuje, že posléze by se Citroën DS 5LS mohl podívat také do dalších asijských zemí.

Teritoriální příslušnost ostatně potvrzuje i alokování samotné výroby. Novinka s délkou 4,7 metru, šířkou 1,84 m a výškou 1,5 m totiž bude montována v továrně v Shenzenu. S rozvorem 2,71 metru má přitom zastínit veškerou konkurenci v daném segmentu, o což se ostatně Citroën bude snažit také luxusem v kabině. Než ovšem do interiéru nakoukneme, je třeba zmínit zajímavý prvek čelní masky. Nová „křídla DS“ totiž mají odkazovat na legendární „Fantomasovu“ limuzínu. Tedy model DS z roku 1955.

Za touto novou přídí, jejíž vzhled mají posléze adoptovat další modely z řady DS, se bude zpočátku skrývat jen trojice benzinových motorů. Základem se stane atmosférický čtyřválec 1,6 VTi o výkonu 136 koní, jež bude na přední kola přenášet manuální převodovka. Výše postavené pak budou přeplňované jednotky THP produkující 160 nebo 200 koní. Jejich přenos si pro změnu vezme na starosti šestistupňový automat.

Uvnitř francouzská automobilka nabídne čtyři stupně výbavy, z nichž první počítá s látkovým čalouněním, druhé a třetí je vyhrazena černá kůže. Hlavní pozornost však budí úroveň 4, kde již najdeme semi-anilinové kožené čalounění. A to nikoliv pouze na sedadlech, ale také na dveřních panelech či palubní desce, což jsou finesy, které byly donedávna vyhrazeny pouze prémiovému segmentu.

Z dalších prvků výbavy nechybí dřevěné obklady, metalické doplňky či osvěžovač vzduchu, který je zrovna v Číně s ohledem na tamní smog nutností. Dále pak vrcholná výbava zahrnuje audio systém Denon, masážní strojky v předních sedadlech, bezklíčový vstup a startování, dotykový monitor spojený s přehrávačem DVD, monitoring slepých úhlů či zadní sedadla, jež se dají sklopit v úhlu až 29 stupňů.

To je v rámci nového modelu víceméně vše, francouzská expanze tím ovšem nekončí. V průběhu příštího roku by totiž Citroën chtěl na čínském trhu představit první SUV řady DS, ke kterému se o 12 měsíců později přidá ještě vrcholná limuzína, kterou předznamenával koncept Numero 9. Není proto divu, že prodeje značky v Číně mají narůst na 200 000 exemplářů ročně.


Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 1 - Citroen DS 5LS 01Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 2 - Citroen DS 5LS 02Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 3 - Citroen DS 5LS 03Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 4 - Citroen DS 5LS 04Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 5 - Citroen DS 5LS 05Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 6 - Citroen DS 5LS 06
Nový Citroën DS 5LS má svým vzhledem odkazovat na legendární „Fantomasovu“ limuzínu

Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 7 - Citroen DS 5LS 07Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 8 - Citroen DS 5LS 08Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 9 - Citroen DS 5LS 09Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 10 - Citroen DS 5LS 10Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 11 - Citroen DS 5LS 11Citroën DS 5LS: nástupce „Fantomasovy“ limuzíny je venku, míří jen do Číny - 12 - Citroen DS 5LS 12
Navzdory zaměření na Čínu se vůz odhalil v pařížském Caroussel du Louvre

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše