Dacia Lodgy: nové MPV Dacie odhaleno

Renault na dnešek slíbil odhalení něčeho velkého. V redakci jsme se přeli, zda půjde o faceliftovaný Mégane, nakonec se z toho vyklubala nová Dacia.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia Lodgy: nové MPV Dacie odhaleno

5.1.2012 | Petr Miler | 7 příspěvků

Dacia Lodgy: nové MPV Dacie odhaleno

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Renault na dnešek slíbil odhalení něčeho velkého. V redakci jsme se přeli, zda půjde o faceliftovaný Mégane, nakonec se z toho vyklubala nová Dacia.

Uzavřeny tím jsou dlouhé týdny plné čekání, rozličných spekulací a údajných úniků oficiálních materiálů. Renault si ale v tomto případě strážil svou novinku velmi pečlivě a od chvíle, kdy nám budoucí představení sériového modelu Lodgy ohlásil představením závoďáku Lodgy Glace se na veřejnost nedostalo vůbec nic. Menší úspěchy slavil jen jedna údajná fotka vozu, v ní jsme ale rychle poznali přemalované Sandero. Nyní je zde Lodgy oficiálně, a tak se na něj pojďme podívat.

První informace od automobilky jsou velmi kusé a fotografie máme pouze dvě, na pořádné představení si tedy budeme muset ještě počkat. První snímky odhalují na poměry Dacie relativně měkce tvarovaný vůz, který má podle očekávání blíže zvýšenému kombi (na délku měří 4,5 metru) než klasickému kompaktnímu MPV. Dostal očekávané přední a zadní světlomety (ty jsme mohli vidět již na zmíněném závodním provedení), ke kterým přidává docela nápaditě tvarované přední partie, zaoblený profil s mírně se svažující střechou a záď, která se obvyklému zakončení „užitkové krabice” snaží uniknout nejen poněkud hypertrofovanými světly, ale i jemným vyboulením pátých dveří a šestiúhelníkovým tvarováním zadního skla.

Do interiéru zatím nahlédnout nemůžeme, ale s ohledem na charakter značky nečekejme žádné designové orgie. Pravděpodobně bude kráčet ve stopách exteriéru, který nabízí jednoduché, ale docela líbivé linie, které se nesnaží na první pohled prozrazovat cenovou třídu vozu. Víme ovšem, že vnitřek nabídne pěti- nebo sedmimístné uspořádání dle preference zákazníka přičemž i třetí řada sedadel má nabídnout dostatek prostoru a komfortu a ponechat prostor i pro nějaká ta zavazadla.

Co do dalších funkčních předností zůstává Dacia ve své první tiskové zprávě u obecných proklamací. Vůz má nabídnout pro značku typické vlastnosti spočívající v mimořádném prostoru pro cestující spojeném s prvky, které jsou šity na míru specifických požadavků zákazníků značky. Firma dále dodává, že rodiny, které jsou dnes zvyklé kupovat si ojeté vozy této třídy, si díky dostupnosti Lodgy budou moci pořídit nové MPV s tříletou zárukou. Co všechno si lze pod těmito frázemi představit necháváme na vaší fantazii.

Automobilka dále říká, že jméno Lodgy vychází z anglického „lodge” a odkazuje na typickou vlastnost tohoto modelu - jeho schopnost komfortně „ubytovat” celou rodinu i její zavazadla.

Zní to všechno pěkně, jaká bude realita se ale dozvíme teprve později, kdy budou odhaleny i skutečné technické detaily a další podrobnosti. Kdy se tak stane? Pravděpodobně v průběhu příštího měsíce, veřejnou premiéru ale Dacia Lodgy podle očekávání oslaví až na březnovém ženevském autosalonu.


Dacia Lodgy: nové MPV Dacie odhaleno - 1 - Dacia Lodgy oficialni 01Dacia Lodgy: nové MPV Dacie odhaleno - 2 - Dacia Lodgy oficialni 02
Toto jsou zatím jediné oficiální snímky nové Dacie Lodgy

Petr Miler

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše