Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky

Šéfové automobilek se obvykle předhání v tom, kdo vytáhne optimističtější termín příchodu autonomních vozů na trh. Chung Eui-sun mezi ně nepatří, v určitých prostředích nemusí fungovat také nikdy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky

30.9.2019 | Petr Prokopec

Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šéfové automobilek se obvykle předhání v tom, kdo vytáhne optimističtější termín příchodu autonomních vozů na trh. Chung Eui-sun mezi ně nepatří, v určitých prostředích nemusí fungovat také nikdy.

Elektrifikace a autonomní řízení jdou ruku v ruce. Jak zástupci automobilek, tak politici k autopilotům směřují nemalé naděje, dle kterých nás čekají zcela bezpečné silnice bez nehod. Tak tomu skutečně může být, ovšem rozhodně ne tam, kde by to bylo nejprospěšnější, tedy ve městech. Umělá inteligence totiž není s to zvládat chaos složitějšího provozu a podle některých jej nemusí být schopna zvládnout nikdy.

Myslí si to Chung Eui-sun, dědic Hyundai a výkonný viceprezident značky, který ji fakticky vládne - jeho otec stojí v čele společnosti spíše formálně. Korejská automobilka aktuálně spojila své síly se společností Aptiv a dohromady vytvořily joint venture, ve kterém každá strana vlastní 50 procent. Účelem je vývoj autonomních technologií a Hyundai na toto konto vynaloží 1,6 miliardy dolarů (cca 37,71 mld. Kč) v hotovosti a 400 milionů dolarů (9,4 mld. Kč) v inženýrských službách.

Společný podnik má vyvinout autonomní řízení úrovně SAE4 a SAE5, jež má být k dispozici „poskytovatelům robotických taxíků, fleetovým operátorům i automobilkám“, a to nejpozději do roku 2022. To zní jako další optimistické očekávání, je tu však jedno velké „ale”. Chung totiž dodává, že je velký rozdíl mezi relativně poklidným prostředím v Palo Alto a zalidněnými metropolemi, mezi něž patří třeba indické Dillí. Právě ty jsou pro Hyundai „ultimativním cílem“, na jehož realizaci ale nikdy nemusí dojít.

Stejného názoru je i Jeroen Uittenbogaard ze společnosti TNO Automotive. Ten říká, že „automobily mnohdy nevidí cyklistu kvůli různým rychlostem, jakými se přibližují do křižovatky“. Technika tak dle něj zkrátka není schopna ve zlomku sekundy vyhodnotit, co cyklista v příštích chvílích udělá. S tím ovšem řidič z masa a kostí nemá až takové problémy jednoduše proto, že danou situaci zažil mnohokrát a často i z opačného úhlu pohledu.

Podle výzkumníků sice autonomní řízení dokáže všechny prostředky i osoby na křižovatce detekovat, nedokáže ale předpovědět, co se bude dít dále, chybí mu lidská intuice. Zvláště pokud se třeba dva cyklisté pohybují rozdílnou rychlostí. Stejně tak nedokáže odhadnout, jak se zachová houf dětí hrajících fotbal ve chvíli, kdy jim míč vlétne do ulice. Daný chumel se totiž může rozeběhnout na všechny strany, navíc odlišným tempem, a systém buď bude zbytečně brzdit, či nezareaguje. Pro lidského řidiče je to přitom znovu docela snadno odhadnutelná situace, ve které musí být velmi obezřetný a připravený na všechno.

Ve výsledku tedy není překvapivé, že dle Chunga nás ještě čeká „dlouhá cesta“. Ta navíc bude plná „pokusů a omylů v rámci regulace“. Stejně tak bude třeba, aby pojišťovny zavedly nové standardy. Vývoj je potřeba jak v oblasti softwaru a hardwaru, tak se musí změnit také prostředí. I proto dle viceprezidenta Hyundai budou první autonomní vozy neskutečně drahé.

Jejich cena by měla postupem času klesat, to se ovšem stane pouze v případě, že vývojáři ve svém snažení uspějí, což se také nemusí stát. Respektive plně autonomních vozů se nejspíše dočkáme, ovšem fungovat mohou je na silnicích, jako dálnice. Jakmile přijde komplikovanější okreska nebo značka oznamující počátek obce, bude převzetí kontroly na vás, snaha ovládnout toto prostředí bez lidské asistence může vést do slepé uličky.


Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky - 1 - Hyundai autonomni vozy ilustracni foto 01Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky - 2 - Hyundai autonomni vozy ilustracni foto 02Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky - 3 - Hyundai autonomni vozy ilustracni foto 03Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky - 4 - Hyundai autonomni vozy ilustracni foto 04Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky - 5 - Hyundai autonomni vozy ilustracni foto 05Dědic Hyundai otevřeně říká, že vývoj autopilotů může vést do slepé uličky - 6 - Hyundai autonomni vozy ilustracni foto 06
Hyundai se autonomním vozům věnuje nemalou měrou, nicméně ani tak viceprezident značky očekává dlouhou cestu plnou pokusů a omylů a dost možná i neřešitelných situací

Zdroje: Bloomberg, Autoweek, Hyundai

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše