Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde

Škoda v předvečer ženevského autosalonu odhalila koncept, který naznačuje vzhled jejích budoucích modelů. Mnoho kreativity nepřináší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde

28.2.2011 | Petr Miler | 6 příspěvků

Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Škoda v předvečer ženevského autosalonu odhalila koncept, který naznačuje vzhled jejích budoucích modelů. Mnoho kreativity nepřináší.

Doplněno 1.3. 0:00: Jak jsme se dozvěděli později, koncept nakonec své jméno má. Říká si Vision D.

Dlouho se spekulovalo o tom, co vlastně Škoda přiveze na letošní ženevský autosalon. Na přetřes přitom přišlo hned několik modelů od supermini na bázi Volkswagenu Up! až po sportovní kupé ve stylu koncernového Scirocca. Automobilka ale před autosalonem avizovala ženevskou premiéru pouze pro bezejmennou designovou studii a pokud se v úterý ve Švýcarsku nestane zázrak, žádné významnější novinky se od ní už nedočkáme. Dnes večer totiž automobilka rozkryla své ženevské plány a krom dříve oznámeného nového loga blíže představila pouze zmíněnou studii. Máme její první obrázky i informace o ní, a tak se na ní pojďme podívat blíže.


Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 1 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 12Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 2 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 01Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 3 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 07

Automobilka říká, že nás prostřednictvím tohoto konceptu, který ani po dnešním večeru nemá žádné jméno, nechává nahlédnout do budoucnosti tvarů svých vozů. Hned na první pohled je tedy jasné, že Mladou Boleslav v nejbližších letech rozhodně nečeká žádná revoluce. Celý koncept totiž nepřináší žádné zlomové designové novinky ani zvenčí, ani zevnitř.

Snad krom základních tvarů karoserie, které připomínají třeba první generaci Seatu Leon, vůz vypadá současná jako Octavia s větším faceliftem. Není ostatně pochyb o tom, že celý koncept naznačuje právě vzhled další generace Octavie.

Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 4 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 13 Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 5 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 08Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 6 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 09

Můžeme si tak všimnout typické mřížky chladiče se svislými lamelami, protažených předních světlometů, výrazných mlhovek nebo prolisu kapoty motoru ve tvaru písmene V. Typicky vyšší záď pak charakterizují výrazná koncová světla (ano, opět svítí ve tvaru písmene C) a mohutný nárazník.

Sama Škoda přiznává, že studie pouze posouvá do budoucnosti charakteristické prvky designu značky. Významnější odlišnosti od pojetí dnešních škodovek tak nejsou vidět na první pohled - dlouhý rozvor a krátké převisy karoserie designového konceptu nejsou těmi prvky, kterými by zrovna dnešní modely automobilky oplývaly.

Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 7 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 14Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 8 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 15Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 9 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 17

Obojí přitom prý umožnilo posunout dále vnitřní prostor vozu i přes dynamickou linii střechy, která bývá pro prostornost vozu obvykle ubíjející. Pojetí samotného interiéru pak opět nepřináší nic zlomového, i zde jsou jednotlivé prvky jen modernějším ztvárněním toho, co ve škodovkách najdeme dnes.

Škoda o svém konceptu neřekla prakticky nic, zdůraznila pouze některé detaily jeho vnějšího designu. Uvidíme, zda se něco dalšího dozvíme při zítřejší premiéře přímo na ženevském výstavišti, na každý pád vám určitě přineseme poněkud živější snímky tohoto předobrazu třetí generace novodobé Octavie.

Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 10 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 02Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 11 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 03Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 12 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 04Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 13 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 05Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 14 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 06Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 15 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 10Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 16 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 11Designová studie Škoda pro Ženevu: revoluce nepřijde - 17 - Skoda designovy koncept Zeneva 2011 16
Designová studie Škoda pro letošní autosalon v Ženevě

Petr Miler

Diskuze 6 příspěvků