Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou

Škody prosluly velikostmi svých zavazadelníků, které jsou obvykle těmi největšími v jejich třídách, Číňané ale zjevně dokážou nabídnout více za méně i v tomto ohledu. Inovované Chery Tiggo 8 pobere v základu 892 litrů a teď míří i do Evropy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou

2.1.2020 | Petr Prokopec

Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Škody prosluly velikostmi svých zavazadelníků, které jsou obvykle těmi největšími v jejich třídách, Číňané ale zjevně dokážou nabídnout více za méně i v tomto ohledu. Inovované Chery Tiggo 8 pobere v základu 892 litrů a teď míří i do Evropy.

Čínské automobilky již nějaký ten pátek využívají Rusko jako vstupní bránu do Evropy. Není přitom nijak těžké uhodnout, proč se tak děje - emisní normy obou zemí jsou na velmi podobné úrovni. Ač tedy Číňané již své novinky vyvíjí s ohledem na bezpečnostní standardy starého kontinentu, v rámci hnacích ústrojí jsou trochu pozadu. I proto ostatně druhá vlna jejich pokusu o evropský trh bude spojena až s elektrifikací. A než na ni dojde, poslouží Rusko jako testovací stolice evropského vkusu.

Teď za hranice své domoviny vyráží automobilka Chery, která letos začne na ruském trhu prodávat model Tiggo 8. Pokud se podíváme na rozměry (délka 4 700 mm, šířka 1 860 mm, výška 1 705 mm), můžeme jej brát jako jasného konkurenta Škody Kodiaq. Oproti českému SUV je čínský zástupce delší i vyšší, v rámci šířky však prohrává. Mnohem podstatnější však je, že druhé housle hraje také v případě rozvoru, který se natáhl „jen“ na 2 710 milimetrů.

Tyto drobné nuance se podepsaly zejména na zavazadlovém prostoru, tedy na oblasti, kde Škoda dosud jednoznačně dominovala. V porovnání s Chery však její náskok není tak jednoznačný, neboť při sklopení všech sedadel kromě přední řady sice Kodiaq dokáže pobrat 2 065 litrů oproti 1 930 litrům čínské konkurence. Tiggo v základu nabízí 892 l, zatímco v případě Škody tu máme pouze 720 litrů, a to za předpokladu, že prostřední lavice je posunuta dopředu.

Ještě zajímavější je skutečnost, že Kodiaq je s výše zmíněnou hodnotou spojen v případě pětimístné verze, při volbě sedmimístného provedení je třeba počítat jen z 560 litry. Tiggo 8 však onen náskok má spojený se třemi řadami sedadel, zapadnutí té úplně poslední do podlahy je tedy nejspíše vyřešeno lépe než v českém případě. I proto, že Chery počítá vždy pouze s pohonem předních kol.

Je navíc nutné dodat, že v rámci příchodu vozu do Ruska ještě dojde ke zlepšení úložné kapacity. Na domácím trhu je Tiggo 8 prodáváno striktně v sedmimístném provedení, za svými hranicemi ale bude k dispozici i v pětimístné verzi. Kapacita zavazadelníku by tedy mohla ještě narůst, zatímco cenu by to popohnalo směrem dolů.

Rusko vydalo vozu povolení k prodeji, který potrvá minimálně do roku 2022. Mimo svou domovinu přitom Tiggo 8 míří vybavené pouze jedním motorem, a sice silnější dvoulitrovou přeplňovanou jednotkou, jež byla naladěna na 170 koní a 250 Nm točivého momentu. S tímto agregátem je výlučně spjata automatická převodovka CVT, na čínském trhu pak zákazníci mohou sáhnout i po jedna-pětce a manuálu.

Po stránce výbavové tu máme především trojici displejů, kdy za volantem najdeme 7palcovou obrazovku, na vrcholku středové konzole pak 10,25palcovou a na jejím spodku 8palcovou určenou k ovládání klimatizace či dvoufázového ohřevu sedadel. Všechny jsou součástí standardu, stejně jako šestice airbagů. Za panoramatickou střechu či otevírání víka zavazadelníku pomocí „kopance“ je ale třeba připlácet.

S cenami se Číňané drží tradičně při zemi a Tiggo 8 není výjimkou, v domácích cenících vidíme cifry mezi 98 800 a 142 800 yuany, tedy asi 321 a 464 tisíci Kč, za to Škoda neprodává žádný Kodiaq. Na ceny vozu pro ruský trh si ještě musíme počkat.


Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou - 1 - Chery Tiggo 8 2019 prvni foto 01Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou - 2 - Chery Tiggo 8 2019 prvni foto 02Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou - 3 - Chery Tiggo 8 2019 prvni foto 03
Chery Tiggo 8 míří do Ruska již v lehce modernizované podobě...

Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou - 4 - Chery Tiggo 8 2019 prvni foto 04Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou - 5 - Chery Tiggo 8 2019 prvni foto 05Do Evropy míří čínská Škoda Kodiaq, český vůz překonává zavazadelníkem i cenou - 6 - Chery Tiggo 8 2019 prvni foto 06
...která oproti modelovému roku 2018 přináší přepracované LEDky pro denní svícení či centrální obrazovku

Zdroje: Chery, Drom

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše