Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky

Elektrická auta jsou leckomu proti srsti, jejich pohon má ale spoustu i dosud neznámých výhod. Jednu z nich nám nyní ukazuje americký Rivian.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky

27.12.2019 | Petr Miler

Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elektrická auta jsou leckomu proti srsti, jejich pohon má ale spoustu i dosud neznámých výhod. Jednu z nich nám nyní ukazuje americký Rivian.

Někteří nás považují za zatvrzelé odpůrce elektrické mobility, ale tak to není. Samotný elektrický pohon je kouzelná věc, která může posunout možnosti současných aut o míle dopředu. Vadí nám něco docela jiného - že jsou nám elektromobily vnucovány bez ohledu na to, zda jejich vývoj dospěl do fáze, kdy jsou schopny současná řešení přirozeně nahradit. To je zejména kvůli limitům dnešních akumulátorů možné jen v omezeném množství případů a nikdo nedokáže naplánovat, kdy by se situace mohla změnit k lepšímu. Dokud nám tedy elektrická auta budou nucena bez ohledu na to, zda dokáží uspokojit právě naše potřeby, budou nám proti srsti, i když sama o sobě umí různými způsoby vykouzlit úsměv na tváři.

Pro důkaz nemusíme chodit daleko, neboť konkurent Tesly z druhé strany severoamerického kontinentu o Vánocích představil dosud nepříliš známé možnosti elektrických aut. Firma Rivian Automotive z Plymouthu na videu ukázala systém otáčení elektromobilu téměř bez jakéhokoliv nároku na volný prostor. Prototyp pick-upu R1T dojel na malý plácek uprostřed přírody, mnohokrát se otočil kolem své svislé osy po vzoru pásového tanku a mířil zase zpět. Změnit směr o 180° doslova na pětníku žádné dnešní osobní auto neumí a umět ani nemůže.

Pirueta je u elektromobilu možná díky čtveřici nezávislých elektromotorů pohánějících každé kolo zvlášť zcela libovolným způsobem. Výkonné motory dávají u R1T téměř okamžitě k dipozici výkon až 588 kW (799 koní), proto pro ně není nejmenší problém obrátit 5,5metrový pick-up o 180 stupňů, nakonec by stačil by zlomek tohoto výstupu. Bez čtyřnásobného nezávislého pohonu by otočka nebyla reálná, neboť jen elektromotory se v danou chvíli dokáží chovat jako pásy tanku a točit se klidně každý opačným směrem. Pro lepší představu přidáváme i video s otočkou onoho tanku, kterou se Američané nechali inspirovat - funkci říkají přímo Tank Turn neboli Tanková otočka.

Rivian si zjevně uvědomuje potenciál originálního řešení, proto americké úřady požádala o udělení patentu. Tanková otočka by mohla být v budoucnu dostupná ve verzích R1S, R1T a dalších čtyřkolkách, které automobilka plánuje vyrábět do konce roku 2020. Vedení chce využít investice od partnerů jako Ford nebo Amazon a se sériovou produkcí začít co nejdříve.


Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 1 - Rivian R1T Tank Turn video 01Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 2 - Rivian R1T Tank Turn video 02Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 3 - Rivian R1T Tank Turn video 03Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 4 - Rivian R1T Tank Turn video 04Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 5 - Rivian R1T Tank Turn video 05Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 6 - Rivian R1T Tank Turn video 06Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 7 - Rivian R1T Tank Turn video 07Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 8 - Rivian R1T Tank Turn video 08Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 9 - Rivian R1T Tank Turn video 09Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 10 - Rivian R1T Tank Turn video 10
Trik Rivianu R1T byl předveden na videu, otočku na místě zvládá jako nic

Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 11 - Rivian R1T 2018 otocka na miste foto 05Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 12 - Rivian R1T 2018 otocka na miste foto 06Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 13 - Rivian R1T 2018 otocka na miste foto 07Elektrický pohon dá autům i praktickou funkci, kterou dosud nabízely jen tanky - 14 - Rivian R1T 2018 otocka na miste foto 08
Chová se přitom jako tank, který pošle každý ze svých pásů opačným směrem. Elektrické auto se čtyřmi nezávislými motory umí totéž

Zdroje: Rivian@Youtube, Tanks & more@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše