Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut

Může se zdát, že na volantech aut není co vymýšlet, ale opak je pravdou. Za názvem Origo se skrývá designově působivé řešení, které má navýšit soustředění řidiče.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut

16.9.2020 | Petr Prokopec

Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut

/

Foto: Canatu

Může se zdát, že na volantech aut není co vymýšlet, ale opak je pravdou. Za názvem Origo se skrývá designově působivé řešení, které má navýšit soustředění řidiče.

Pokud pro vás automobily představují trochu více než pouhé dopravní prostředky, nejspíše jste se již setkali s frází „funkce předchází formu“. Řada automobilek se jí i řídí, zvláště u sportovních modelů, kde je často design dán spíše požadavky na aerodynamiku než na krásu. Finské automobilové konsorcium sdružující firmy Canatu, Siili Auto, TactoTek, Rightware či Nothern Works však o ní nejspíše neslyšelo. Alespoň tak lze soudit při pohledu na koncept volantu, který již získal v Německu cenu právě za design.

Za názvem Origo Steering Wheel se skrývá projekt, který má zredukovat míru narušení pozornosti řidiče a navýšit intuitivnost interakce mezi řidičem a vozem. Z toho důvodu se na každé straně volantu objevují třídimenzionální dotykové oblasti, jež zprostředkovávají přístup ke všem funkcím vozu. Dle konsorcia, pro které se hlavním zdrojem inspirace staly mobilní telefony, tak řidiči nebudou muset po celou dobu sundávat ruce z volantu. Je tomu tak ovšem i v případě očí? To si nemyslíme.

Je totiž třeba si uvědomit, že mobilní telefon jsme dokázali ovládat zcela intuitivně a bez sledování obrazovky v době, kdy disponoval fyzickými tlačítky. Jakmile však přišla éra dotykových displejů, přilepily se oči všech uživatelů právě na obrazovku. Totéž lze očekávat také u nového konceptu volantu, skrze který navíc mají být ovládány veškeré funkce. Tedy i taková klimatizace, již bylo dosud možné nastavit zcela intuitivně a bez koukání pouhým otočením knoflíku či stiskem pár tlačítek.

Dalším problémem je absence věnce ve svrchní části volantu. Toto provedení známe z Knight Ridera nebo závodních aut, kde to není problém - ve filmech či seriálech je možné vše a závoďáky mají upravené řízení, kde na plný rejd stačí jedna otáčka. Mainstreamová auta jsou na tom ovšem zcela jinak, což v tomto případě znamená, že při „ručkování“ třeba během parkování nebo při jízdě v úzkých a křivolakých uličkách se budete muset více soustředit na samotný volant než na to, co je před vámi.

To samozřejmě neznamená, že bychom koncept Origo shledávali zcela zbytečným. Z designového úhlu pohledu jde o vskutku skvostný kousek, který se vyznačuje nebývalou vzhledovou čistotou. Pracovat s ním v obyčejném autě v každodenním provozu bychom ale nechtěli.


Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 1 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 01Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 2 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 02Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 3 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 03Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 4 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 04
Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 5 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 05Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 6 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 06Finové odhalili nové řešení volantu aut, nepřipomíná nic, co známe z dnešních aut - 7 - Origo volant koncept 2020 prvni foto 07
Koncepční volant Origo se hodí spíše k herním simulátorům než do reálných automobilů. Foto: Canatu

Zdroj: Canatu

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše