Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce

(+ video) Modrý ovál dostal střechu se solárními panely a speciální lupu, díky nimž každý vlastník sníží produkci skleníkových plynů o tuny ročně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce

2.1.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce

/

(+ video) Modrý ovál dostal střechu se solárními panely a speciální lupu, díky nimž každý vlastník sníží produkci skleníkových plynů o tuny ročně.

O veletrhu elektroniky CES, která se koná v Las Vegas, jsme dnes již hovořili, a to v souvislosti s koncepčním Audi Sport Quattro, které dostalo laserové světlomety. Jen čtyřmi kruhy ale město hříchu a zábavy nežije, svou polívčičku si totiž přivezl ohřát také Ford. Jeho kompaktní MPV C-Max Solar Energi ovšem nezůstává pouze u technologie zaměřené na svícení, místo toho se zabývá systémy, jež právě svícení dokážou zužitkovat. Nejde ovšem o světlo ostatních vozů na silnici, ale to sluneční.

Střecha modelu tak byla pokryta solárními panely, s nimiž je spojen unikátní „koncentrátor” ve formě lupy. Ta, jak dobře známo, dokáže energii ze slunečních paprsků dopadajících na větší plochu soustředit na plochu podstatně menší - dokonce na takovou míru, že s jedním sklíčkem dokážete zapálit táborový oheň. V případě Fordu C-Max ovšem na žhářství zapomeňte, místo toho slouží k dobití energie až do výše, kterou dokáže uložit hybridní C-Max Energi, tedy nějakých 8 kWh.

Daná porce však asi málokoho spasí, neboť v rámci dojezdu představuje teoretických cca 40 km. Tedy nic moc, a to nesmíte rádi šlapat na plynový pedál, navíc je otázkou, jak dlouho plné dobití akumulátorů ze sluneční energie bude trvat - krátká chvíle to jistě nebude. Proto lze ostatně energii dočerpat také skrze klasickou zásuvku, v kombinaci s dvoulitrovým zážehovým motorem pak bude C-Max Solar Energi měl být schopný až tisícikilometrového dojezdu, přičemž elektřině nadále zůstává vyhrazena ona drobná část.

Tato čísla jsou ovšem jen teoretická, stejně jako lze pochybovat o úspoře emisí skleníkových plynů. Podle Fordu totiž každý majitel takového vozu ušetří až čtyři tuny každým rokem. Pokud by tak prý byly touto technologií vybaveny všechny lehké užitkové vozy ve Státech, došlo by prý k úspoře až jedné miliardy tun emisí ročně - na papíře možná, realita by jistě byla komplikovanější.

Otázkou jsou pak ryze praktické záležitosti. Třeba kolik vůz s touto technologií bude stát či zda solární panely nebudou lákat nenechavce, kteří by si z nich doma rádi udělali malou elektrárnu. V prvním případě bohužel odpověď nezná ani Ford, jenž prozatím neví, zda daný model pustí do sériové produkce. V tom druhém jsme si zejména v ČR jisti, že krádeže či vandalství by byly na denním pořádku.


Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 1 - Ford C-Max Solar Energi 01Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 2 - Ford C-Max Solar Energi 02Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 3 - Ford C-Max Solar Energi 03Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 4 - Ford C-Max Solar Energi 04Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 5 - Ford C-Max Solar Energi 05Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 6 - Ford C-Max Solar Energi 06Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 7 - Ford C-Max Solar Energi 07Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 8 - Ford C-Max Solar Energi 08Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 9 - Ford C-Max Solar Energi 09Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 10 - Ford C-Max Solar Energi 10Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 11 - Ford C-Max Solar Energi 11Ford C-Max Solar Energi: zvláštní plug-in-hybrid čerpá energii také ze slunce - 12 - Ford C-Max Solar Energi 12
Ford C-Max Solar Energi by díky solárním panelům a hybridnímu ústrojí měl zvládnout tisícikilometrový dojezd, přičemž ročně prý ušetří až čtyři tuny emisí na majitele

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše