Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu

Po léta neohrožený vládce prodejů Fordu v Evropě jen loni ztratil 16 procent svých zákazníků, za uplynulou dekádu se jich vypařila více než polovina. Není divu, že výrobce dále omezuje jeho už tak omezenou produkci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu

16.2.2020 | Petr Miler

Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Po léta neohrožený vládce prodejů Fordu v Evropě jen loni ztratil 16 procent svých zákazníků, za uplynulou dekádu se jich vypařila více než polovina. Není divu, že výrobce dále omezuje jeho už tak omezenou produkci.

Modrý ovál byl po dekády jednou z hvězd evropských automobilových prodejů a v 90. letech mohl směle konkurovat těm nejlepším. Jeho podíl na trhu dosáhl téměř 12 procent a jména modelů jako Focus nebo Mondeo bylo možné směle skloňovat ve stejné větě se stálicemi typu Golf a Passat. Tyto sněhy ale roztály už hodně dávno. Od konce 90. let je Ford na sestupné tendenci a od roku 2009 jeho podíl na evropském trhu jen a pouze klesá.

Loni dosáhl pouhých 6,33 procenta, skoro polovinu někdejších hodnot. Na paty tak Američanům začíná šlapat i Škoda (4,76 %), což byla donedávna naprosto nepředstavitelná věc. Potíže s odbytem má více modelů, největším potížistou v nabídce Fordu se ale stává Fiesta a zejména pak její nevalně přijatá poslední generace, kterou jsme svého času označili za propadák.

Automobilka sice od té doby udělala leccos proto, aby po ní lidé znovu zatoužili, minimálně relativně je ale propadákem nadále. Z dlouhodobého hlediska Fiesta ztratila neuvěřitelnou polovinu (!) zákazníků za pouhých 10 let, když si v roce 2009 našla v Evropě ještě 459 tisíc kupců, zatímco loni jen 229 tisíc. A těžkosti dále pokračují, jak naznačuje nejnovější krok Fordu.

Ten už doposavad vyráběl vůz v omezeném režimu, když výrobní linky v Kolíně nad Rýnem jely jen po 5 dnů v týdnu, teď už pojedou jen po 4. Není to žádné dočasné opatření, Ford počítá s takto omezenou výrobou až do konce roku. Odvolává se přitom na nižší poptávku na jihoevropských trzích a zejména pak ve Velké Británii, kam míří celá třetina produkce. Důvodů ale bude více, pakliže za 10 klesl odbyt tohoto modelu o půlku.

Fiesta se tak musí prát o pozici nejprodávanějšího evropského Fordu s Focusem, který byl naposledy lepší v roce 2008 - tehdy ale spíše proto že byl žádán, ne že by Fiesta byla nežádána. Loni se karty téměř vyrovnaly, za Fiestou se zmíněnými 229 tisíci prodanými exempláři byl Focus druhý s odstupem jen 4 tisíc prodaných vozů. A to bychom také neřekli, že zažívá zrovna zlaté časy, jeho dnes legendární první generace se na přelomu tisíciletí prodávalo i přes 540 tisíc exemplářů za rok.


Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 1 - Ford Fiesta 2017 nova sada 46Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 2 - Ford Fiesta 2017 nova sada 47Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 3 - Ford Fiesta 2017 nova sada 48Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 4 - Ford Fiesta 2017 nova sada 49Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 5 - Ford Fiesta 2017 nova sada 50Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 6 - Ford Fiesta 2017 nova sada 51Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 7 - Ford Fiesta 2017 nova sada 52Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 8 - Ford Fiesta 2017 nova sada 53Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 9 - Ford Fiesta 2017 nova sada 54Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 10 - Ford Fiesta 2017 nova sada 55Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 11 - Ford Fiesta 2017 nova sada 56Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 12 - Ford Fiesta 2017 nova sada 57Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 13 - Ford Fiesta 2017 nova sada 58Ford Fiesta je stále větší propadák, automobilka znovu omezuje výrobu - 14 - Ford Fiesta 2017 nova sada 59
Fordu se s poslední generací Fiesty nedaří. Za 10 let klesl její odbyt o polovinu a přichází tak další omezení výroby

Zdroje: Auto News, JATO Dynamics, Ford

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše