Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl

Ford představil novinky pro jedno ze svých SUV. Doplnění nabídky o verzi ST lze kvitovat, nový volič automatu s už teď kritizovaným designem nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl

11.1.2018 | Petr Prokopec | 22 příspěvků

Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ford představil novinky pro jedno ze svých SUV. Doplnění nabídky o verzi ST lze kvitovat, nový volič automatu s už teď kritizovaným designem nikoli.

Prakticky každá novinka modrého oválu označená písmeny ST by měla být vítána bouřlivým potleskem. Zvláště ve chvíli, kdy nejde jen o výbavou linii, která se pyšní pouze přiostřeným vzhledem, nýbrž o plnohodnotný model divize Ford Performance. Tentokrát je ovšem aplaus jen vlažný - automobilka vyrukovala se sportovní verzí SUV Edge a nezůstala jen u obvyklých úprav. Nové provedení je součástí celkové modernizace tohoto modelu, která nepřináší jen pozitiva.

Začněme ale u příjemnějších uměn. Edge se po přepracování pyšní přepracovanou přídí, lehce upravenou zádí i novinkami pod kapotou. Zde sice u standardních variant najdeme opětovně přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, jeho výkon však nově narostl na 253 koní. Oproti minulosti to představuje posun o pět koní, přičemž přenos celého stáda již nemá na starosti automat šestistupňový, nýbrž osmistupňový.

S větším počtem rychlostních stupňů dorazila i kontroverze v podobě kruhového voliče automatické převodovky. To je jedno z nejhloupějších představitelných řešení, neboť možnosti volby stupňů nic nepřidává a leccos jí bere. Každá volba vyžaduje vizuální kontrolu, neboť kruhový ovladač nemá žádné specifické pozice a pohybuje se pouze dvěma směry. Efektivně navíc znemožňuje manuální volbu stupňů, kterou by jakýkoli volič měl dále zvládat - „pádla” pod volantem jsou pěkná věc, kdo ale vůz s automatem kdy intenzivně používal, ví, že jsou situace, kdy jsou pádla mimo dosah (například ostrá, pomalá zatáčka) a klasický volič se rázem hodí. U Fordu žádný není - jen otáčením dokolečka dokola volíte režimy a zmáčknutím přepínáte na startovní mód.

Můžete říci, že podobné řešení ve svých vozech používá Jaguar a Land Rover. Jednak to ale neznamená, že je to kvůli tomu dobře, jednak je ale také třeba dodat, že jej Britové používali. U posledních novinek se však vrací k tradičním voličům, neboť na ty kruhové mířila nemalá kritika. Ford tak znovu šlape vedle, zvláště když s tímto prvkem páruje i zmíněné ST, pro které je to řešení mimořádně nevhodné.

Sportovní variantu přitom pohání 2,7litrový šestiválec twin-turbo, který již užívá Edge Sport. V jeho případě je ovšem možné počítat „pouze“ s 320 koňmi a 475 Nm točivého momentu, které zajišťují sprint z klidu na stovku za 5,7 sekundy a na čtvrtmíli za 14,3 s. ST vůči tomu dostane koní 340, točivý moment pak naroste na 515 Nm. Očekávat lze tedy působivější dynamiku, konkrétní data ale Ford nezveřejnil.

Víme ovšem, že kromě navýšení výkonu došlo také k přenastavení odezvy plynového pedálu. Upraveno je rovněž brzdění motorem, specifický je tón výfuku i software převodovky a nepřekvapivě dorazil také sportovní podvozek či standardní pohon všech kol. V rámci vzhledu pak nechybí agresivnější bodykit nebo 21palcová litá kola, za nimiž se skrývají větší brzdy, což je u velkého SUV dobrá volba.

Uvnitř se novinka pyšní sportovními sedadly s výraznějším bočním vedením, vedle toho ST přebírá i novinky určené pro celou modelovou řadu. Máme tu tedy nový multimediální systém, rozšířena byla také bezpečnostní technika, do které se začlenil třeba přednárazový systém nebo monitoring jízdních pruhů. Více bude oznámeno v Detroitu, kde inovovaný Edge bude mít výstavní premiéru.


Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 1 - Ford Edge ST 2018 kruhovy ovladac automatu 01Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 2 - Ford Edge ST 2018 kruhovy ovladac automatu 02Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 3 - Ford Edge ST 2018 kruhovy ovladac automatu 03
Inovovaný Ford Edge dostal do vínku novou převodovku s kritizovaným kruhovým voličem

Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 4 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 01Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 5 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 02Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 6 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 03Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 7 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 04Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 8 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 05Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 9 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 06Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 10 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 07Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 11 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 08Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 12 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 09
Disponovat jím bude jak sportovní varianta ST...

Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 13 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 10Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 14 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 11Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 15 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 12Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 16 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 13Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 17 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 14Ford šlápnul vedle s novinkou pro SUV Edge. Tenhle volič automatu je nesmysl - 18 - Ford Edge ST a Titanium 2018 prvni foto 15
...tak standardní provedení, které bylo ukázáno ve výbavě Titanium

Petr Prokopec

Diskuze 22 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše