Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut

Vývoj aut se v posledních letech žene směrem, který je řadě zákazníků cizí a pro svůj odpor mají racionální důvody. Obvykle jim to není nic platné, u Hondy ale plakali na správném hrobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut

15.8.2018 | Petr Prokopec

Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vývoj aut se v posledních letech žene směrem, který je řadě zákazníků cizí a pro svůj odpor mají racionální důvody. Obvykle jim to není nic platné, u Hondy ale plakali na správném hrobě.

Není Honda Civic jako Honda Civic, chce se říci. Japonská automobilka sice v rámci desáté generace přistoupila k určitému sjednocení a vůz na všech trzích posadila na novou globální platformu, nicméně i tak jisté rozdíly přetrvávají. Zatímco hatchback či sedan si můžete pořídit i na českém trhu, po kupé budete pošilhávat marně. To samé platí o benzinovém atmosférickém dvoulitru. A nejinak je tomu v případě faceliftu, kterého se nejnověji dočkala americká verze.

Změny se momentálně týkají pouze sedanu a kupé, v obou případech ale budete potřebovat pomalu lupu a návod, abyste novinky našli. Honda tvrdí, že nová je spodní část čelní masky, nárazník, splitter usazený pod ním či grafika světlometů. Kromě toho může kupé počítat s větším množstvím chromu na přídi, sedan s tímto materiálem navíc páruje i zadní nárazník. Dorazila pak i nová 18palcová litá kola.

Další změny jsou spojeny se začleněním bezpečnostního paketu Honda Sensing do standardní výbavy. Američané tedy mohou ve všech případech počítat s autonomními brzdami, monitoringem jízdních pruhů či adaptivním tempomatem. Japonská automobilka zároveň dodala, že do roku 2022 budou tyto systémy ve Spojených státech standardem u všech jejích modelů.

Facelift doprovází příchod nové úrovně výbavy Sport. Ta je již delší dobu k dispozici v případě hatchbacku, kupé a sedan ji dostávají teprve nyní. Standardem jsou u ní černě lakované doplňky, osmnáctipalcová desetipaprsková litá kola, zadní spoiler nebo atrapa difuzoru. V rámci motorového prostoru je pak jedinou volbou zmiňovaný atmosférický dvoulitr se 160 koňmi, jenž lze spárovat s manuálem či CVT.

To všechno se pro nás zdá být více či méně irelevantní, jedna obecně velmi podstatná změna se ale odehrála v interiéru. Je škoda, že Honda nedala do placu žádnou fotografii, vystačit si tedy musíme s informací a záběrem dřívějšího provedení na hlavní fotce. Na něm jsme nikoli náhodou zvýraznili rozhraní informačně-zábavního systému, vedle nějž najdete slider sloužící k ovládání hlasitosti. Právě ten zamířil do koše a nahrazuje jej klasické otočné kolečko.

Zákazníci si na nové ovládání stěžovali, stejně jako si na podobná řešení stěžují u jiných vozů. Dotykové ovládání je obecně dobrá věc, jeho bujení za hranici zdravého rozumu je ale jedním z největších nesmyslů moderních aut. Na displeji jako takovém dává smysl, ale pro ovládání hlasitosti, které často musíte dělat za jízdy? To je opravdu nepraktická a někdy i nebezpečná hloupost, která se moderními auty šíří jako mor. Postihla i Hondu, ta ale zjevně dokázala být natolik rozumná, že připomínky zákazníku vzala vážně a dotykové ovládání hlasitosti zrušila. Nakonec, totéž dříve udělala i s nastavením teploty klimatizace, které též v některých modelech obstarává dotykový displej, u Civicu pro něj ale od začátku slouží „staromódní” otočný ovladač.

Zatím je novinka spojena pouze s novou úrovní Sport, která v rámci novinek dostala i sedmipalcový displej, rozšíření na ostatní výbavy je ale otázkou času. Jelikož výbava Sport je i součástí evropské nabídky, byť v kombinaci s přeplňovaným motorem, dá se předpokládat, že onen otočný knoflík se dostane také na Starý kontinent. U nás by se i takto inovovaný Civic mohl dostat do prodeje příští rok, jde ale v tuto chvíli jen o kvalifikovaný odhad.


Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut - 1 - Honda Civic 2019 USA lehci facelift 01Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut - 2 - Honda Civic 2019 USA lehci facelift 02Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut - 3 - Honda Civic 2019 USA lehci facelift 03Honda překvapila, Civic zbavila jednoho z největších nesmyslů moderních aut - 4 - Honda Civic 2019 USA lehci facelift 04
Honda Civic ve verzích sedan a kupé se dočkala v Americe lehčí modernizace, která jí nadělila klasické ovládání hlasitosti audio systému. Tím se ale značka na fotografiích zatím nepochlubila

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše