Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty

(+ živé foto) V prvním odhalení jsme studii Hyundai označili za sporťák, i když jen na oko. I podle dalších snímků tuto hru myslí vážně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty

4.3.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) V prvním odhalení jsme studii Hyundai označili za sporťák, i když jen na oko. I podle dalších snímků tuto hru myslí vážně.

Vydáno 2.3., doplněno 4.3.: Přidali jsme o něco kvalitnější nové snímky a pár upřesněných specifikací navrch.

Hyundai již loni oznámil, že do Ženevy přiveze koncept naznačující design jeho budoucích modelů. Tuto středu pak unikla první fotka a dílčí specifikace vozu, jejichž pravdivost byla záhy potvrzena oficiální tiskovou zprávou. Snímek ale byl k dispozici nadále jen jeden a ten z podstaty nemohl říci vše.

Později se ven dostaly další záběry a znovu to nebylo oficiální cestou. I kvalita těchto snímků je omezená, přesto nám dopřávají první slušný pohled na záď vozu. Ta je opět ztvárněna dosti prostě a složitější křivky byste na ní stejně jako na přídi i boku hledali marně.

Co je možná ještě zajímavější, můžeme poprvé nahlédnout do čtyřmístného interiéru, a to skrze dveře otevírající se podobným stylem jako u Lamborghini nebo Mercedesu SLS AMG. Jsou tak trochu „nůžkové” a tak trochu vyklápěcí, na každý pád znovu naznačují sportovní ambice tohoto vozu, které se svým stodesetikoňovým elektromotorem asi těžko naplní.

Samotný interiér je pak na rozdíl od zevnějšku značně futuristický a zřejmě definitivně potvrzuje, že i-oniq sám o sobě nebude ničím více než designérským cvičením. Vnitřek má zaujmout i paletou pokročilé elektroniky. Z konkrétnějších informací v tomto směru víme jen tolik, že k dispozici bude ovládání části palubních systémů gesty (podobně jako si to maluje Audi) nebo 3D-displej uprostřed volantu.

Závěrem můžeme upřesnit dosavadní specifikace - koncept i-oniq je dlouhý 4,43 metru a i přes pouze dvojici slibuje dostatek prostoru i pohodlí pro všechny čtyři cestující. O pohon se stará elektromotor s výkonem 80 kW (109 koní), který energii nebere jen z akumulátorů. Jejich kapacitu neznáme, udávaný dojezd 120 km na jedno nabití ale naznačuje, že o nic velkého nepůjde.

Zdrojem elektřiny je navíc i generátor poháněný tříválcovým litrovým zážehovým motorem o výkonu 68 koní a benzinová nádrž opět neznámé kapacity. V tomto případě se ale bude jednat o trochu velkorysejší úložiště než v případě akumulátorů, neboť s přispěním těchto dvou prvků automobilka slibuje dojezd až 700 km.

Buď jak buď, daným pojetím bude tento Korejec čímsi jako je v Evropě Opel Ampera, třebaže v poněkud atraktivnějším balení. Tomu ostatně odpovídá i udávaná a pochopitelně zcela nereálná spotřeba paliva ve výši 1,9 litru benzinu na 100 km, která zcela pomíjí fakt, že na „takto úspornou” jízdu bude muset vůz vyrazit s plně nabitými akumulátory. A ty se stejně jako u Ampery nenabíjí z dobré vůle portugalské komunistické strany pracujících, jak by si to jistě přál José Manuel Barroso.

Ani v úterý v Ženevě už se toho o i-oniqu zřejmě o mnoho více nedozvíme, a tak toto představení můžete považovat za takřka kompletní.

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 1 - Hyundai i-oniq zive 01Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 2 - Hyundai i-oniq zive 02Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 3 - Hyundai i-oniq zive 03Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 4 - Hyundai i-oniq zive 04
Doplňujeme i živé fotky z autosalonu v Ženevě

Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 5 - Hyundai i-oniq dalsi 01Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 6 - Hyundai i-oniq dalsi lepsi 02Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 7 - Hyundai i-oniq dalsi lepsi 03Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 8 - Hyundai i-oniq dalsi lepsi 04Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 9 - Hyundai i-oniq dalsi lepsi 05Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 10 - Hyundai i-oniq dalsi lepsi 06Hyundai i-oniq: korejská Ampera má dveře jako supersporty - 11 - Hyundai i-oniq dalsi lepsi 07
O konceptu i-oniq od Hyundai víme zase o něco více

Zdroj: Carscoop

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.