Jangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje

S kopírováním má Čína zkušenosti, ale „vykrást” už koncept a výsledek si patentovat? JLM se o to pokouší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje

2.8.2013 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Jangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S kopírováním má Čína zkušenosti, ale „vykrást” už koncept a výsledek si patentovat? JLM se o to pokouší.

Čínské automobilky jsou na kopírování experti. Při letmém pohledu na některé výtvory třeba od Yema Auto má člověk zprvu pocit, že se dívá na skutečné evropské vozy a až podrobnější zkoumání odhalí, že jde o plagiát. Kreativita s názvy taky nedosahuje přílišných výšin - pokud byste pod názvem Yema Mustang F16 čekali sporťák nebo stíhačku, mýlili byste se - je to rodinný kombík. A ani praktiky Číňanů, když se to nějakému skutečnému autorovi daného designu znelíbí, nejsou úplně vybíravé - tou dobou už totiž čínské společnosti vydělaly dost peněz, aby mohly diktovat pravidla, a čínská vláda svůj průmysl, jakkoliv vykradačský, rozhodně neomezuje.

Poměrně neznámý čínský výrobce Jiangsu Lake Motors přišel s kopií Volkswagenu Taigun. Jde stále jen o koncept miniaturního crossoveru, který má být založený na VW up! a má být také základem malého SUV mladoboleslavské Škody, přesto už se Číňanům zalíbil natolik, aby si jeho vzhled půjčili.

Čínský výrobek má také kola velmi podobná Taigunu, i když se značně užšími pneumatikami, a dokonce i barva je skoro stejná, jako na Taigunu. Větší rozdíly jsou pouze v masce chladiče, zadních světlech a ve faktu, že „SUV”, jak se jejich produktu zatím říká, nemá skryté kliky zadních dveří - a ani to nejsou žádné výrazné odlišnosti.

Známe i některé technické detaily čínského vozu - jeho délka má být jen těsně pod čtyři metry, tedy podobně, jako u Fordu EcoSport, a motor není technicky daleko litrovému přeplňovanému tříválci EcoBoost.

Jangsu Lake Motors si chce „svůj” výtvor nechat patentovat - obrázky, které máme k dispozici, pocházejí právě z žádosti o patent. Taigun má přijít na trh až někdy za tři nebo čtyři roky a nejprve v Brazílii, čínský vůz však bude v prodej pravděpodobně mnohem dříve. Tento segment je navíc v Číně velmi silný, takže VW by určitě nenechalo šanci něco vydělat i tam ležet ladem, což jim však Jiangsu Lake Motors pravděpodobně překazí. A ani případná rychlá protiakce Němců zřejmě nemá velkou šanci na konečný úspěch.


Jangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje - 1 - jiangsu suv perexJangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje - 2 - jiangsu suv 02Jangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje - 3 - jiangsu suv 03Jangsu Lake Motors SUV: Číňané ukradli Taigun ještě před začátkem prodeje - 4 - jiangsu suv 04
Jiangsu SUV je trochu méně elegantní dvojče VW Taigun.

Zdroj: WorldCarFans

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše