Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není

Když nějaká automobilka hovoří o své vlajkové lodi, obvykle jde o velký, luxusní a patřičně drahý model. U Lady ale platí trochu jiné pořádky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není

12.10.2018 | Petr Prokopec

Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není

/

Když nějaká automobilka hovoří o své vlajkové lodi, obvykle jde o velký, luxusní a patřičně drahý model. U Lady ale platí trochu jiné pořádky.

Ladu již rozhodně nelze považovat za zaostalou ruskou značku. Své portfolio soustavně modernizuje i rozšiřuje, zcela logicky si jí tak začíná všímat i „západ“. Ostatně v srpnu se její tržní podíl v Evropě vůbec poprvé v historii zvedl z nuly. Je přitom velmi pravděpodobné, že do budoucna bude ještě lépe, neboť i AvtoVAZ se snaží kopírovat soudobé trendy. A jelikož lidé volají po stále větším množství SUV, dostanou je také od Lady.

Poslední novinkou v tomto směru je spuštění sériové výroby nového modelu X-Ray Cross, tedy poněkud „terénnější” verzí modelu X-Ray, který v základním provedení balancuje kdesi na hranici mezi zvýšeným kompaktem a SUV. Verze Cross jej posouvá blíže tomu druhému a pozoruhodné je, že automobilka ji v tiskové zprávě označuje za vlajkovou loď. Roli takového auta třeba i u Škody představuje Superb ve verzi Laurin&Klement, Lada ale stále cílí na poněkud méně majetné publikum, a tak si tohle označení vysloužil lépe vybavený, zvýšený kompakt.

Vůz byl poprvé odhalen na srpnovém moskevském autosalonu, kde se pochlubil působivější vizáží než základní verze. Pyšnit se může unikátními nárazníky, 17palcovými litými koly či anténou v podobě žraločí ploutve. Mimo to pak Rusové zapracovali i na světlé výšce, ze 195 mm narostla na 215.

Tím však mechanické změny nekončí. Lada dále zesílila přední pomocný rám a přidala i se silnější zadní brzdy. Překalibrováno pak dokonce bylo i řízení, jemuž nově stačí 2,9 otáček od dorazu k dorazu místo původních 3,3. A kromě toho je možné volant seřídit výškově i podélně, což dosud u modelové řady X-Ray nešlo. Nechybí ani jeho vyhřívání, stejně jako u sedadel.

Uvnitř je v závislosti na zvoleném stupni výbavy možné najít kontrastně zbarvené dekory či umělou kůži. Snad největší pozornost však v kabině budí ovládání Lada Ride Select, skrze které lze zvolit jeden z pěti jízdních režimů. Základem je zapnutá stabilizace, tu však lze až do rychlosti 54 km/h mít plně deaktivovanou. Mimo to lze vůz přizpůsobit také sněhu, bahnu nebo písku.

Pod kapotou bude výhradně 1,8litrový benzinový čtyřválec, který byl naladěn na 122 koní a 170 Nm točivého momentu. Spřáhnout jej lze s pětistupňovým manuálem či automatem, přičemž v prvním případě lze počítat se sprintem na stovku za 10,9 sekundy, maximálkou 180 km/h a průměrnou spotřebou 7,5 l/100 km. Ve druhém pak s 12,7 sekundami, 176 km/h a 7,4 litry na sto kilometrů.

Ceny Rusové nezmiňují, nicméně základní X-Ray startuje ve své domovině na částce 579 900 RUB (cca 195 100 Kč). V takovém případě však pod kapotou naleznete 1,6litrový motor se 106 koňmi. Se silnější jedna-osmou crossover začíná o 50 tisíc rublů (16 800 Kč) výše. Jako provedení Cross by ovšem mohl zamířit ještě o dalších 180 000 RUB (60 600 Kč) výše, tedy na úplný vrchol řady, jako správná „vlajková loď”.


Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 1 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 01
Lada se pochlubila zahájením výroby nového modelu X-Ray Cross...

Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 2 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 02Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 3 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 03Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 4 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 04Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 5 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 05Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 6 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 06Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 7 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 07Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 8 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 08Lada odstartovala výrobu své nové vlajkové lodi. Žádný velký luxus to není - 9 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 09
...již dříve ovšem dala do placu oficiální sadu fotografií odhalujícíh i stylovější kabinu

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše