Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná

Těžko bychom hledali více očekávanou ruskou automobilovou novinku, než jakou je druhá generace Lady Niva. Patentování podoby interiéru tedy přichází jako vítaná zpráva, nemusí ale tolik znamenat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná

11.11.2019 | Petr Prokopec

Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná

/

Těžko bychom hledali více očekávanou ruskou automobilovou novinku, než jakou je druhá generace Lady Niva. Patentování podoby interiéru tedy přichází jako vítaná zpráva, nemusí ale tolik znamenat.

Legendární Lada Niva ani ve své první iteraci do propadliště dějin hned tak nezamíří, Rusové ji chtějí udržet při životě minimálně do roku 2026. V té době bude off-road pomalu již slavit padesáté narozeniny, pročež bude jedním z nejdéle sloužících vozů historie. Automobilka nicméně již pracuje na druhé generaci, jejíž předzvěst se v podobě konceptu Vision 4x4 ukázala loni v srpnu na moskevském autosalonu. Do výroby by pak novinka měla zamířit v roce 2022, a tak se oba vozy budou po nějakých čas v nabídce překrývat.

Je přitom pochopitelné, proč se AvtoVAZ pro tuto strategii rozhodl. Stávající Niva nabízená pod obchodním názvem 4x4 si jen v Rusku za prvních deset měsíců letošního roku našla 26 325 zákazníků. To je vysoké číslo na více než čtyřicet let starý vůz. Pokud si navíc uvědomíme, že za rohem je již facelift, který citelně navýší komfort v kabině, není vůbec od věci začít pomýšlet na další navýšení prodejů, což by bylo něco nevídaného.

Musíme zároveň dodat, že stávající Niva se nemalou měrou zaměřuje na ortodoxní off-roadisty, stejně jako dokáže uchvátit svou nízkou cenou. Novinka v obou ohledech zamíří do zcela jiných sfér, neboť bude postavena na modulární platformě CMF-A od aliance Renault-Nissan. V základu pak sice nabídne 1,8litrový motor z produkce AvtoVAZu, nicméně vrchol by měl disponovat novou přeplňovanou jedna-trojkou vyvinutou s Daimlerem.

Nová Niva tedy hodlá oslovit moderní publikum, pročež dostane také moderně koncipovaný interiér. Je však otázkou, s čím přesně můžeme počítat, a to i přes publikaci snímků z ruského patentového úřadu. Některá ruská média jej sice prezentují jako podobu vnitřku nové generace vozu, jde však současně o architekturu zmíněného konceptu. To nutně neznamená, že produkční realita bude jiná, šéfdesignér značky Steve Mattin, který dříve působil u Volva, ovšem říká, že Lada konceptem nový styl jen pilovala - možná, vypilovala, ale možná také ne.

Pro tuto chvíli dodejme, že na kabině konceptu se podepsalo kromě Mattina ještě dalších třináct lidí. Dohromady pak tým vyrukoval s digitálním přístrojovým štítem, rozměrnou středovou obrazovkou či sedadly s výrazným bočním vedením. Zda ale přesně tyto ingredience dostaneme také u sériového vozu, zůstává nejisté, jakkoliv v souladu s moderními trendy se s něčím takovým dá počítat.


Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 1 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 01Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 2 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 02Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 3 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 03Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 4 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 04Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 5 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 05
Lada si nechala patentovat interiér nové Nivy...

Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 6 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 06Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 7 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 07Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 8 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 08
...jde však zjevně o podobu, která se objevila v loňském konceptu

Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 9 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 09Lada si nechala patentovat interiér zcela nové Nivy, realita ale může být jiná - 10 - Lada Niva Vision 2019 interier patentove ilustrace 10
Interiér tedy ve výsledku může být jiný, což platí také pro exteriér

Zdroj: Auto.Mail.ru

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše