Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen

(+ živé foto) Čekali jsme roadster, Aventador ale nakonec přišel nejen střechu, nýbrž i o čelní sklo. A dokonce bude k mání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen

5.3.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) Čekali jsme roadster, Aventador ale nakonec přišel nejen střechu, nýbrž i o čelní sklo. A dokonce bude k mání.

Vydáno 3.3. 9:00, doplněno 5.3. 21:00: Uniklé informace a snímky, které jsme získali již v sobotu, byly prakticky zcela přesné. Dnes tak krom pár detailů doplňujeme především kompletní sadu oficiálních fotek Aventadoru J. Jeho jméno má též odkazovat na legendární Jotu. Ale to už není tak podstatné, i námi nastíněné jméno Aventador J odpovídá realitě.


Nevíme, kdy Lamborghini plánovalo tuto novinku odhalit, dnes to ale určitě nebylo. Přesto se nám podařilo získat první snímky a informace o Aventadoru J, dosti šíleně vyhlížejícím, přesto produkčním speedsteru s homologací pro běžný provoz. Tak se pojďme podívat, co na nás v Ženevě vytáhne rozzuřený italský býk.

Italská automobilka již na konci ledna nepřímo avizovala, že do Švýcarska přiveze hned dvě novinky. Spekulovalo se o lecčems, nejčastěji pak o trojici Aventador Roadster, sériové verzi Sesto Elemento a novém SUV. My už s jistotou víme, co bude tou první - jedná se skutečně o otevřený Aventador, ale „obyčejný” roadster to rozhodně není.

Má totiž jít o nejextrémnější projev DNA Lamborghini v její historii. Samotný vůz stojí na stejném základu jako kupé, jeho karbonový monokok byl ale přizpůsoben tomu, aby vůz mohl přijít o pevnou střechu. A nejen o ni. Aventador totiž pozbyl i čelního skla a je tak spíše jakýmsi speedsterem, ve kterém posádku před okolo proudícím vzduchem chrání jen malý skleněný deflektor.

Úpravy se ale neomezily jen na vzhled, vůz dále přišel o veškerou komfortní výbavu - klimatizace, audiosystém nebo navigace, to všechno je pryč. „Jéčko” má totiž nabídnout extrémní řidičské zážitky a s tím souvisí i patřičné snížení hmotnosti. Jak moc si to zamířila směrem dolů, to zatím nevíme, o její minimalizaci se ale má postarat i zmíněné chybějící čelní sklo a střecha, upravené dveře či ještě širší použití uhlíkových vláken a dalších drahých materiálů.

Patřičně je pak upraven i vzhled, který přijal několik nových prvků na přídi, na boku i zádi. Auto je díky tomu o něco delší (celkem 4 900 mm, + 120 mm), zase ale o 26 milimetrů nižší - „nejvyšším bodem” je přitom vnitřní zpětné zrcátko a ochranné oblouky za sedadly. Nebýt jich, je to skoro pojízdná placka...

Pod kapotou by měl Aventador J převzít kompletní techniku sériového kupé včetně zavěšení a motoru 6,5 V12 o výkonu 700 koní. Je trochu s podivem, že by zachován měl zůstat i pohon všech kol, podle našich informací tomu tak ale bude.

Pokud se divíte, proč se tato novinka jmenuje Aventador J, máme vysvětlení: jde o odkaz na „dodatek J” pravidel FIA definujících potřebný počet sériových aut, který musí být vyroben, aby se závodní provedení dočkalo homologace (viz Wikipedia). Ve výsledku ale jde jen o podtržení sportovních ambicí tohoto vozu.

Největší překvapení pro vás ale máme na závěr. Tento vůz není jen studií či prototypem, má homologaci pro běžný provoz a budete si jej moci koupit. Horší zpráva je, že vyroben bude přesně jeden kus. Cena je zatím neznámá, pravděpodobně jí určí nějaká aukce, můžeme ale jistě očekávat multimilionovou cifru, samozřejmě v eurech.

Pokud říkáte, že jste předem ze hry, nezoufejte - představení Aventadoru J by mělo předznamenat příchod sériového roadsteru poněkud skromnějšího vzhledu i parametrů. Kdy přesně se objeví na trhu zatím nevíme, mělo by se tak ale stát ještě letos.

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 1 - Lamborghini Aventador J zive 01Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 2 - Lamborghini Aventador J zive 02Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 3 - Lamborghini Aventador J zive 03Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 4 - Lamborghini Aventador J zive 04Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 5 - Lamborghini Aventador J zive 05Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 6 - Lamborghini Aventador J zive 06Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 7 - Lamborghini Aventador J zive 07Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 8 - Lamborghini Aventador J zive 08Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 9 - Lamborghini Aventador J zive 09Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 10 - Lamborghini Aventador J zive 10Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 11 - Lamborghini Aventador J zive 11Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 12 - Lamborghini Aventador J zive 12Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 13 - Lamborghini Aventador J zive 13Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 14 - Lamborghini Aventador J zive 14Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 15 - Lamborghini Aventador J zive 15Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 16 - Lamborghini Aventador J zive 16Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 17 - Lamborghini Aventador J zive 17Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 18 - Lamborghini Aventador J zive 18Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 19 - Lamborghini Aventador J zive 19Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 20 - Lamborghini Aventador J zive 20Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 21 - Lamborghini Aventador J zive 21Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 22 - Lamborghini Aventador J zive 22Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 23 - Lamborghini Aventador J zive 23Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 24 - Lamborghini Aventador J zive 24
Aventador J živě v Ženevě

Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 25 - Lamborghini Aventador J oficialni 01Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 26 - Lamborghini Aventador J oficialni 02Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 27 - Lamborghini Aventador J oficialni 03Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 28 - Lamborghini Aventador J oficialni 04Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 29 - Lamborghini Aventador J oficialni 05Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 30 - Lamborghini Aventador J oficialni 06Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 31 - Lamborghini Aventador J oficialni 07Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 32 - Lamborghini Aventador J oficialni 08Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 33 - Lamborghini Aventador J oficialni 09Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 34 - Lamborghini Aventador J oficialni 10Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 35 - Lamborghini Aventador J oficialni 11Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 36 - Lamborghini Aventador J oficialni 12Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 37 - Lamborghini Aventador J oficialni 13Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 38 - Lamborghini Aventador J oficialni 14Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 39 - Lamborghini Aventador J oficialni 15Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 40 - Lamborghini Aventador J oficialni 16Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 41 - Lamborghini Aventador J oficialni 17
Toto je již kompletní sada oficiálních fotek extrémního Aventadoru

Lamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 42 - Lamborghini Aventador J unik 01 finLamborghini Aventador J: úchvatný speedster prozrazen - 43 - Lamborghini Aventador J unik 02 fin
Dříve uniklé snímky

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.