Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu

Vzhledem ani dynamikou neoslní, je to ale auto použitelné až pro čtveřici pasažérů a 740 litrů nákladu. Přesto stojí o hodně méně než úplně nejlevnější auta v Evropě, a tak u zákazníků letí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu

10.9.2020 | Petr Prokopec

Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu

/

Foto: Wuling

Vzhledem ani dynamikou neoslní, je to ale auto použitelné až pro čtveřici pasažérů a 740 litrů nákladu. Přesto stojí o hodně méně než úplně nejlevnější auta v Evropě, a tak u zákazníků letí.

Elektromobilům je vytýkáno mnohé, nad všemi nedostatky ale nejvýše ční cena. Ta je zkrátka a dobře příliš vysoká na to, co tato auta nabízí a jak je lze v současnosti používat. Zákazníci přitom soustavně naznačují, že pokud by nemuseli sahat do kapes tak hluboko, nevadil by jim ve výsledku ani nižší dojezd. Z elektromobilů by se mohla stát auta do města a byť v České republice by tento model až tak dobře nefungoval, v bohatších zemích by většina lidí mohla mít druhé auto na delší cesty do odlehlejších míst, které by s elektřinou nepracovalo.

Čínská elektrická novinka výše zmíněné zadání plní do puntíku. Stojí za ní společný podnik automobilek SAIC, GM a Wuling a říká si jednoduše Hongguang Mini EV. Měří 2 917 milimetrů na délku, díky čemuž jen lehce překonává Smart ForTwo. Oproti němu má také delší rozvor (1 940 mm), pobrat tedy dokáže čtveřici cestujících. I proto, že při 1 621 milimetrech jde o poměrně vysoké auto.

Je nicméně třeba dodat, že jakmile jsou obsazena všechna sedadla čínského elektromobilu, je třeba zapomenout na převoz větších zavazadel. Přesto však Hongguang Mini EV zvládne pobrat i dětský kočárek, neboť po sklopení zadních sedadel je možné počítat se 740litrovým objemem. V té chvíli je ale již novinka pouze dvoumístná a při šířce 1 493 mm nebude ani prostoru pro ramena na rozdávání.

Palubní architektura je značně minimalistická, víceméně tu máme pouze jeden informační panel, a tím vše hasne. Stejně tak nelze očekávat ani žádné zázraky pod kapotou. Máme tu totiž elektromotor o výkonu 27 koní a baterie o kapacitě 13,82 kWh. Hongguang Mini EV se tedy dokáže rozjet maximálně na 100 km/h, díky čemuž může legálně na dálnice. Nižší tempo navíc pomohlo natáhnout dojezd na použitelných 200 km, alespoň podle norem.

Suma sumárum tak lze říci, že po motorické stránce není čínská novinka žádný zázrak. Její vzhled pak asi každému nesedne, neboť jde o jedno z nejneatraktivnějších aut poslední doby. Jenže před skutečností, že tu máme elektromobil schopný převézt čtveřici lidí na vzdálenost 200 km, zkrátka musíme smeknout, zvláště když stojí tolik, kolik stojí.

Auto totiž vstoupilo v srpnu do prodeje za cenu jen 28 800 yuanů, tedy pouhých 94 tisíc korun - výrazně levněji než jakýkoliv benzinový či dieselový vůz, který je dnes v prodeji v Evropě, Dacie nevyjímaje. Výrobce se nyní pochlubil tím, že od té doby si jej objednalo už 50 tisíc lidí, což je na elektrické auto pozoruhodné číslo. Pro srovnání - tedy ne snad, že by šlo o srovnatelná auta, ale pro představu - Teslu Model 3 si za celý letošní první půlrok koupilo v Evropě asi 32 500 lidí a v Číně 47 500 lidí. Vedle toho je 50 tisíc aut prodaných za pár týdnů opravdu výjimečný počin, při ceně nového Wulingu ale nakonec není divu.


Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 1 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 01Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 2 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 02Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 3 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 03Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 4 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 04Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 5 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 05Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 6 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 06Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 7 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 07Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 8 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 08Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 9 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 09Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 10 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 10Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 11 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 11Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 12 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 12Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 13 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 13Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 14 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 14Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 15 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 15Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 16 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 16Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 17 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 17Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 18 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 18Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 19 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 19Levný čínský elektrický zázrak pro čtyři je obrovský hit, při jeho ceně ani není divu - 20 - Wuling Hongguang Mini EV 2020 prvni sada 20
Hongguang Mini EV přichází ověnčen velmi nízkou cenou, přestože jde o čtyřmístný elektromobil schopný nabídnout i velký kufr. Zájem o něj je opravdu velký. Foto: Wuling

Zdroj: Wuling

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše