Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R

Wankel, náhon vzadu a ohromující design je recept na úspěšný sporťák Mazdy. Tento je předobrazem RX-9, zatím si říká koncept RX-Vision.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R

28.10.2015 | Marek Bednář | 12 příspěvků

Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Wankel, náhon vzadu a ohromující design je recept na úspěšný sporťák Mazdy. Tento je předobrazem RX-9, zatím si říká koncept RX-Vision.

Starší informace leccos naznačovaly a tokijský autosalon to potvrzuje - Wankelův motor pod kapotou Mazdy je zpět. Zatím ve formě konceptu pod názevem RX-Vision, ovšem je dost pravděpodobné, že se právě díváme na novou Mazdu RX-9. Všem, kterým se nelíbíla RX-8, vadily jim její dveře, tento koncept nutně musí zavírat ústa.

Silueta vozu totiž dost připomíná model RX-7, ovšem RX-Vision je větší, protáhlejší a víc působí jako grand tourer. Tento vůz „představuje vizi budoucnosti, kterou Mazda doufá, že jednou přetaví v realitu; sportovní vůz s motorem vpředu a zadním náhonem”, který má „proporce založené na designovém jazyku Kodo”, uvádí automobilka. Také říká, že pod kapotou je rotační motor příští generace SkyActiv-R.

Zvenčí je tohle auto oproti modelu RX-8 kratší, širší a nižší - má 4 389 mm na délku, 1 925 mm na šířku a 1 160 mm na výšku. Zrovna velké auto to není, ale to nemusí být špatně, protože to znamená nižší hmotnost. Kolik přesně RX-Vision váží, však nevíme, stejně jako zatím není znám výkon motoru. Víme ale, že přední pneumatiky mají rozměr 245/40 R20 a zadní 285/35 R20.

Pokud vás zevnějšek dostal na kolena, interiéru se podaří přinejmenším to stejné. Jeho útok začíná retro-volantem, který je vážně krásný, ale bohužel se kvůli airbagu asi bude do produkční verze muset trochu proměnit. Za ním vidíme budíky, které připomenou luxusní hodinky, středový tunel je dost vysoký, aby řidiče uzavřel „v kokpitu” a kovová řadicí páka sice bude trochu studit, ale vypadá naprosto dokonale.

Trochu nás zaráží, že nevidíme pedál spojky, ale že by Mazda RX nedostala manuál, je věc krajně nepravděpodobná. I když, podíváme-li se na Porsche 911 991 GT3 RS, existuje důvod znejistět. Nespekulujme ale, a dodejme, že motor SkyActiv-R není ještě připraven pro sériovou výrobu, ještě je potřeba na něm pracovat.

To je patrně jeden z důvodů, proč se díváme na koncept a nikoliv na produkční auto, aspoň doufejme. A také doufejme, že se tento vůz dostane do série v co nejméně změněné podobě. Ovšem, výdechy klimatizace či displej infotainmentového systému se v interiéru jistě budou hodit, ale budíky prosíme ponechat takové, jaké jsou...


Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 1 - mazda rx-vision concept tokio ofic 01Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 2 - mazda rx-vision concept tokio ofic 02Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 3 - mazda rx-vision concept tokio ofic 03Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 4 - mazda rx-vision concept tokio ofic 04Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 5 - mazda rx-vision concept tokio ofic 05Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 6 - mazda rx-vision concept tokio ofic 06Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 7 - mazda rx-vision concept tokio ofic 07Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 8 - mazda rx-vision concept tokio ofic 08Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 9 - mazda rx-vision concept tokio ofic 09Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 10 - mazda rx-vision concept tokio ofic 10Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 11 - mazda rx-vision concept tokio ofic 11Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 12 - mazda rx-vision concept tokio ofic 12Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 13 - mazda rx-vision concept tokio ofic 13Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 14 - mazda rx-vision concept tokio ofic 14Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 15 - mazda rx-vision concept tokio ofic 15Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 16 - mazda rx-vision concept tokio ofic 16
Design nové Mazdy RX-Vision je ohromující jak na oficiálních fotkách...

Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 17 - mazda rx-vision concept tokio zive 01Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 18 - mazda rx-vision concept tokio zive 02Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 19 - mazda rx-vision concept tokio zive 03Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 20 - mazda rx-vision concept tokio zive 04Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 21 - mazda rx-vision concept tokio zive 05Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 22 - mazda rx-vision concept tokio zive 06Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 23 - mazda rx-vision concept tokio zive 06aMazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 24 - mazda rx-vision concept tokio zive 07Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 25 - mazda rx-vision concept tokio zive 08Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 26 - mazda rx-vision concept tokio zive 09Mazda RX-Vision: Wankel je zpět, v nové RX si říká SkyActiv-R - 27 - mazda rx-vision concept tokio zive 10
... tak i na živých z Tokia

Marek Bednář

Diskuze 12 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše