McLaren z bankrotové propasti nevytáhly ani 4 miliardy, prodává tak to nejcennější, co má

Situace legendární britské automobilky je očividně ještě horší, než se dosud mohlo zdát. Ani velkorysá půjčka jištěná největším akcionářem nepomohla, na prodej je tak ikonické sídlo firmy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

McLaren z bankrotové propasti nevytáhly ani 4 miliardy, prodává tak to nejcennější, co má

11.9.2020 | Petr Prokopec

McLaren z bankrotové propasti nevytáhly ani 4 miliardy, prodává tak to nejcennější, co má

/

Foto: McLaren

Situace legendární britské automobilky je očividně ještě horší, než se dosud mohlo zdát. Ani velkorysá půjčka jištěná největším akcionářem nepomohla, na prodej je tak ikonické sídlo firmy.

Ještě před několika málo měsíci by asi nikdo nespojoval McLaren s bankrotem. Britská automobilka soustavně zvyšovala své prodeje i zisky a zlepšovat se konečně začal i její tým Formule 1. Zdálo se tedy, že nebe nad Wokingem je blankytně modré a bez jediného mráčku. Nicméně stačilo, aby celý svět zešílel z koronaviru a rázem vyšlo najevo, že McLaren není zdaleka tak finančně silný, jak se mohlo zdát.

Britové proto již v květnu oznámili, že musí propustit 1 200 lidí, tedy více než čtvrtinu veškerých pracovních sil. Zároveň si také musel půjčit 150 milionů liber (cca 4,3 mld. Kč) od bahrajnské národní banky, kterou získal jen díky tomu, že přímo Bahrajn je největším akcionářem firmy. Je přitom otázkou, zda by takové kroky za normální situace stačily k vystoupání nad hladinu, ovšem F1 se stále jede za zavřenými dveřmi, což redukuje příjmy od sponzorů. A pokud navíc nebude letos odjeto alespoň 15 závodů, sníží se i množství peněz získaných z prodeje komerčních práv.

Výrazný propad stihl také prodej silničních vozů a zhoršila se i ekonomická situace některých dalších zákazníků. Teď nemluvíme o těch, kteří kupují supersporty, McLaren eviduje nižší poptávku po nových technologických řešeních. Finanční situace firmy je tak před zmíněnou pomoc z Bahrajnu stále mizerná a výhled na nejbližší měsíce má k růžovému daleko. Britové se proto rozhodli zlepšit stav tím, že prodají to nejennější, co mají - své na míru postavené a světově proslulé sídlo ve Wokingu.

McLaren již pověřil společnost Colliers, aby začala s průzkumem trhu a hledáním možného kupce, který by se nestal jen majitelem celého komplexu. Automobilka totiž doufá, že najde někoho, kdo od ní za přibližně 200 milionů liber (5,8 mld. Kč) sídlo odkoupí, a následně jí ho bude pronajímat. Jaké nájemné by si ovšem představovala, to již zmíněno nebylo. Britové nicméně doufají, že obchod se povede uzavřít do konce fiskálního roku.

Je nicméně třeba se ptát, zda McLaren vůbec ono sídlo může prodat. Až dosud totiž dle veškerých informací mělo sloužit spolu se sbírkou historických aut jako záruka za starší úvěry. Není tedy jisté, nakolik automobilka může s majetkem nakládat resp. co bude muset udělat, aby tak mohla učinit.

Stejně tak je otázkou, zda se mu vůbec nějakého kupce podaří najít. McLaren totiž zjevně není ve velmi dobré kondici, aby bylo zaručeno, že bude schopen existovat další dekády. A využití kýmkoli jiným si snad ani nedovedeme rozumně představit, na to je to příliš specifická nemovitost dávající mimo jiné najevo, jak dobře se firmě daří.


McLaren z bankrotové propasti nevytáhly ani 4 miliardy, prodává tak to nejcennější, co má - 1 - McLaren problemy pujcka 2020 01McLaren z bankrotové propasti nevytáhly ani 4 miliardy, prodává tak to nejcennější, co má - 2 - McLaren problemy pujcka 2020 02McLaren z bankrotové propasti nevytáhly ani 4 miliardy, prodává tak to nejcennější, co má - 3 - McLaren problemy pujcka 2020 03
McLaren je evidentně ve velkých problémech, automobilka totiž nabízí k odprodeji své sídlo, kde chce ovšem zůstat jako nájemce. Foto: McLaren

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše