Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena

Mercedes ukázal novinářům poslední prototyp vlastně vůbec prvního hot hatche s hvězdou na čele. Svůj vzhled ani parametry už v podstatě neskrývá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena

1.11.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mercedes ukázal novinářům poslední prototyp vlastně vůbec prvního hot hatche s hvězdou na čele. Svůj vzhled ani parametry už v podstatě neskrývá.

Teprve včera jsme vás informovali, že Mercedes by mohl začátkem příštího roku ukázat v Ženevě zvláštní výkonný vůz - B 45 AMG. Jestli se to stane, nebo nikoli, to uvidíme zřejmě až začátkem roku, zcela jistě se ale v nejbližších měsících představí světu první Mercedes, který si bez okolků může říkat hot hatch - A 45 AMG.

To není tajemstvím delší dobu a stejně tak se už mnoho měsíců ví, co tento model přibližně nabídne. Vidět jsme mohli i to, jak se projevuje v akci a to rovnou na Nordschleife. Mercedes si pozornosti médií nad postupným přibližováním této novinky realitě evidentně užívá, a tak jej sám citelně přiživil - pozval si novináře, aby jim ukázal vůz v akci a při tom odhalil i řadu předběžných specifikací. Uvolněny byly také nové fotky, které zachycují ostrého německého hují ostrého německého hocha s prozatím nejmenším maskováním, navíc v dosud neviděné, sytě žluté barvě.

Samotný pohled na vůz tedy mnoho neodhaluje. Viditelné prvky jsou prakticky stejné jako u standardního Áčka v provedení Sport a nedá se čekat, že by i prozatím stále skrývané nárazníky nabraly dramaticky odlišnou vizáž. A to samé pak lze říci o interiéru. To ale jistě není chyba, neboť právě verze A 250 Sport okouzlí svým vzhledem i pojetím vnitřku, co ji ale ke skutečnému hot hatchi chybí, je technika. Právě tu nabídne A45 AMG značně odlišnou.

Kolegům nebylo umožněno vůz řídit, byli pouze svezeni, ale o to více se mohli vyptávat a vůz zkoumat. Už v tuto chvíli se proto ví přesné parametry motoru. S kódovým označením M132 bude vycházet ze stejných základů jako 210koňové provedení M274. Při objemu 1 991 cm3 ale s použitím jediného turbodmychadla typu twin-scroll pracujícím s tlakem až 1,8 baru nabídne výkon nejvýše 355 koní při 6 600 ot./min, točivý moment bude vrcholit na hodnotě 450 Nm v zatím neznámých otáčkách. To jsou lepší parametry než u konkurenčního BMW M135i, i když je pochopitelně otázkou, jak moc bude nižší objem znamenat pro civilizovanost projevu jednotky. Britští kolegové říkají, že ne mnoho, ale vůz zatím neřídili a i tak byl jeho projev za automatickou převodovkou.

Ta se bohužel stane pro novinku standardem, ručně řazené skříně se u AMG prostě nenosí. Ta sedmistupňová, „mercedesí”, bohužel nemá nejlepší pověst, a to ani v provedení DCT (tedy se dvěma spojkami), které se objevilo už v A 250. Tobias Moers, šéf vývoje AMG, ale ujišťuje, že v A 45 AMG to je úplně jiná káva a převodovka bude především mnohem rychleji reagovat na pokyny řidiče v „manuálním” módu.

O přenos výkonu se dále stará pohon všech kol, i ten bude standardem. O přenos síly na zadní kola se postará vícelamelová mezinápravová spojka o rakouské Magny a půjde tedy zřejmě o připojitelný pohon. I s tím se ovšem dá pracovat různě a první jízdy prý ukázaly, že vůz nemá problém ani s powerslidy v „rallye-stylu”, tedy průjezdy zatáčkami bokem napřed se všemi protáčejícími se koly. Řízení dostalo elektrický posilovač, ale aspoň s pevným převodem, M135i má standardně variabilní.

Podvozek pracuje se zavěšením McPherson vpředu a víceprvkovým řešením vzadu a má jiné pružiny, tlumiče, stabilizátory i kompletně novou elastokinematiku zadní osy. Byl dále rozšířen (přesnou hodnotu zatím nevíme) a snížen (o 25 mm) oproti A 250 Sport. Kola budou standardně 18" s pneumatikami Dunlop Sport Maxx o rozměru 235/40 R18.

Co se týče dynamiky, má být A 45 AMG schopno zrychlit na stovku v čase kolem 5 sekund, pravděpodobně si přitom nenechá ujít příležitost „zesměšnit” zmíněnou M135i, který totéž zvládá za 4,9 s. Jack Rix z Auto Expressu dokonce odhaduje, že by vůz měl být schopen dosáhnout rychlosti 100 km/h v čase 4,5 sekundy - s 355 koňmi, pohonem všech kol a automatem s launch control to rozhodně nelze vyloučit. Maximální rychlost vozu má činit až 270 km/h, to pokud si koupíte příplatkový omezovač. Standardně bude k dispozici nejvýše tradičních 250 km/h. A když už jsme u provozních záležitostí, normovaná kombinovaná spotřeba se má dostat pod 7 litrů benzinu na 100 km, ale netřeba pochybovat o tom, že při ostré jízdě bude mnohonásobně vyšší. Však už 210koňová verze v našem testu sahala po třicítce.

Jak vidíte, o novince víme už prakticky vše, pozdější formální představení přinese pouze mírné upřesnění výše zmíněného, neboť už tyto informace pocházejí přímo od Mercedesu. Pokud se ptáte na cenu, Britové mají A 45 AMG slíbené za částku nižší než 36 000 liber, což je něco kolem 1,1 milionu Kč. Podobnou cifru pak můžeme očekávat i u nás, neboť M135i v Česku začíná na hodnotě 1 055 000 Kč a Mercedes si asi netroufne jít o mnoho výše, maximálně dorovná částku, za kterou bude k mání M135i xDrive s pěticí dveří.

Kdy to všechno lze očekávat? Krátce po ženevském debutu, tedy v první polovině příštího roku. Těšíte se?


Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena - 1 - Mercedes A45 AMG nove 2012 11 01Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena - 2 - Mercedes A45 AMG nove 2012 11 02Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena - 3 - Mercedes A45 AMG nove 2012 11 03Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena - 4 - Mercedes A45 AMG nove 2012 11 04Mercedes A 45 AMG: 355koňová zbraň proti BMW M135i prakticky odhalena - 5 - Mercedes A45 AMG nove 2012 11 05
Toto jsou prozatím nejlepší záběry Mercedesu A 45 AMG. Je zřejmé, že mnoho se toho už nesnaží skrývat ani z hlediska vzhledu a vůz je je prkaticky hotový

Zdroje: Autocar, Auto Express

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek