Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže

Pokud si dealeři Mercedesu v některých zemích mysleli, že vyšším nárokům automobilky uniknou díky specifické legislativě, mýlili se. Kde si německá automobilka nemůže prodávat auta sama, tam ořeže jejich marže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže

26.10.2021 | Petr Prokopec

Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže

/

Foto: Mercedes-Benz

Pokud si dealeři Mercedesu v některých zemích mysleli, že vyšším nárokům automobilky uniknou díky specifické legislativě, mýlili se. Kde si německá automobilka nemůže prodávat auta sama, tam ořeže jejich marže.

Mercedes-Benz je jednou z mála významných evropských automobilek, které nejsou z podstatné části ovládány rodinami zakladatelů a které jsou téměř kompletně veřejně obchodovatelné. Vedení firmy se tak zodpovídá v prvé řadě „anonymních” investorům, jejichž hlavní motivací je zisk. Ten ovšem v posledních letech jen klesal. Ukázalo se to již předloni, kdy třeba čínský magnát Li Shufu, zakladatel automobilky Geely a největší jednotlivý akcionář pobral na dividendách „pouze“ 93 milionů Eur (cca 2,39 mld. Kč) namísto 337 milionů Eur (8,67 mld. Kč), které získal za předchozí období.

Příchod koronaviru a následné komplikace zasadily třícípé hvězdě další ránu, stejně jako investice do politicky vynucované elektromobility. Automobilka proto hledá rozličné způsoby, jak nepříznivý vývoj zvrátit a jednou z cest je jakési napřímení prodejních kanálů. Nejraději by odstřihla dealery a prodávala svá auta zákazníkům přímo, na některých trzích si to ale kvůli platné legislativě nemůže dovolit. Platí to třeba ve většině států USA, kde si dealeři mysleli, že jsou v tomto směru „v suchu”. Jenže realita je jiná.

Německý výrobce totiž na setkání s americkými dealery oznámil, že sníží jejich obchodní marže o půl procentního bodu na 13 %. Auta jim tedy bude prodávat dráž, takže oficiálních prodejních cen se tato změna nedotkne, je ale jasné, že ochota prodejců ke snížení ceny bude přinejmenším o to nižší. Půl procenta nemusí to znít dramaticky, ale v momentě, kdy pár set prodaných aut může u Mercedesu snadno znamenat miliardový obrat, jde už o velké peníze. A nikde není psáno, že další půlprocenta nebudou následovat.

Třícípá hvězda nyní říká, že v příštích pěti letech smluvní podmínky znovu nezmění, je ale otázkou zda jít to můžeme věřit. A pokud ano, tak co bude po oněch pěti letech. Automobilka totiž oficiálně přiznává, že důvodem jejího kroku je získat peníze na nucené investice do elektromobility, které jsou pro automobilky drahé a jejich rentabilita je nejasná. Do elektromobilů totiž hodlá značka jen mezi roky 2022 a 2030 investovat více než 46 miliard dolarů (1,02 bilionu korun).

Mercedes zároveň prodejcům oznámil, že během příštích šesti let by prodeje elektromobilů měly ve Spojených státech vzrůst o 850 procent. Do roku 2025 pak navíc mají na celkových registracích značky mít 50procentní podíl, což zní vzhledem k dosavadnímu vývoji v USA poněkud utopicky.

Ať už ale bude vývoj jakýkoli, je zjevné, že Mercedes chce bez ohledu na legislativní možnosti sáhnout dealerům do marží všude. V Austrálii chce prodávat auta jen sám, za což momentálně čelí hromadné žalobě, v USA musí být obezřetnější. I tak ale riskuje - američtí dealeři jsou k elektrické budoucnosti obecně skeptičtější než ti v Evropě a pokud Mercedes už teď přiznává, že jde o pro něj méně výnosné aktivity, které musí někdo zaplatit, mohou prodejci snadno ztratit víru v budoucnost a do svých zastoupení začít méně investovat. A to je to poslední, co prémiová značka v této turbulentní době potřebuje.


Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 1 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 20Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 2 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 19Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 3 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 22Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 4 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 23Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 5 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 28Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 6 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 29Mercedes vystavil vlastním dealerům účet za přechod na elektromobily, díky čekat nemůže - 7 - Mercedes-Benz EQS 2021 prvni oficialni sada 30
Mercedes vidí v elektromobilech svou budoucnost, účet za ni nyní předkládá i vlastním dealerům. Těm značka zatím v USA snížila marže. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše