Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět

Když se u nás řekne tříkolka, vybaví se těm starším vozítko značky Velorex a těm mladším dětské přibližovadlo. Jenže Britové na stejném základu staví sportovní auto. Nevěříte? Pak račte poznat Three Wheeler od Morganu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět

7.11.2010 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když se u nás řekne tříkolka, vybaví se těm starším vozítko značky Velorex a těm mladším dětské přibližovadlo. Jenže Britové na stejném základu staví sportovní auto. Nevěříte? Pak račte poznat Three Wheeler od Morganu.

Značku Morgan možná znáte. Vyrábí vesměs sportovní vozy v hávu, které ani slovo „retro” dostatečně nevystihuje. Vypadají spíše jako by z továrny vyjely před mnoha desítkami let a nikdo na ně od té doby ani nesáhl. Ale ony vyjíždějí z továren Morganu i v současnosti a pod ultrakonzervativním kabátem skrývají moderní techniku. I když moderní, rozhodně modernější než byste dle jejich vnějšího vzhledu hádali.

Jedním z takových modelů byl už kdysi i tříkolový automobil nazvaný jednoduše Three Wheeler. Zajímavý byl nejen svou cenu a úsporným provozem (kombinovaná spotřeba činila jen 5,8 litru benzinu na 100 km), ale i svými úspěchy na závodních tratích. Jenže výroba skončila už před 40 léty a od té doby u Morganu po tříkolkách ani nevzdechli. Až doteď, kdy světu představili zbrusu nový Three Wheeler.

Podle automobilky je spojením moderní techniky a klasického hávu (jak také u Morganu jinak) a má být „perfektním řešením pro dopravu 21. století”. Dokonalost si asi představujeme jinak, ale proti gustu...

Vůz se vyznačuje kompaktní stavbou, která mu dává nejen malé rozměry, ale i velmi nízkou hmostnost. Ta i díky trubkovému rámu, jenž pokryvá hliníková karoserie (může nést celkem osm barev) činí jen 500 kg a ani aerodynamika vozu nevypadá marně. I když pod kapotou najdeme motor z motocyklu (1,8 V-Twin Harley Davidson) s výkonem jen 75 kW (101 koní), který svůj výkon posílá na jediné kolo zadní „osy” přes jen pětistupňovou převodovku Mazdy, dokáže zrychlit na stovku za 4,5 sekundy a jet až 185 km/h. To není špatné na něco, co vypadá jako byste to zrovna ukradli v hračkářství.

Nepŕekvapí spartánský interiér, ve kterém najdeme všeho všudy volant, dva budíky a pár ovládacích „čudlíků”, na druhou stranu je celý čalouněn kůží. Mimochodem, vůz je homologovaný jako motocykl se všemi z toho plynoucími výhodami.

U nás by mohla tato novinka oslovit třeba stále početnou skupinu příznivců vozítek Velorex. Pokud se ptáte na cenu, musíme vás zatím zklamat, neboť ji výrobce ani nenaznačil. Three Wheeler se ale každopádně dostane do prodejů již v příštím roce.


Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět - 1 - Morgan Three Wheeler oficialni 01Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět - 2 - Morgan Three Wheeler oficialni 02Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět - 3 - Morgan Three Wheeler oficialni 03Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět - 4 - Morgan Three Wheeler oficialni 04Morgan Three Wheeler: britský Velorex je zpět - 5 - Morgan Three Wheeler oficialni 05

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.