Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční

Představa čtyřválcového motoru, který se vám vejde do dlaně a přitom je plně funkční, působí jako nerealizovatelný sen, opak je ale pravdou. A nejde o dílo nějakého fandy, přesně takový motor si můžete pořídit, jen ne zrovna levně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční

10.8.2022 | Petr Prokopec

Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční

/

Foto: Stirling Kit, tiskové materiály

Představa čtyřválcového motoru, který se vám vejde do dlaně a přitom je plně funkční, působí jako nerealizovatelný sen, opak je ale pravdou. A nejde o dílo nějakého fandy, přesně takový motor si můžete pořídit, jen ne zrovna levně.

V roce 1908 postavil Henry Ford Ameriku nikoliv na nohy, nýbrž na kola. Jeho Model T byl vůbec prvním dostupným automobilem, který si mohly pořizovat masy. Stalo se tak mimo jiné i proto, že jej poháněl motor s postranními ventily a konstrukcí hlavy ve tvaru písmene „L“. Tato jednotka byla jednoduchá na výrobu a vyznačovala se i nemalou spolehlivostí. Píst se totiž v jejím případě nikdy nemůže potkat s ventily. Nevýhodou je nicméně malá efektivita a vyšší emise, to však před sto lety nikoho netrápilo.

Čtyřválce a šestiválce s rozvodem SV (Side Valves) se přitom užívaly zhruba do 50. let, posléze od nich však automobilky ustoupily. Nalézt je tak dnes můžeme víceméně jen u malých motorů sekaček na trávu a podobně. Jelikož jde nicméně o jeden z významných mezníků techniky, není nikterak překvapivé, že pohonná jednotka dodnes přitahuje nadšence. Ti se pak nevěnují pouze stavbě reálných agregátů, nýbrž i zmenšených verzí. A právě na jednu takovou se dnes zaměříme.

Malý čtyřválec CISON FL4-175 nabízí společnost Stirling Kit za 999,99 dolarů (cca 24 tisíc Kč), což nejsou zrovna malé peníze. Na druhou stranu za ně ovšem dostáváte zcela funkční zmenšeninu, jak ostatně dokládá přiložené video z Youtube. Uživatel s přezdívkou JohnnyQ90 pak dodává, že zapotřebí je ještě startovací kit zahrnující mimo jiné startér, svíčky či ventilátor starající se o chlazení pohonné jednotky. Ta spaluje skutečný benzin a potřebuje i opravdový olej.

Motůrek má objem pouhých 0,175 litru a váží 1,5 kilogramu. Je tak vhodný nejen do vitríny, použít jej můžete rovněž u dálkově ovládaných autíček poháněných zmenšenými spalovacími agregáty. Jejich kola přitom bude roztáčet 2,5 koně, což není zrovna málo - stačí si uvědomit, že některé malé motocykly nemají více a musí uvézt člověka. „Ercéčka“ tak budou s takovým pohonem doslova létat.

Vraťme se nicméně ještě zpět k videu mapujícím jak montáž, tak i první nastartování. To není až tak působivé, i kvůli průsaku oleje. Oslňující pak není ani zvuk. Ten se sice nakonec povede vyladit, ovšem ve finále selže startér. To pro výrobce sice není zrovna dobrá vizitka, dle všeho se nicméně před reklamacemi neschovává. Své produkty pak zasílá celosvětově, nicméně zatímco Američané se jich mohou dočkat již po týdnu, Evropané si počkají klidně i 40 dní.

Jak se nicméně říká, trpělivost růže přináší. Pokud vás tedy miniaturní a v automobilech dnes již nevyužívaná pohonná jednotka zlákala, za nás máte rozhodně zelenou. Jen nezapomeňte na to, že kromě startovacího kitu za 149,99 USD (3 650 Kč) budete potřebovat ještě baterii, která celému ústrojí dodá potřebnou energii. A pokud zvažujete užití v RC modelu, pak jste vlastně na začátku opravdu nákladné cesty.


Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 1 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 01Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 2 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 02Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 3 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 03Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 4 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 04Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 5 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 05Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 6 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 06Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 7 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 07Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 8 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 08Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 9 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 09Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 10 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 10Nadšenci si teď mohou koupit miniaturizovaný čtyřválec z legendárního auta, zázrak do dlaně je plně funkční - 11 - Stirling Kit CISON FL4-175 ilustracni foto 11
Malý čtyřválec CISON FL4-175 je plně funkční, místo něj a veškerého příslušenství si však klidně můžete pořídit i reálnou ojetinu. Foto: Stirling Kit, tiskové materiály

Zdroj: Stirling Kit, JohnnyQ90@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.